Tipy a rady Zdravé mikulášske sladkosti? Domáca slivková nátierka s čokoládou je hit

Ovocné guľky, čokoládová pena, orieškové tyčinky či domáca slivková nátierka. Doprajte deťom sladkosti v zdravšej podobe. Neváhajte a porozmýšľajte už dnes, ako deťom pripraviť originálne a chutné mikulášske balíčky plné zdravých sladkostí, ktoré im budú všetci závidieť. A nezabudnite v tento deň na spoločné mikulášske raňajky.

Svätý Mikuláš, čo nám dáš? Sladkosti

Každoročne prichádza 6. decembra potešiť všetky deti vzácna návšteva – svätý Mikuláš. Málokto vie, že pôvod tohto dobrodinca nie je na ďalekom severe, ale v dnešnom Turecku. Keďže celý svoj život konal dobré skutky a bol pre svoje činy obľúbený, 6. december, deň jeho úmrtia, bol vyhlásený za sviatok.

Svätý Mikuláš nosí nezdravé sladkosti a tie zdravé nosí čert?

Keďže Mikuláša už niekoľko storočí považujú za patróna detí, tento cirkevný sviatok je výnimočný najmä pre ne. V tento deň chodí Mikuláš spolu s čertom a nosí deťom sladkosti. Nevieme, či je to zlozvykom alebo našou pohodlnosťou, že len zriedka vymeníme obsah bežných mikulášskych balíčkov za niečo domáce, kreatívnejšie či zdravšie. Samozrejme, najdôležitejšie je, aby to deťom chutilo. Existujú predsa aj zdravé sladkosti obľúbené u detí. Alebo ich naozaj nosí čert neposlušným deťom za trest? Poďme sa spolu pozrieť na sladkú, chutnú a zdravú ponuku, za ktorú sa nebude hanbiť ani Mikuláš.

Čučoriedkové guľky

Ovsené vločky, čučoriedky a maslo rozmixujete, vytvarujte guľky a obaľujete v kokose. A že deti nemajú rady zdravé sladkosti? Tieto čučoriedkové guľky milujú. Ak im ich profesionálne naaranžujete ako obľúbenú bonboniéru, určite sa potešia.

Domáca čokoládová nátierka

Aj vy milujete čokoládové nátierky? Asi zbytočná otázka, kto by ich nemal rád. Existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete zdravšie sladkosti jednoducho a chutne pripraviť aj doma. Domáca čokoládová nátierka sa skladá len z pár surovín, nepotrebujete žiadne prídavné látky ani dochucovadlá. Orechy, kakao, cukor, maslo a mlieko. A keď ju deťom nabalíte do sklenených fliaš s vlastným menom, prípadne s kreatívnou etiketou „Vyrobené u Mikuláša“ či „Spotrebujte do Vianoc“, určite sa pobavia.

Takto zábavne môžete zabaliť aj surovú čokoládovú penu, ktorú hravo pripravíte z avokáda, alebo čokoládový hummus, ktorý si môžu deti samy natierať na chlieb na desiatu do školy.

Zdravé mikulášske sladkosti? Domáca slivková nátierka s čokoládou je hit
Domáca slivková nátierka s čokoládou je hit

Slivková nátierka je alternatívou bežne dostupných sladkostí. Okrem toho, že nie je taká sladká, je zdravšia a hlavne vyrobená v domácich podmienkach bez pridaných látok a stabilizátorov, ktoré deťom naozaj neprospievajú. Žiadny palmový tuk ani kvantum cukru. Ako na to?

Na slivkovú nátierku potrebujete:
1,5 kg čerstvých sliviek
4 PL kokosového cukru/medu
5 PL kakaa
100 g kvalitnej tmavej čokolády
2 ČL škorice
2-3 hrste orieškov podľa chuti (lieskovce, vlašské orechy)

  1. Slivky umyte, odkôstkujte a dajte variť do hrnca spolu so škoricou. Najlepšie urobíte, keď použijete široký hrniec, aby sa vám v ňom hmota dobre miešala. Slivky nechajte rozvariť za stáleho miešania, zabránite tak pripáleniu. Keď sú slivky rozvarené, rozmixujte ich v mixéri a prepasírujte.
  2. Do teplej rozmixovanej hmoty pridajte kokosový cukor (alebo med), nastrúhanú čokoládu, kakao a premiešajte, aby sa čokoláda roztopila.
  3. Cukor pridávajte podľa chuti, závisí od toho, aké sladké sú slivky. Uvedené množstvo cukru je len orientačné a závisí od vašej chuti.
  4. Na záver pridajte mleté oriešky. Pred pomletím ich ešte nasucho opražte, získajú výraznejšiu chuť.
  5. Teplú slivkovú nátierku naplňte do sterilizovaných a vysušených pohárikov, zatvorte a postavte dolu hlavou na viečko.
  6. Ak ju následne ešte sterilizujete pri teplote 95 °C cca 20 minút, predĺžite tak trvanlivosť na niekoľko týždňov. V opačnom prípade ju odporúčame skonzumovať max. do 14 dní.

TIP:

Slivkovú nátierku môžete deťom zabaliť do miniatúrnych fľaštičiek s etiketou, na ktorej bude napísané, na čo majú konkrétnu fľaštičku použiť: na chlebík, na palacinky, na lievance, na vianočku alebo len tak na desiatu...Takto naplnené fľaštičky môžu byť súčasťou mikulášskeho balíčka alebo poslúžia ako vianočné prekvapenie.

Zdroj: dobrodruh.sk, moje-jedlo.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok