Zdravý životní styl Zdravý štýl Milujete plávanie? 7 dôvodov, prečo byť vo vode viac

Mladí, starší, mamičky, manažéri, ľudia vykonávajúci fyzickú prácu, ľudia trpiaci problémami chrbtice – tí všetci by mali plávať. Pozrime sa teda, prečo by ste sa mali občas namočiť do vody!

1) Posilňuje pľúce

Plávanie pôsobí blahodarne na srdcovú činnosť a na obehový systém. Vplyvom plávania sa zlepšuje okysličovanie krvi, zvyšuje sa kapacita pľúc a posilňuje sa svalstvo. Plávanie je veľmi vhodný šport pre ľudí s nadváhou, pretože vďaka nadľahčovaniu nezaťažuje kĺby tak ako beh.

2) Je šetrné pre kĺby

Ľudia trpiaci bolesťami či ochoreniami chrbtice alebo kĺbov by sa mali plávaniu venovať pravidelne, veď je odporúčané aj ako rehabilitačné cvičenie. Plávanie je významné aj z hľadiska prevencie pokrivenia chrbtice a hernie platničky.

3) Precvičí celé telo

Voda kladie až o 14 % vyšší odpor ako vzduch, a preto je plávanie oveľa efektívnejšie než športy vykonávané na suchu. Pri plávaní sú zapájané aj vnútorné svaly, okrem toho v závislosti na štýle plávania pracujú aj ramená, paže, prsné svalstvo, stehná, zadok a lýtka. Plávaním si môžete vypracovať súmernú postavu.

Plávanie patrí medzi TOP 5 spaľovačov tuku 

4) Uvoľňuje stres – a to majstrovsky

Voda pôsobí upokojujúco, pravdepodobne preto, že sme v nej plávali deväť mesiacov predtým, ako sme prišli na svet. Zvuk vodných vĺn vás dokáže dostať do hlbokej relaxácie, aj preto sa využíva v rôznych relaxačných skladbách.

5) Zlepšuje spánok

Ranné plávanie vás nabudí, večerné zas upokojí, zbaví stresu a pripraví na večerný relax. Ak plávanie neoklamete, je takmer vylúčené, aby ste mali ťažkosti so zaspávaním.

Tip: Nemáte čas na plávanie? Pre dokonalé zakončenie dňa stačí len 10 minút vo vírivke.

6) Najlepší dovolenkový šport

Ak trávite letnú dovolenku pri vode a chceli by ste trošku športovať, plávaním spojíte príjemné s užitočným. Úplne mimoriadnym zážitkom je plávanie za úsvitu alebo naopak pri zapadajúcom slnku. Ale do hĺbky sa púšťajte len podľa toho, nakoľko sa vo vode cítite bezpečne a akí dobrí plavci ste.

Nemáte chuť na plávanie? Aj chôdza je rovnako dobrá.

7) Skúste vodné športy

A keby pre vás plávanie bola príliš monotónna činnosť, skúste aquafitness, aquaaerobik alebo vodné pólo.

zdroj: kukse.hu

Vytlačiť stránku
Zdielať článok