Recepty Zimný sýty krúpkový šalát s kapustou a slaninkou

Suroviny

250 g jačmennej krúpy
2 kyslé kapusty (veľké hrste)
200 g slaniny (gazdovskej)
1 PL slnečnicového oleja
1 PL rasce
2 PL majoránu
mleté čierne korenie
soľ

Popis

"Jačmenné krúpy sú lacnou a pritom veľmi zdravou potravinou. Dnes sú bohužiaľ málo používané, v dávnych dobách tvorili základ jedálnička. Zdraviu prospejú zvlášť v zimnom období, kedy telo zahrejú a dodajú celý rad vitamínov a minerálov, ktoré by inak mohli chýbať. Právom im možno prisúdiť protizápalový účinok. Pravidelnou konzumáciou krúpov dokážete lepšie zvládať stres, ďalej posilnia vaše vlasy a nechty. Dokonca regenerujú pečeň, teda orgán, ktorý je v dnešnej dobe veľmi preťažovaný a podporujú správnu peristaltiku. Pokiaľ si na krúpy ako také netrúfnete, možno ich variť spoločne s ryžou. Kombinácia s kvasenou kapustou je z nutričného pohľadu skvelá, fermentované potraviny by sme do jedálneho lístka mali zaraďovať denne. Rascu považujeme za bežné korenie a používame na dochutenie pokrmov, má ale výnimočné vlastnosti. Pomáha tráveniu a zabraňuje nadúvaniu, v tomto prípade najmä po konzumácii kapusty. Vyznačuje sa tiež antibakteriálnymi a protirakovinovými účinkami, lebo má schopnosť zabraňovať vzniku pozmenených črevných buniek, ktoré by mohli viesť k závažnému ochoreniu.Slanina samozrejme dodá jedlu šmrnc. Pozor - obzvlášť pražením vznikajú veľmi rýchlo potencionálne karcinogénne látky, pražená slanina je v tomto prípade jedna z najrizikovejších potravín. Zvážte, či je nutné ju tam vôbec dávať a ak áno, či ju tepelne upravovať. Práve v tých čiernych prepražených kúskoch sa nachádza najviac rizikových látok," dôrazne upozorňuje odborníčka na zdravé stravovanie Zuzana Pavelková Šafářová. "Vypraženú slaninu naozaj neodporúčam."

Postup

1

Krúpky uvaríme v slanej vode a zlejeme, podobne ako cestoviny. Nevaríme úplne do mäkka, zdravšie sú “al dente”.

2

V panvici ohrejeme 1 lyžicu oleja a pridáme kapustu a rascu a chvíľu restujeme.

3

Keď je kapusta mäkká, pridáme uvarené a zliate krúpky, čierne korenie, cesnak a veľa majoránu.

4

Vo vedľajšej panvičke opečieme slaninku nakrájanú na kocky.

5

Slaninku poriadne vyškvaríme a pridáme na krúpky s kapustou.

Vytlačiť stránku
Zdieľať recept

Prezrite si letáky a katalógy


Tesco leták - aktuálny týždeň

Viac informácií  InformáciePonuka je platná v hypermarketoch.
Letáková ponuka platí od 2. 12. od 8:00 hod. do 8. 12. 2020 alebo do vypredania zásob podľa otváracích hodín jednotlivých obchodov, s výnimkou obmedzenia platnosti na vybraných stránkach. Letáková ponuka nie je platná v predajniach Tesco Expres. Ponuka neplatí počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Ponuka pultového predaja rýb platí len pre obchody s rybacím obslužným pultom. Ceny sú uvedené v eurách. V letáku sú použité ilustračné fotografie. Za prípadné tlačové chyby sa ospravedlňujeme. Tesco Stores SR, a. s., Cesta na Senec 2, 821 04 Bratislava.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
Tesco katalóg Gift

Viac informácií  InformáciePonuka je platná v hypermarketoch.
Katalógová ponuka platí od 1. 12. od 8:00 hod. do 24. 12. 2020 alebo do vypredania zásob podľa otváracích hodín jednotlivých obchodných jednotiek, s výnimkou obmedzenia platnosti na vybraných stránkach. Katalógová ponuka nie je platná v predajniach Tesco Expres. Ponuka neplatí počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Ceny sú uvedené v eurách. V katalógu sú použité ilustračné fotografie. Za prípadné tlačové chyby sa ospravedlňujeme. Tesco Stores SR, a. s., Cesta na Senec 2, 821 04 Bratislava.
Údaje o platnosti
Údaje o platnosti
1 / 8