Tipy a rady Čerstvé alebo sušené? Prehľad byliniek a korenín

Mnohí sa používania čerstvých byliniek v kuchyni boja. Ktoré bylinky sa hodia ku ktorému jedlu, aké množstvo pri varení použiť, kedy ich pridať, čo urobiť so zvyškom byliniek? Ak si aj vy kladiete tieto otázky, radi vám na ne odpovieme.

Kuchári uprednostňujú vždy čerstvé bylinky. Sú chutné, krásne zdobia kuchyňu a, čo je najdôležitejšie, sú plné výživných látok a antioxidantov.

Čerstvé alebo sušené

Čerstvé bylinky je vhodné použiť vtedy, keď ich plánujete variť kratšie ako 45 minút. Naopak, sušené byliny sú silnejšie a majú intenzívnejšiu chuť, takže ak namiesto čerstvých byliniek použijete v recepte sušené, znížte ich objem o polovicu.

Nevýhodou sušených byliniek je aj to, že dlhým skladovaním stratia chuť a treba ich vymeniť – minimálne raz ročne. Samozrejme, s chuťou a arómou strácajú aj množstvo dôležitých živín.

Čerstvé bylinky majú pri varení jemnejšiu chuť. Preto ak kombinujete pri varení čerstvé a sušené byliny, je dôležité nastaviť pomer tak, aby celková chuť všetkých byliniek bola vyvážená.

Pestovanie byliniek

Pestovanie byliniek doma na okne či na balkóne má svoje výhody. Bylinky odrežete tesne pred používaním, tak zaistíte ich maximálnu čerstvosť a navyše nimi neplytváte, lebo vždy odrežete len toľko, koľko potrebujete.

Pri všetkých bylinkách platí, že je lepšie strihať ich nožnicami, nie trhať prstami. Strihať vždy začnite tie najstaršie listy a postupne pokračujte k tým mladším.

Ako správne nakúpiť bylinky?

Ak bylinky nepestujete, ale kupujete v supermarkete, skúste si vyberať tie, ktoré sú svieže, majú žiarivú farbu a hlavne vôňu. Určite ich ovoňajte, lebo ak bylinky nemajú žiadnu arómu, zvyčajne nemajú ani chuť. Dbajte tiež na to, aby ich listy neboli krivé a zvlnené a neboli na nich čierne škvrny či zožltnuté časti. Supermarkety často byliny postrekujú vodou, aby pôsobili sviežo, v skutočnosti to však spôsobí ich preliatie a podporí hnitie a tvorbu plesní.

Uskladnenie byliniek

Bylinky skladujte v chladničke. Ak ich nakúpite v plastovej vaničke, nie v črepníku, dôkladne ich rozoberte a odstráňte z nich všetky nepotrebné plastové časti a gumičky, ktoré ich držia pohromade. Tie len poškodzujú liečivé bylinky a negatívne ovplyvňujú ich životnosť, teda následne aj chuť. Konce koreňov odrežte, aby neodoberali listom vlhkosť. Zabránite tak predčasnému zvädnutiu. Skladujte ich zabalené vo vlhkej papierovej utierke, vložené vo vrecku na zips. Umiestnite ich do chladničky. Čerstvé bylinky nemajú dlhú trvanlivosť, použite ich čo najskôr.

Ako očistiť bylinky

Ak si pestujete vlastné bylinky, výhodou je, že ich nemusíte umývať. Voda totiž len urýchľuje proces ich znehodnotenia. Pokiaľ byliny nakupujete, umyte vždy len tú časť, ktorú idete aktuálne použiť, ostatné odložte do chladničky bez umývania.

Ako nasekať čerstvé bylinky

Ostrý nôž je nevyhnutnosť. Či už sekáte liečivé bylinky ručne, alebo ich hádžete do mixéra, skontrolujte, či je čepeľ nabrúsená. Tupá čepeľ byliny len rozdrví a zmení farbu listov zo žiarivej zelenej na matnú čiernu.

Aby aróma bylín bola intenzívna, nasekajte ich najjemnejšie, ako viete. Čím jemnejšie ich nasekáte, tým viac oleja sa uvoľní a vôňa je intenzívnejšia. Jemné bylinky, ako je petržlenová vňať či koriander, by sa mali nasekať tesne pred použitím, pretože rýchlo stratia arómu. Tieto bylinky pridávajte do jedla až potom, ako ho stiahnete z ohňa.

V ktorej fáze varenia treba pridať bylinky?

Všetko závisí od typu bylinky aj od toho, čo chcete docieliť. Výrazné bylinky, ako je rozmarín či tymian, sa môžu variť aj dlhší čas. Predtým, ako ich vložíte do hrnca či pekáča, ich jemne pomliaždite a pošúchajte, aby ste uvoľnili oleje a zvýraznili ich chuť.

Ak použijete do varenia listy spolu so stonkou, v závere bylinku radšej odstráňte. Alternatívou je tiež sitko na bylinky a koreniny, ktoré je najpohodlnejším riešením. Bylinky tak máte pokope a keď máte pocit, že chuť a vôňa jedla sú už dostatočné, jedným ťahom sitko vyberiete.

Zvyšky byliniek

V prípade, že vám zostane priveľa byliniek, nasekajte ich nadrobno, naplňte nimi formičky na ľad a zalejte olivovým olejom. Dajte zmraziť a v prípade potreby použite toľko kociek, koľko potrebujete.

Čerstvé alebo sušené? Prehľad byliniek a korenín
Najobľúbenejšie byliny a koreniny a ich použitie

Bazalka

Použitie: Pridajte ju na konci varenia, aby ste zvýraznili jej chuť.
Hodí sa k: paradajky, cesnak, olivový olej, oregano, cestoviny, cibuľa, vajíčka, paprika, cuketa, marhule, broskyne, slivky, figy.

Bobkový list

Použitie: Zriedkavo dostupný v čerstvej forme, skôr v sušenej. Uprednostňujte skôr turecké a stredomorské bobkové listy. Vložte do varenia na začiatku a v závere vyberte.
Hodí sa k: polievky, strukoviny, dusené mäso, vývary, divina, kuracie mäso, zemiaky, rizoto, paradajky.

Pažítka

Použitie: Najlepšia je čerstvá. Použite ju v závere varenia. Vhodné je použiť aj kvety pažítky na dozdobenie a dochutenie šalátov.
Hodí sa k: vajíčka, zemiaky, omáčky, dusené mäso, šaláty, majonéza, maslo, kyslá smotana, zelenina, pečivo.

Koriander

Použitie: Môže sa používať na začiatku aj na konci varenia, ako čerstvá bylinka či ako korenina.
Hodí sa k: pikantné jedlá, vietnamská kuchyňa, indická kuchyňa, salsa, čili, karí, šaláty, polievky, ryby, jablká, banány, mango, hrušky, melóny.

Kôpor

Použitie: Čerstvý kôpor je oveľa výraznejší ako sušený. Vhodné je použiť ho aj na začiatku, aj na konci varenia.
Hodí sa k: ryby, fazuľa, vajíčka, červená repa, polievky, kyslá smotana, dresingy, jogurt, kuracie mäso, zemiaky.
Náš tip na varenie: kyslá polievka s kôprom

Mäta

Použitie: Mäta má silnejšiu chuť a patrí medzi liečivé bylinky. Je vhodná na varenie – na začiatku aj na konci.
Hodí sa k: jahňacie mäso, čokoláda, bravčové kotlety, omáčky, koktaily, bobuľové ovocie, figy, pomaranče, limetky, melóny, čerešne, marhule, slivky, jablká, hrušky.

Oregano

Použitie: Oregano má silnú a robustnú chuť, obzvlášť v sušenej forme ako korenina. Stredomorské oregano je miernejšie ako mexické.
Hodí sa k: pizza, paradajky, cestoviny, syry, vajcia, baklažán, mäso, dresingy, olej, maslo, pesto.

Petržlenová vňať

Použitie: Plochá petržlenová vňať je vhodná na dlhšie varenie a vňať petržlenu kučeravého skôr na ozdobu. Najsilnejšiu chuť majú stonky.
Hodí sa k: ryby, zelenina, polievky, dusené mäso, mäsové guľky, pesto, omáčky, marinády, banány, grapefruit, mango, ananás, melón.

Rozmarín

Použitie: Vhodný na grilovanie, používajte ho spolu so stonkami. Ak ho chcete nasekať, tak bez stonky, dôkladne a najemno, inak vám bude v jedle nepríjemne prekážať.
Hodí sa k: jahňacie, zemiaky, marinády, oleje, vajcia, ryby, hydina, bravčové mäso, paradajky, cibuľa, zmrzlina, pomaranče, marhule.
Náš tip na pečenie: pikantné bylinkové krekry

Šalvia

Použitie: Jedna z najsilnejších chutí, pridávajte ju hneď na začiatku varenia.
Hodí sa k: mäso, syry, smotana, divina, sladké a slané pečivo, fazuľa, zemiaky, rizoto, paradajková omáčka.

Tymian

Použitie: Výborne sa dá skombinovať s petržlenovou vňaťou a bobkovým listom. Ak použijete aj stonky, jeho chuť bude výraznejšia.
Hodí sa k: vývary, polievky, dusené mäso, hydina, zemiaky, marinády, čerešne, hrozno, melón, broskyne, hrušky.
Náš tip na varenie: bylinkové maslo s tymianom

Zdroj: Urbancultivator.net

Vytlačiť stránku
Zdielať článok