Zdravý životní styl Zdravý štýl Chôdza je pre všetkých: 6 dôvodov, prečo chodiť pešo

Chôdzu môžete prevádzkovať kdekoľvek a kedykoľvek a nepotrebujete k tomu ani žiadne špeciálne vybavenie, len seba a motiváciu.

Znižuje krvný tlak

Stačí chodiť 10 minút denne v mierne intenzívnom tempe a môžete očakávať pozitívne zníženie krvného tlaku. Chôdza napomáha aj pri prevencii mozgovej mŕtvice a iných srdcovocievnych ochorení, a vzhľadom na to, že pri chôdzi viac pracujú srdce a pľúca, je skutočným kardiotréningom. Na prechádzky po obchodnom centre to však neplatí.

Precvičia celé telo

Pri chôdzi nie je namáhaná len určitá telesná partia, ale precvičíte si takmer celé telo. Keď budete chodiť dostatočne intenzívne, súčasne s dolnými končatinami sa budú hýbať aj paže a tiež ramená a chrbát, a hoci sa hlava nehýbe, musíte ju držať rovno, takže do práce zapojíte aj ďalšie svaly.

Spoločne s kamarátmi a rodinou

Tento druh športu môže byť aj kvalitným programom pre spoločné chvíle s kamarátmi alebo rodinou, veď aj počas intenzívnejšie chôdze si môžete rozprávať, aj keď po nejakom čase to už môže byť náročnejšie. Ale aj keby ste vedľa seba kráčali len tak bez slov, stále je to spoločná aktivita a navyše tak prospievate svojmu zdraviu!

Spoločná chôdza utužuje zdravie aj vzťahy.

Prevencia cukrovky

Pravidelným pohybom môžeš predídete zvyšovaniu hladiny cukru v krvi. Keď sa chôdzi budete venovať týždenne len 2 alebo 3 hodiny, významne prispejete k prevencii vzniku tohto ochorenia.

Posilňuje kosti

Práve preto je chôdza skvelým športom aj pre starších. A pretože počas chôdze je váha tela v stoji stále prenášaná na boky a dolné končatiny, je tento druh pohybu pre tieto časti tela priaznivý.

Zlepšuje náladu

Ako každý iný pohyb, tak aj chôdza nabíja energiou a zlepšuje nielen zdravie, ale aj náladu. Okrem toho zvyšuje sebavedomie a odháňa negatívne myšlienky. Tento pozitívny účinok si zvýrazníte aj počúvaním hudby, pri chôdzi vám predsa nič nebráni v tom, aby ste so slúchadlami v ušiach zabudli na svet okolo a osviežili tak telo i ducha.

Chcete radšej behať? Aj beh zvládne každý, poradíme vám, ako začať. 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok