Tipy a rady Najobľúbenejšie odrody zemiakov a ich použitie v receptoch

Vyprážané, varené, pečené či dusené zemiaky, do šalátov či na kašu – každý si určite vyberie. Ich príprava je veľmi jednoduchá, ale predtým treba prekonať jedinú malú prekážku – vybrať si ten správny druh.

Zemiaky obsahujú viac vitamínov a minerálov ako ryža, a pritom si udržujú nízku kalorickú hodnotu aj nízky glykemický index. Ak sa konzumujú so šupkou, pridávajú do jedla aj značnú dávku vlákniny.

V kuchyni majú veľmi pestré využitie. Aby ste z nich vytvorili to najlepšie jedlo alebo prílohu, zíde sa vám zorientovať sa vo varných typoch zemiakov. Ako základ vám poslúži vedieť, aké varné typy použiť na šalát a aké na hranolčeky. Varné typy však nie sú jediným delením, ktoré by ste mohli ovládať. Existujú aj rôzne odrody zemiakov.

Druhy a odrody zemiakov

Odrody zemiakov sa delia podľa rôznych parametrov. Kým pestovateľov zaujíma vegetačné obdobie (veľmi skoré, skoré, poloskoré, poloneskoré, neskoré), spotrebiteľov a kuchárov skôr ich použitie.

Fialové zemiaky

Väčšina z nás konzumuje biele alebo žlté zemiaky. Nájdu sa aj milovníci sladkých oranžových zemiakov, batatov. Fialové nie sú veľmi populárne, no obsahujú veľké množstvo živín. Medzi najznámejšie odrody fialových patria Purple Majesty, Purple Viking alebo Purple Peruvian. Svojou chuťou pripomínajú bežné biele zemiaky, sú však o niečo krémovejšie. Najlepšie je variť ich v šupke, vtedy si udržia vlhkosť aj živiny. Ich šupka je plná vitamínu C. Skúste si z nich pripraviť napríklad zemiakové vejáriky.

Fialové zemiaky sú bohaté na silné antioxidanty, ktoré posilňujú imunitný systém a pomáhajú v boji s rakovinou. Znižujú tiež krvný tlak.

Ružiaky

Zemiaky s ružovou šupkou, tzv. ružiaky, sú už dávno celkom bežnou a obľúbenou odrodou. V Anglicku by ste ich našli pod názvom „Pink Fir Apple“, čo je staršia lojovitá odroda so žltou dužinou a ružovou šupkou. Vo Francúzsku je ružovou farbou známa odroda Roseval – pozdĺžne oválne zemiaky s červenou šupkou, pod ktorou sa nachádza ružovožltá dužina.

Čoraz viac sa však na trhu objavujú aj zemiaky s farebnou dužinou nazvané podľa toho, ktoré ovocie pripomínajú. Ružiaky sa počas varenia nerozpadávajú, takže ich môžete použiť do šalátov, gulášov a dusených jedál. Na pohľad sú guľatejšie a majú tenkú šupku sfarbenú do ružova.

Russety

V Spojených štátoch sú známe pod názvom zemiaky Idaho. Bývajú veľké alebo stredne veľké s oválnejším tvarom a so šupkou sfarbenou do hneda. Sú ideálne na prípravu zemiakovej kaše a na pečenie, pretože nie sú až také tuhé. Vytvoríte z nich napríklad chutné zemiakové placky, skúste si z nich pripraviť naše zemiakovo-kapustové.

Zaujímavosťou je, že svetoznáma sieť rýchleho občerstvenia používa na výrobu hranolčekov práve túto odrodu. Veľké červenohnedé zemiaky používajú hlavne pre ich veľkosť, keď potrebujú vyrobiť dlhé hranolčeky. Tento druh je drahší ako iné zemiaky, pretože spotrebuje viac vody na dozrievanie a dozrieva dlhší čas. Pozor však na ich pestovanie – vyžadujú si väčšie množstvo pesticídov.

Najobľúbenejšie odrody zemiakov a ich použitie v receptoch
Žlté zemiaky

Sú guľaté, veľké, žltej farby, vhodné na grilovanie, prípravu kaší alebo na varenie v šupke. Pri tomto type zemiakov stačí používať menej oleja, keďže majú krémovejšiu chuť.

Biele zemiaky

Sú taktiež vynikajúce na grilovanie a prípravu kaší, no zároveň si zachovávajú svoj tvar. Majú tenkú, jemnú šupku, vďaka čomu sa hodia do jedál, kde sa vyžadujú neošúpané zemiaky.

Bonus – nezemiaky bataty

Poznáme ich aj pod označením sladké zemiaky. Je to jeden z najvýživnejších druhov zeleniny. Dostupné sú v rôznych farbách, veľkostiach a tvaroch. Nie sú to klasické zemiaky. Zemiaky patria do čeľade ľuľkovitých a sladké zemiaky do čeľade pupencovitých. Rozlišujeme dve odrody sladkých zemiakov – červenú a žltú. Oproti bežným zemiakom majú viac cukru aj škrobu a o polovicu vyššiu energetickú hodnotu. Najviac sa odporúča konzumovať červené bataty, pretože obsahujú väčšie množstvo betakaroténu. Dajú sa variť aj zapekať, bežné žlté sú potom určené na hranolčeky, placky alebo do cesta. Odporúčame vám pripraviť pečené sladké zemiaky so škoricou – ide o výborný zdravý dezert.

Zemiaková hitparáda

Francúzske zemiaky

Dovolíme si tvrdiť, že jedným z najobľúbenejších slovenských jedál sú francúzske zemiaky. Populárnou sa stala nielen mäsová verzia s párkom, špekáčikom alebo domácou klobásou, ale aj vegetariánska verzia s cuketou, tofu či inou zeleninou.

Každému je asi jasné, že francúzske zemiaky nie sú špeciálnou odrodou zemiakov pestovaných vo Francúzsku, ale obľúbené jedlo u detí aj dospelých. Recept na pravé francúzske zemiaky nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Ide o nenáročné jedlo – zvládne ho aj začiatočník, aj vaša peňaženka.

Francúzske zemiaky sú jedlo, ktoré si môžete upraviť podľa vlastných predstáv – napríklad pridať doň vlastnú „tajnú“ ingredienciu. Ak neviete, kde s tajnosťami začať, my vám poradíme. Skúste bežné zemiaky nahradiť tými sladkými. My sme ich použili v našich zapečených francúzskych zemiakoch na vegetariánsky spôsob.

Gratinované zemiaky

Mäso nemusíte mať na tanieri každý deň. Existuje veľa chutných bezmäsitých jedál, ktoré vás dokážu zasýtiť na dlhší čas. Medzi chutné jedlá z tejto kategórie patria aj lahodné gratinované zemiaky so syrom. Sú veľmi chutné, sýte a jednoduché na prípravu. Môžete do nich pridať rôzne čerstvé bylinky, cesnak či cibuľu. Obľúbené sú s kozím syrom a so smotanou.

Gratinovanie je rozšírená kulinárska technika (pôvodom z Francúzska). Základom je použitie zapekacej (tzv. gratinovacej) misy – tá by mala byť plytká a odolná proti vysokej teplote. Pôvodne boli vo Francúzsku základom receptu plátky varených zemiakov, ktoré sa piekli s maslom a posypali syrom.

TIP: Vyskúšajte bežné zemiaky v recepte vymeniť za fialové. Získate tak gratinované zemiaky netradičnej farby.

Zemiaky na kyslo

Skôr ako francúzske zemiaky či gratinované zemiaky tu však boli naše tradičné slovenské zemiakové jedlá.

Jedlo sa v minulosti pripravovalo z domácich produktov dopestovaných na poliach a v záhradách. V zime sa jedli strukoviny, pečená tekvica, niekedy kus údeného mäsa. Zo zemiakov sa najčastejšie varili sladké aj kyslé polievky (napríklad tradičná zemiakovo-pórová polievka), halušky s kapustou, bryndzou, ale aj s praženicou a so škvarkami. Piekli sa lokše a zemiakové placky. Zo zabíjačiek sa robili jaternice, klobásy, slanina, šunka či údené mäso.

Zemiaky na kyslo sú veľmi jednoduché na prípravu. Zemiaky očistite, nakrájajte na kocky a dajte variť do osolenej vody. Pridajte bobkový list a celé čierne korenie. Uvarte do mäkka. V smotane rozmiešajte múku a prilejte k zemiakom. Povarte, ochuťte octom a podávajte s opečenou klobásou, varenými vajíčkami alebo volským okom.

TIP: Ak máte radšej zemiaky na kyslo v mäkšej podobe, odporúčame vám do receptu použiť tzv. russety.

Zdroj: wiki.org, nazdravie.sk, unlockfood.ca

Vytlačiť stránku
Zdielať článok