Dieťa Tehotenstvo Tajomstvo schudnutia po pôrode je v pomalom postupe

Každá mamička musí po narodení svojho dieťaťa myslieť na hŕbu vecí – ako zariadiť, aby bolo bábätko spokojné, bývalo v čistej domácnosti, ako sa zotavovať z pôrodu psychicky i fyzicky, ako zariadiť, aby domácnosť bezchybne fungovala aj s ostatnými deťmi a tiež s druhou polovičkou. K tomu všetkému by bolo fajn čo najskôr vyzerať tak ako pred pôrodom. S chudnutím po pôrode však buďte opatrnejšie, aby ste si neublížili. 

Chudnite pomaly a tak, aby vám to bolo príjemné. Týchto 5 cvičení je balzamom nielen pre telo, ale aj pre dušu.


V prvom rade sa nenechajte vystresovať. Je úplne v poriadku, keď sa na svoju váhu vrátite do 6 až 12 mesiacov po pôrode. Približne polovica váhy nabranej v tehotenstve by mala zmiznúť v šestonedelí. Schudnúť sa vám podarí, keď sa skôr ako na chudnutie samotné sústredíte na zdravý životný štýl, dlhé prechádzky, spokojné dojčenie a psychickú pohodu. Ukážeme vám, ako na to.

Na chudnutie po pôrode si doprajte čas, aby ste nestratili mlieko

S chudnutím nezačínajte príliš skoro. Ak budete totiž príliš namáhať svoje telo počas prvých šiestich týždňov, mohli by ste predĺžiť čas potrebný na zotavovanie. Do chudnutia a cvičenia sa preto v šestonedelí radšej nepúšťajte. Tiež by ste na chudnutie nemali naskočiť príliš drasticky. Môže sa totiž stať, že s rýchlou stratou hmotnosti sa obmedzí alebo úplne zastaví tvorba mlieka.

Dojčením chudnete

Je to práve dojčenie, ktoré vám pomôže k rýchlejšiemu spaľovaniu kalórií. Budete prekvapené, ako priaznivo pôsobí dojčenie na chudnutie. Ideálne je, ak pri dojčení schudnete zhruba 500 až 600 gramov týždenne, nie však viac. Nezabúdajte tiež, že dojčiace mamičky potrebujú prijať asi o 500 kalórií viac než normálne a ak si ich doprajete v podobe zeleniny, ovocia a kvalitných potravín, nemáte dôvod na obavy z priberania.

Pri chudnutí sa nevyhýbajte ovociu. Týchto 15 druhov vám s chudnutím pomôže.

Tajomstvo schudnutia po pôrode je v pomalom postupe

Zásady chudnutia po pôrode

Po pôrode sa nezameriavajte na diéty, ktoré vynechávajú niektoré druhy potravy, a tým pádom aj živín. Síce pri nich možno na začiatku schudnete, ale kilá sa vám po skončení diéty rýchlo vrátia a navyše zostanete bez potrebných živín. Namiesto toho sa zamerajte na vyváženú stravu plnú zdravých potravín pre vás i vaše bábätko. Využite naše tipy, ktoré vám môžu slúžiť ako návod na prípravu zdravého jedálnička:

 • Nevynechávajte jedlá.
  Mamičky novorodencov často zabúdajú jesť, ale potom sú bez energie. To nepomáha ani dieťaťu, ani samotnej mame.

 • Naučte sa raňajkovať.
  Aj keď normálne neraňajkujete, vytvorte si tento príjemný návyk, ktorý vám dodá potrebnú energiu na začiatok dňa a odstráni pocit únavy, ktorý sa u vás možno prejavuje neskorším „vlčím“ hladom a pojedením všetkého, čo sa vám dostane pod ruky.
 • Snažte sa urobiť si na jedlo čas.
  Aj keď je to veľmi náročné, skúste sa na jedlo sústrediť a nerobte pri tom množstvo vecí naraz. Lepšie tak precítite, kedy už ste plná a kedy je čas prestať jesť.
 • Zvyknite si na čistú vodu a bylinkové čaje.
  Oblúkom sa vyhýbajte sladeným nápojom s pridaným cukrom a so zbytočnými kalóriami navyše.
 • Grilujte a pečte
  Namiesto fritovaných potravín si vždy radšej vyberte grilované alebo pečené. Vylúčte zo svojho jedálnička ťažké mastné jedlá, vyprážané potraviny a tiež jedlo z fast foodov.

Najlepší cvik po pôrode? Začnite s chodením

Ide o veľmi príjemnú fitness aktivitu, ktorú si budete užívať spoločne so svojím dieťatkom. Najskôr sa vydajte na prechádzku okolo sídliska, potom môžete vyraziť aj na dlhšie trasy a nakoniec kočík vymeniť za nosič,  v ktorom vám bábätko spraví slušnú záťaž. Budete prekvapené, koľko taká 30- až 60-minútová prechádzka denne dokáže!

Nestíhate nakúpiť? Tesco vám nákup privezie až domov!

Zdroje: medlineplus.gov, webmd.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok