Tipy a rady Surová či kyslá kapusta. Ktorá z nich je zdraviu prospešnejšia?

Hlúbová zelenina, do ktorej kapusta patrí, je najlepším priateľom štítnej žľazy, keďže ju chráni pred vírusovými ochoreniami. Pomáha zastaviť mnoho druhov rakoviny, napríklad rakovinu prsníka, reprodukčných orgánov, mozgu, čriev a pľúc. Vďaka bohatému obsahu síry obnovuje a stimuluje rast pľúcneho tkaniva.

Je veľmi dobrým zdrojom vlákniny, vápnika, horčíka a draslíka, ale obsahuje aj ďalšie rôzne vitamíny. Sto gramov kapusty má iba 25 kalórií, a tak sa hrdo pýši prvými priečkami v tabuľke nízkokalorických potravín. Jednoznačne predstavuje jeden z najzdravších druhov sezónnej zeleniny a mala by byť zaradená v jedálničku niekoľkokrát týždenne.

Kapusta biela, červená či kyslá: poznáte rozdiely?

Červená kapusta

Obsahuje síru, ktorá ľahko prenáša fytochemikálie do pečene, preto je červená kapusta pre pečeň jednou z omladzujúcich potravín. Pomáha zastaviť a odvrátiť vznik nových zjazvených tkanív v pečeni.

Surová či kyslá kapusta. Ktorá z nich je zdraviu prospešnejšia?
Biela kapusta

Biela kapusta je veľmi výživná a nápomocná pri osteoporóze. Ak ju máte radi, smelo si ju doprajte. Je bohatá na vitamíny A, C, E, K a vitamíny skupiny B. Dietológovia ju odporúčajú konzumovať pri znižovaní hmotnosti a pri zápalových ochoreniach.

Kyslá kapusta

Najzdravšia zo všetkých je kyslá kapusta. Baktérie kyseliny mliečnej, vznikajúce pri kvasení, zbavujú telo škodlivých látok, znižujú hladinu cholesterolu a krvný tlak. Podporujú látkovú premenu, zlepšujú črevnú flóru, a tým zvyšujú odolnosť imunitného systému proti vírusom, prechladnutiu a chrípke.

Pri fermentácii sa v kyslej kapuste tvorí vitamín B12, ktorý sa takmer výlučne vyskytuje v živočíšnych produktoch. Pre vegetariánov je kyslá kapusta jediný rastlinný zdroj tohto vitamínu. Blahodarne pôsobí na nervovú sústavu a mozog. Zároveň je dôležitý pre svaly, kosti a pri tvorbe červených krviniek.

Výskumy potvrdzujú, že kyslá kapusta má silnejšie protirakovinové účinky ako surová. Obsahuje niekoľkonásobne viac antioxidačných látok, obzvlášť vitamínu C.

V tomto zimnom období vám bude kyslá kapusta chutiť v sýtom zimnom krúpkovom šaláte s kapustou a slaninkou. A nezabudnite ani na klasiku, ktorá v slovenskej kuchyni nemôže chýbať – koložvárska kapusta.

Kulinárska špecialita

Biela či červená kapusta sa hodí na rôzne kulinárske účely a do stravy ju môžete zaradiť rôznymi spôsobmi. Je to naozaj univerzálna sezónna zelenina na denné použitie. Chutná je surová červená kapusta, pečená aj dusená kapusta či kyslá kapusta. Ako ju použiť?

1. Surová: Bielu a červenú kapustu nastrúhajte na hrubom strúhadle spolu s karfiolom, mrkvou, paprikou, cuketou. Pridajte pár nasucho opražených semienok, trošku olivového oleja a máte na stole výživný a farebný zeleninový šalát, ktorý môžete podávať ako hlavné jedlo alebo ako prílohu hoci aj každý deň. Vyskúšajte aj chutný vianočný kapustový šalát z čerstvej bielej kapusty s pekanovými orechmi.

2. Do polievok: Každému je známa kapustnica či kapustová polievka na chudnutie. Vyskúšajte však napríklad použiť čerstvú nasekanú kapustu v kombinácii s paradajkami.

3. Kyslá: Kapustové placky či teplé krúpy s kyslou kapustou. To sú jesenno-zimné jedlá, ktoré zasýtia a na ktorých si pochutnáte. Kyslá kapusta je tiež výborná len tak. Upečte k nej pár zemiakov a máte postarané o výživnú a lacnú večeru.

4. Na pečenie: Poznáte kapustníky a kapustové koláče? Odporúčame vám vyskúšať náš kapustový koláč z bielej a červenej kapusty s kôprom.

5. Dusená kapusta: Biela aj červená kapusta je výborná v dusenom stave ako príloha k pečenému mäsu, ako plnka do lokší či ako vegetariánska verzia mäsových jedál. Dusená kapusta je ľahko stráviteľná a keď do nej pridáte karamelizovanú cibuľku a nastrúhané jablko, máte hotovú delikatesu.

Zdroj: organicfacts.net, lepsiden.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok