Tipy a rady Losos je lahôdka medzi rybami. Ako ho pripraviť?

Medzi tradičné recepty patrí losos v kôprovej omáčke, tatársky biftek z lososa alebo lososové fašírky, no za vyskúšanie stoja napríklad aj koláčiky z lístkového cesta s údeným lososom. Dnes vám povieme, ako na to.

Údený losos je elegantnou lahôdkou na desiatu aj večierok

Mať v chladničke údeného lososa je malá výhra, či už hľadáte niečo dobré na rýchlu večeru, desiatu do práce, alebo čakáte hostí.

Údený losos je totiž hotová delikatesa, ktorá vydrží relatívne dlho a veľa s ňou dokážete aj v jednoduchých receptoch. Hodí sa do nátierok, na chlebíčky, jednohubky, do slaných koláčov alebo quiche.

Losos si skvele rozumie s lístkovým cestom. Vďaka tejto dokonalej kombinácii urobíte zo svojich desiatych aj jednohubiek hviezdy. Vyskúšajte náš recept na koláčiky s údeným lososom a ricottou.


Lahodné a krehké mäso lososa patrí k najvyhľadávanejším nielen u nás. Obsahuje veľa dôležitých mastných kyselín, vitamínov a minerálov a tiež je vyváženou súčasťou zdravého jedálneho lístka. V kuchyni oceníte hlavne jeho všestrannosť, takže sa nebojte siahnuť po čerstvej rybe, mrazenom lososovi alebo jeho údenej verzii.

Losos alebo losos? Aké druhy u nás nájdete

Slovenské označenie losos zahŕňa hneď niekoľko rýb z čeľade lososovitých. Na tanieri však najčastejšie nájdete jeden z dvoch najznámejších druhov.

  • Losos atlantický – patrí medzi najväčšie druhy, chová sa na sádkach v Nórsku, Írsku, Kanade alebo v Rusku. Patrí medzi najrozšírenejšie druhy na trhu.
  • Losos gorbuša – menší, ale veľmi rozšírený druh lososa, ktorý žije v chladných vodách na severnej pologuli. Loví sa väčšinou v divokej prírode.

Ak sa rozhodnete pre mrazenú rybu, vždy musí byť na obale uvedený jej druh. Rozdiel v chuti medzi oboma druhmi nie je veľmi výrazný, záleží len na vás, ako sa rozhodnete.

Citrón na riad, soľ na ruky – ako si poradiť s výraznou arómou rýb

Pokiaľ sa vám zdá, že je aróma rýb vo vašej kuchyni príliš výrazná, máme pre vás jednoduché rady, ako ju ľahko odstrániť z riadu a rúk, a to bez použitia chémie.

  • Riad potrite polovicou rozrezaného citróna, nechajte chvíľku pôsobiť a opláchnite. Citrón sa postará o minimalizáciu zápachu.
  • Na ruky použite pastu vyrobenú z malého množstva soli a vody. Pomôže vám jemne vydrhnúť ruky a zbaviť ich intenzívnej arómy rýb, ktorá môže ostať po príprave.
  • V kuchyni sa rybacieho zápachu zbavíte tak, že v malom množstve vody v nezakrytom hrnci povaríte lyžicu octu.

Údený alebo čerstvý losos?

Vďaka tomu, že losos patrí k mastnejším rybám, sa skvele hodí na údenie. Jeho mäso je lahodné a údením získava plnšiu chuť, preto sa nebojte siahnuť po čerstvom, mrazenom alebo údenom variante. V Tesco nájdete TS Plátky atlantického lososa údeného studeným dymom a mrazené filety TS Lososa gorbuša.

Čerstvého alebo mrazeného lososa nájdete najčastejšie v receptoch:

Údený losos je skvelý napríklad na:

  • jednohubky a chlebíčky,
  • nátierky,
  • taštičky s lososom,
  • sendviče.

Na Hello Tesco nájdete desiatky receptov s lososom. Stačí si len vybrať.


Na panvici i v rúre stačí chvíľka

Rovnako ako ostatné ryby, ani losos si nevyžaduje dlhú prípravu. Ak necháte rybu na panvici, grile alebo v rúre pridlho, bude vysušená a stratí väčšiu časť svojej typickej chuti.

Losos je ryba, ktorá má minimum kostí, a preto sa hodí na filetovanie alebo prípravu vcelku. Ak ste si kúpili celú rybu, očistite ju a opláchnite. Pred samotným pečením alebo grilovaním naplňte brušnú dutinu bylinkami, maslom a korením. Môžete pridať aj dobre umyté citróny, ktoré rybu krásne prevoňajú.

Ak dávate prednosť porciovaným rybám, vyskúšajte TS Losos gorbuša, ktorý je filetovaný a naporciovaný aj s kožou. Stačí ho rozmraziť, okoreniť, osoliť, pridať bylinky a upiecť na panvici, grile alebo v rúre.

Losos sa často pripravuje aj nasurovo, a to v podobe sushi alebo tatárskeho bifteku z lososa. Ak ste si kúpili TS Losos gorbuša, starostlivo ho rozmrazte až na izbovú teplotu. Losos má výbornú chuť, ktorú stačí minimálne doladiť limetkou, kôprom, troškou soli alebo bylinkami. Recepty na tatársky biftek z lososa nájdete na Hello Tesco.

Losos na panvici

Ak sa chystáte lososa opekať alebo smažiť, neodstraňujte kožu, ale pripravte ho na panvici spolu s ňou. Udrží si tvar, chuť a dôležité živiny.

Do kože urobte niekoľko plytkých zárezov, aby sa filety alebo steaky z lososa neprehýbali. Na panvicu nalejte lyžičku oleja, rozpáľte ho na maximum, položte lososa kožou smerom dolu, opekajte tri minúty a následne otočte. Rybu pečte ďalšie tri minúty, vypnite plameň a nechajte lososa ešte pár minút dôjsť na horúcej panvici.

Losos je lahôdka medzi rybami. Ako ho pripraviť?

Losos na grile

Ani grilovaného lososa nezbavujte kože. Soľ, bylinky, korenie alebo marinádu zľahka vtrite do mäsa, aby sa dostali do celého steaku a zároveň sa na ňom udržali po celý čas grilovania.

Lososa môžete položiť na stredne rozpálený gril a grilovať asi päť minút (podľa veľkosti porcie). Pri grilovaní je najčastejšou chybou presušenie mäsa, preto dávajte na to pozor.

Losos v rúre

Podobne ako ostatné ryby, i losos chutí skvele na masle. Ak sa chystáte lososa piecť, pridajte do pekáča maslo a priebežne rybu podlievajte rozpusteným maslom so šťavou, aby zostala šťavnatá a nasiakla všetky chute a vône byliniek a masla.

Ak chcete mať pečeného lososa s minimálnym množstvom tuku, môžete ho mierne podusiť v rúre. Na pekáč dajte malé množstvo masla, podlejte niekoľkými lyžicami zeleninového vývaru alebo vody a zakryte pokrievkou alebo alobalom. Vďaka tomu bude ryba šťavnatá a dobre upečená.

Lososa v rúre môžete tiež zabaliť do alobalu spolu s korením, bylinkami alebo zeleninou (najlepšie sa hodia paradajky, zemiaky, cuketa alebo baklažán). Nezabudnite pridať trošku masla, korenia alebo byliniek. Takto môžete pripraviť lososa vcelku alebo filetovaného. Obe verzie budú v alobale lahodné.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok