Tipy a rady Top 5 talianskych a slovenských cestovinových jedál

Vybrali sme pre vás 5 najobľúbenejších talianskych jedál a ich slovenské alternatívy. Trafili sme sa aj do vášho slovensko-talianskeho rebríčka?

1.   Tagliatelle Bolognese

Taliani by vám povedali, že neexistuje žiadna bolognese omáčka, jedine Bolognese ragú. Pripravuje sa z olivového oleja, slaniny, koreňovej zeleniny, hovädzieho mäsa, rajčín, vína a korenia. Takéto ragú sa podáva s rôznymi domácimi cestovinami. V Taliansku je obľúbená kombinácia s cestovinami tagliatelle, alebo potom v podobe Lasagne bolognese. Keď poviete Talianovi, že u nás je obľúbená kombinácia špagety bolognese, asi sa len usmeje. Dôvodom je, že bolognese omáčka (po taliansky ragú) sa zo špagiet zošmykne nazad do taniera, a preto je nie vhodnou kombináciou.

Špagety si teda radšej doma pripravte v bazalkovej omáčke, tá by sa až tak šmýkať nemala.

2. Špagety Carbonara

Túto obľúbenú „vajíčkovú omáčku“ už Taliani odvážne podávajú aj so špagetami. Nevieme s istotou povedať, či boli skôr kolienka s vajíčkom, alebo carbonara. Ale to nie je dôležité. Dôležité je, že carbonara je moderná talianska pasta, ktorá sa pripravuje z čerstvých vajíčok, tvrdého syra, pancetty a čierneho korenia. Na Slovensku zvykneme pridávať aj smotanu, čomu pôvodná receptúra vôbec nezodpovedá. Krémovú konzistenciu dosiahneme nie vďaka smotane, ale práve použitím teplej vody, v ktorej sme varili cestoviny, a následným šikovným vmiešaním vajíčok a syra.

3. Fettuccine Alfredo

Omáčka Alfredo sa podáva výhradne s fettuccine. Lebo tak sa rozhodol Alfredo di Lelio I v Ríme ešte v minulom storočí. Alfredovi stačili na prípravu tohto chutného receptu len 3 suroviny: fettuccine, maslo a parmezán. Američania si povedali, že nebudú trocháriť a do tohto krásneho jednoduchého a chutného receptu pridali aj brokolicu, cesnak, smotanu, krevety či kuracie mäso. Ak sa vám zdá Alfredo omáčka príliš chudobná, vyskúšajte napríklad naše penne s kuracím mäsom. My mu to nepovieme.

4. Špagety Aglio Oglio

Ďalší z obľúbených a ultra rýchlych cestovinových receptov. Čo potrebujeme? Špagety, cesnak, olivový olej a soľ. Nepoznáme nikoho, kto ju nepozná. A áno, musel ju vymyslieť génius – je nielen rýchla, ale aj veľmi chutná.

5. Penne Arrabiata

Na záver pánska volenka – paradajky, chilli, cesnak a olivový olej. V preklade znamená arrabiata – angry, čiže zlostný, a pripisuje sa temperamentnému chilli. Táto omáčka je extra pikantná a podáva sa hlavne s penne. Obľúbená je nielen v Taliansku, odkiaľ pochádza, ale aj u našincov.

Taliansky rebríček máme definovaný, poďme sa spoločne pozrieť na slovenské alternatívy.

Top 5 talianskych a slovenských cestovinových jedál
1.   Kolienka s vajíčkom

Jednoduchší recept neexistuje. Ak sa to ešte vôbec dá nazvať receptom. Postačia vám kolienka a vajíčka. Nesmie nám chýbať ešte trochu oleja, soli a korenia – ale veríme, že aj tieto suroviny máte vždy po ruke. Násťroční si ho s obľubou vyšperkujú kečupom, ale našli by sa aj verzie so syrom. Kreativite sa medze nekladú. Ťažko by sme hľadali niečo jednoduchšie na prípravu, ale predsa sme našli. Keď nie kolienka s vajcom, tak vyskúšajte náš cestovinový šalát pre začiatočníkov.

2.   Fliačky s kapustou

Tie staršie ročníky si pamätajú aj názov šiflíky s kapustou. Jedlo sa jedáva od pradávna, je jednoduché, lacné a sýte. Hlávková kapusta je ľahko dostupná a finančne nenáročná, preto toto jedlo patrilo do receptára našich prastarých mám. Šiflíky, alebo fliačky, sa, samozrejme, vyrábali doma ručne. Kapusta sa nasekala, opiekla s cukrom a korením a pri podávaní sa jedlo ešte výdatne posypalo práškovým cukrom. Dnešní výživoví poradcovia by sa pohľadu na toto jedlo nepotešili. V minulosti sa však neriešili na dennej báze intolerancie, na výrobu cestovín sa používala pšeničná, ale aj pohánková múka, a tak mali gazdiné doma po ruke aj bezlepkové cestoviny. Vyrobiť si doma cestoviny nie je vôbec náročné, s nami to hravo zvládnete aj v bezlepkovej verzii.

3.   Rezance s makom/tvarohom/orechami

Rezance s makom, tvarohom či orechami dnes nájdete nielen v školskej jedálni, ale aj v ponuke špičkových reštaurácií. Ak ich chcete ponúkať vo výbornej kvalite, podmienkou sú opäť ručne vyrobené cestoviny. Nezabudnite pri ich podávaní použiť roztopené maslo – makové rezance sa v ňom krásne obalia. Môžete ich tiež podávať v podobe zapekaných cestovín, podávaných s ovocnou omáčkou. Fanúšikov oddelenej stravy potešíme nápadom servírovať takýto obed v dvoch chodoch, v prvom chode čisté rezance a v druhom miska maku.

4.   Kurací perkelt alebo paprikáš s kolienkami

U niekoho obľúbené, u niekoho jedlo nenávidené. Nuž darmo, tety v školských jedálňach nám vedia vyrobiť traumu na celý život. Ďalšou dilemou je otázka čo je perkelt a čo paprikáš. Veľa z nás to má totižto trošku pomýlené. Perkelt je bez smotany a pripravuje sa ako guláš, v maďarčine slovo perkelt znamená pražiť, teda vo vlastnej šťave bez tekutiny. Ale zato paprikáš sa na záver zjemňuje smotanou. Túto kulinársku vychytávku prebrali Maďari od vznešených krémových Francúzov.

5.   Zapekané cestoviny na desiatky spôsobov

A keby len so syrom. Aj s hráškom, kukuricou, paprikou, vajíčkami a výberom z chladničky. Slovákom sa pri tvorbe tohto jedla medze nekladú. Tí viac v kuchyni zorientovaní sa určite potešia aj zapekaným cestovinám s ricottou, kuracím mäsom a špenátom.

Určite s nami budete súhlasiť, že cestoviny sú veľmi vďačným jedlom. Sú univerzálne, dajú sa ľahko variovať a vo veľa prípadoch ich viete pripraviť za pár minút. Či už si vyberiete tie originálne talianske, alebo tie slovenské, na ktoré z láskou spomínate z detstva, vychutnajte si ich. Pokiaľ vám to čas a šikovnosť dovoľuje, pripravujte si ich doma vždy čerstvé. Za ten gastro zážitok vám to určite stojí.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok