Táto webová stránka už nie je optimalizovaná pre Mozilla 5.0.
Obsah webovej stránky sa nemusí zobrazovať správne alebo môžu byť obmedzené niektoré funkcie.
Najlepšie skúsenosti získate, ak použijete jeden z nasledujúcich prehliadačov:
Pri zakladaní kvetinových záhonov sa trochu zapotíte, no o to viac vás bude tešiť výsledok. Aby bol naozaj dokonalý, mali by ste vedieť, kde kvety vysadiť, ako začať a, samozrejme, aj aké druhy kvetov budú do vašej kvetinovej záhradky vhodné.
Kvetinové záhony sa zvyknú robiť pri plotoch, múroch domu, pri krajoch chodníkov a trávnikov, okolo jazierok či uprostred alebo v rohu trávnika. Kvetom sa vo vašej záhrade bude najlepšie dariť na slnečnom až polotienistom mieste. Tieň ocenia len tieňomilné rastliny, tu však máte pomerne obmedzený výber. Pri výbere miesta berte do úvahy aj veternosť, pretože vietor môže vyššie rastliny polámať. Myslite tiež na prístup, aby ste mohli kvety priebežne ošetrovať.
Z akej strany sa budete na kvety pozerať? Bude to len spredu, pretože za nimi bude pozadie, alebo budete vytvárať bohato kvitnúci ostrovček? Od tvaru záhona závisí výber kvetov aj ich rozmiestnenie.
Nie každý má predstavivosť ako záhradný architekt. Ak si nedokážete predstaviť, ako bude váš vytúžený kvetinový raj vyzerať, nakreslite si ho na štvorčekový papier, pričom jeden štvorček bude jeden meter v záhrade. Potom už len dokresľujte zvolené kvety.
Ideálny kvetinový záhon je široký 2,5 až 3 metre.
Základ kvetinovej záhrady by mali tvoriť trvalky. Pri výbere kvetov sa riaďte ich tvarom a výškou, farbou a tiež časom kvitnutia, aby sa vám nestalo, že v určitom období bude záhon iba zelený, bez kvetov. Kvety vyberajte tak, aby ste mali:
Farebne by kvety mali ladiť aj s okolím, ale to je už otázka osobného vkusu každého pestovateľa.
Kvety na záhony a kvetinové ostrovčeky umiestňujte tak, aby boli najvyššie druhy vzadu alebo uprostred. V záhonoch nenechávajte prázdne miesta a ani také, na ktorých počas sezóny nebude nič kvitnúť.
Z jedného druhu kupujte aspoň tri rastlinky.
Zaujíma vás význam kvetov? Prečítajte si, aké posolstvo so sebou nesú.
Najprv si vyznačte tvar záhona. Pomôže vám piesok alebo klasické vytýčenie pomocou paličiek a motúza. Z pôdy povyberajte všetok odpad, kamene, korene a prekyprite ju aspoň do hĺbky 40 cm. Ťažká pôda bude potrebovať zľahčiť napríklad pieskom. Do pôdy môžete zapracovať maštaľný hnoj alebo špeciálne hnojivo na kvety.
Na kvety vykopte jamy dvakrát také veľké, ako je ich koreňový bal. Rozstupy by mali byť také veľké, aby si rastlinky nezavadzali, keď vyrastú. Na začiatku to možno nebude vyzerať najkrajšie, ale oplatí sa vydržať.
Zasadené rastliny polejte, pôdu posypte mulčovacou kôrou a umiestnite dekoračné predmety – fontánku, kamene, amfory, sochy... Na dobré zakorenenie potrebujú rastliny primeranú vlhkosť, preto kvety niekoľko týždňov po výsadbe pravidelne zalievajte.
Aké druhy kvetov vybrať, aby vaša kvetinová záhrada hýrila farbami od januára až do konca jesene? Ako prvá kvitne čemerica, posledné rozžiaria záhony chryzantémy.
Viac sa o výbere kvetov do záhrady kvitnúcej po celý rok dočítate v ďalšom článku.
Zdroj: izahradkar.sk, mojdom.zoznam.sk, heimwerkerherz.de