Dieťa Novorodenec 5 spôsobov, ako upokojiť dieťa v brušku a po narodení

Vaše dieťa strávilo 9 mesiacov v tme, tichu a teple a zrazu je tu svetlý, hlučný a studený svet. Pre bábätko je v ňom všetko nové a ono to nestíha spracovať. Nie div, že býva vystrašené a plače.

Neurológovia zistili, že keď dieťa zažíva pocit, aký poznalo z maternice, oveľa rýchlejšie sa upokojí. Preto s ním komunikujte už od prvej zmienky o ňom vo svojom brušku. Prihovárajte sa mu, hladkajte ho, doprajte si chutné jedlá, ktoré si vychutná aj ono. A keď príde na svet, pridajte aj očný kontakt a vôňu svojej pokožky. Bábätku tak pripravíte upokojujúci kokteil príjemných pocitov.

Dotykom upokojíte dieťa v brušku aj na svete

V brušku

Budúce mamičky si často mimovoľne siahajú na rastúce bruško. Bábätko si na dotyk matky zvyká a po pôrode je práve dotyk základom upokojujúcej taktiky. Čím je dieťa v maternici väčšie, tým intenzívnejšie vníma dotyky. Ak je nepokojné, hladkajte si brucho mäkkým krúživým pohybom. 

Po narodení

Masáž, ktorá bábätko upokojila vo vašom bruchu, ho upokojí, aj keď už bude z neho vonku. K tomu dopomôže aj kontakt „koža na kožu“. Aj veľmi nepokojné bábätko sa pomaly uvoľní, keď si ho holé položíte na svoj odhalený hrudník.

Tehotenstvo po týždňoch: Čo sa deje s bábätkom a mamou?

Sladká chuť pôsobí na bábätká uvoľňujúco

V brušku

V druhom trimestri začína bábätko hltať plodovú vodu, v ktorej pláva. To je prvá chuť, s ktorou sa stretáva – ovplyvňuje ju všetko, čo budúca mamička skonzumuje. Vaše obľúbené jedlá počas tehotenstva sa teda ľahko stanú obľúbenými aj pre bábätko, keď už bude na svete.

Po narodení

Sladká chuť materského mlieka pôsobí na dieťatko relaxačne, pretože mu pripomína pobyt v maternici. Spolu s ňou skúša v mlieku nové chute, podobne ako to bolo vo vašom brušku. Niekedy môže byť dieťatko nepokojné len preto, lebo ste zjedli niečo, čo mu nechutilo alebo čoho chuť ešte nepoznalo.

Prečítajte si, ktorým potravinám by ste sa mali pri dojčení vyhýbať.

Váš hlas znamená istotu

V brušku

Dieťatko v maternici nežije v úplnom tichu. Počuje vaše srdce, žalúdok, črevá a aj váš hlas. Ten je síce v brušnej dutine skreslený, ale novorodenec ho spozná krátko po narodení. Tiež je dokázané, že keď mu počas tehotenstva budete spievať určitú pieseň, pozitívne na ňu bude reagovať aj po narodení.

Po narodení

Váš hlas je bábätku dobre známy, a preto preň znamená istotu. Rozprávajte sa s ním, čítajte mu, spievajte, aby vedelo, že ste stále s ním, aj keď vás práve nevidí. Pomôže mu to cítiť sa na svete bezpečne.

Čím viac s bábätkom komunikujete, tým bude šikovnejšie.

Vôňa mamy je utišujúca

V brušku

Hoci bábätká v bruchu nedýchajú, dokážu vnímať vôňu. Novorodenci spoznajú svoju mamu podľa vône už po niekoľkých hodinách po narodení. Táto vôňa je pre nich mimoriadne upokojujúca.

Po narodení

Drobného človiečika môže miasť váš parfum, dokonca mu neznáma silná vôňa môže spôsobovať bolesti hlavy. Nepoužívajte teda žiadne parfumy ani výrazne parfumované kozmetické prípravky, aby vaše dieťatko cítilo vašu vôňu.

5 zmyslov novorodenca: Podľa čoho spozná mamičku?

5 spôsobov, ako upokojiť dieťa v brušku a po narodení

Náladu zlepší očný kontakt a výrazná farba

V brušku

Hoci je v maternici tma, počas posledných dvoch mesiacov tehotenstva je v nej dostatok svetla na to, aby si bábätko prezeralo svoje ruky a nohy. Keď si zasvietite na brucho, obráti sa za svetlým bodom. A hoci po narodení nevidí dobre, pohľad na vás ho naplní obrovskou radosťou.

Po narodení

Bábätká vidia len jasné farby. Žltá, červená, oranžová, výrazná modrá či zelená sú tie pravé farby prvých motívov, ktorými dieťatko zabavíte. Očný kontakt s vami je preň dôkazom, že mama je nablízku a všetko je v poriadku.

Zdroj: parents.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok