Nie je správne plytvať potravinami vo svete, kde viac ako 800 miliónov ľudí hladuje. Napriek tomu sa každý rok celosvetovo vyhodí až tretina potravín. Tieto čísla bijú na poplach a takýto stupeň plytvania je jednoznačne neprijateľný. V Tescu zastávame názor, že jedlo vhodné na konzumáciu by nemalo skončiť ako odpad.
Intenzívne pracujeme na zlepšovaní interných procesov v oblasti znižovania potravinového odpadu a o nadobudnuté poznatky sa s vami radi podelíme v našom e-manuáli. Spoznajte užitočné tipy a triky, ako neplytvať potravinami v domácnosti či variť bez zvyškov, a zistite, ako my v Tescu riešime problém plytvania potravinami.
Priemerný Slovák vyhodí približne 111 kg potravín ročne. Každý deviaty človek na svete zároveň trpí podvýživou a ide spať hladný. Existujú však aj ďalšie dôvody, pre ktoré treba zastaviť plytvanie potravinami. Napríklad zmena klímy. Potravinový odpad je zodpovedný približne za 8 % globálnych emisií skleníkových plynov – ak by išlo o krajinu, plytvanie potravinami by bolo tretím najväčším znečisťovateľom, hneď za Čínou a USA.
V Tescu nemáme radi, keď sa plytvá. Aj preto sme v roku 2015 oznámili našu ambíciu, že žiadne potraviny, ktoré sa môžu skonzumovať, nebudú v Tescu vyhodené. Neostali sme len pri prázdnych slovách, ale definovali sme si jasné kroky k dosiahnutiu tohto cieľa.
Cieľ udržateľného rozvoja OSN 12.3 je jasný – do roku 2030 znížiť množstvo potravinového odpadu vo svete na polovicu. V Tescu sme si navyše stanovili cieľ do konca roku 2020 byť schopní darovať potravinové prebytky vhodné na ľudskú spotrebu zo všetkých obchodov Tesco na Slovensku. Obidva ciele sa nám podarilo splniť už v roku 2019.
Tesco na Slovensku prvýkrát zverejnilo svoje údaje o plytvaní potravinami v roku 2017. Vo zverejňovaní dát pravidelne pokračujeme. Dáta z roku 2019 ukazujú, že sa vyhodí menej ako 1 % našich potravín, vďaka čomu sme pravdepodobne jedným z najefektívnejších maloobchodníkov na svete.
Dokonale nedokonalé plodiny spĺňajú všetky kvalitatívne kritériá a sú dostupné v 121 našich obchodoch na Slovensku. Sortiment Perfectly Imperfect uviedla spoločnosť Tesco na Slovensku v roku 2017 a odvtedy sa predali takmer 2 milióny kg tohto netypického ovocia a zeleniny. Približne 60 – 70 % pochádza od slovenských dodávateľov.
Potravinové prebytky darujeme už zo všetkých 150 obchodov Tesco na Slovensku. Spolupracujeme s Potravinovou bankou Slovenska, ktorá potraviny priamo distribuuje ľuďom v núdzi alebo daruje prebytky miestnym charitám a organizáciám. Najväčšiu časť darovaných potravín tvorí balené pečivo, zelenina a ovocie.
Pravidelne organizujeme konferencie a okrúhle stoly s cieľom vytvárať platformu pre dialóg s predstaviteľmi štátnych inštitúcií, odborníkmi na potravinový odpad či životné prostredie, s dodávateľmi, ale aj so zástupcami Potravinovej banky Slovenska a iných mimovládnych organizácií. Základom úspechu v boji proti plytvaniu potravinami je medzisektorová spolupráca.
Vzdelávame našich zákazníkov a kolegov o tom, ako sa dá znižovať množstvo potravinového odpadu v domácnostiach. Organizujeme pre nich kurzy varenia bez zvyškov pod vedením známeho šéfkuchára a odborníka na zero waste. Ukazujeme im, ako môžeme spolu, a zároveň každý jeden z nás na individuálnej úrovni, pomáhať našej planéte.
V Tescu sme hrdí na to, že sme prvým maloobchodníkom na Slovensku, ktorý už od roku 2017 publikuje údaje o množstve potravinového odpadu z vlastných prevádzok. Aj keď sa nám už podarilo naplniť cieľ OSN 12.3, v našom boji nepoľavíme. Potvrdzujú to aj slová Martina Kuruca, výkonného riaditeľa Tesca na Slovensku:
„Znížiť množstvo potravinového odpadu na polovicu už 11 rokov pred termínom stanoveným OSN je unikátom aj vo svete. Som veľmi hrdý na prácu všetkých kolegov, ktorí prispeli k zníženiu množstva potravinového odpadu o 52 %. Naše výsledky sú povzbudzujúce, ale ešte stále máme čo robiť. Nepoľavíme v boji proti plytvaniu potravinami iba preto, že sa nám už podarilo dosiahnuť cieľ OSN. Ďalej budeme tvrdo pracovať na tom, aby dobré potraviny neskončili ako odpad.“