Tipy a rady Marinády, dipy a dressingy, ktoré musíte vyskúšať!

V prvom rade je dôležité vedieť, že marináda a dressing nie je to isté. A ešte tu máme dipy. Tak čo je čo?

Marinovanie

Ide o nakladanie najčastejšie kuracieho či bravčového mäsa, zeleniny, syrov či ovocia do rôznych zmesí oleja, octu, vína a korenín. Naložené suroviny tak získavajú nielen úžasnú chuť, ale aj vôňu. Špeciálne pri bravčovom mäse plní marináda aj zmäkčovaciu funkciu. Marinovanie môže trvať pár minút, ale aj niekoľko hodín. Základom všetkých marinád je olej, najlepšie olivový. Vďaka nemu nie je potrebné k bravčovému mäsu či k inej surovine pridávať žiadny ďalší tuk a okrem toho olej zabraňuje aj vysušovaniu.

Ako marinovať mäso?

Čím kyslejšia marináda, tým sa tkanivo mäsa začne rýchlejšie rozkladať, čo uľahčuje prijímanie vlhkosti a výsledkom je šťavnatejšia svalovina. Pozor však na príliš kyslé marinády! Môžu vám jemné kuracie mäso zničiť a rozložiť jeho povrchovú vrstvu, čím by získalo nepríjemnú kašovitú konzistenciu.

Surové mäso môže obsahovať škodlivé baktérie, ktoré môžu marinádu zničiť. Marinovanie musí prebiehať v chladničke, aby sa obmedzil vznik ďalších baktérií. Z použitej marinády nikdy nerobte omáčku, pokiaľ ju pred podávaním bezpečne neprevaríte. Nádoba, v ktorej mäso marinujete, by mala byť zo skla alebo z plastu, ktorý je však vhodný na potraviny.

Najznámejšie marinády na mäso pre gurmánov, ale aj najobľúbenejšie pre zeleninu či syry sú:

 • Na kuracie mäso: chimichurri marináda
 • Na bravčové mäso: horčicová marináda s vínnym octom a bylinkami
 • Na zeleninu: citrón, bazalka, rozmarín, cesnak, olivový olej
 • Na syry: pomarančová kôra, cesnak, horčica, koriander, rímska rasca
 • Na ovocie: kokosové mlieko, zázvor a chilli

Ako vidíte, pripraviť marinádu nie je ťažké. Postačia nám na to 3 prísady.

Keď sa povie grilovačka, každý si predstaví mäso a zeleninu. Vyskúšali ste niekedy grilovať a marinovať ovocie? Výbornou pochúťkou je napríklad ananás, ktorý marinujete v kokosovom mlieku so zázvorom a chilli. Nezabudnite, že ovocie je potrebné grilovať na samostatnej platni, aby ste si vzájomne s mäsožravcami nepokazili chute.

Dressing alebo zálievka

Ak si pripravujete doma šalát, nesmie vám k nemu chýbať ani jedno, ani druhé. Ich úlohou je jedlo zvýrazniť a chuťovo doplniť. Aj dressing, aj zálievka sa do šalátu pridávajú až tesne pred konzumáciou. Zálievky skôr chute zvýrazňujú a dressingy dopĺňajú o ďalšie chute. Zálievky bývajú tekutejšie, doplnené o rôzne octy či balsamico, do sladkých šalátov sa pridávajú navyše ovocné či bylinkové sirupy. Dressingy mávajú hustejšiu konzistenciu, obsahujú jogurt, kyslú smotanu či majonézu.

Bylinkový dressing sa výborne hodí na steakový šalát s bylinkovým chlebom.

Marinády, dipy a dressingy, ktoré musíte vyskúšať!

Tipy na dipy

Ak okrem mäsa a šalátov chystáte pre hostí aj rôzne druhy syrov, falafel, zemiakové čipsy či tyčinky, pripravte im rôzne omáčky na namáčanie týchto pochutín. Medzi najznámejšie dipy patria:

 • Čatní: prevažne sladké omáčky pôvodom z Indie
 • Hummus: dip z cíceru a sezamovej pasty, výborne sa hodí aj k jarným rolkám
 • Tzatziki: grécka omáčka z jogurtu, cesnaku, kôpru a uhoriek
 • Baba ganuš: dip z baklažánu
 • Guacamole: mexický dip z avokáda a chilli
 • Salsa: španielska pikantná omáčka z paradajok a kukurice
 • Horčicový dip: vhodný na grilované mäso
 • Avokádový dip: vhodný na zemiakové či batátové hranolky

Vyskúšali ste niekedy grilovať broskyne? Majú výraznú sladkú chuť a odporúčame ich podávať s jogurtovým dipom so škoricou a medom. Lepší koláčik na grilovačke nenájdete.

Zdroj: wikipedia.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok