Tipy a rady Kvalitný kuchynský nôž: Viete, na čo ktorý nôž použiť?

Úlohou noža je krájať, sekať, rezať. Môžete to robiť jedným – dvoma nožmi, ak si ale vezmete na pomoc špecialistu, pôjde vám práca od ruky jedna radosť. Kvalitný nôž vám prácu v kuchyni uľahčí, a tak ju budete mať rýchlejšie za sebou.

Tak, ako varíte rozmanité jedlá z rôznych surovín, mali by ste aj používať rôzne nože na rôzne potraviny. Môžete mať v kuchyni univerzálny, tzv. kuchársky nôž, ktorým, ak bude dobre ostrý, pokrájate všetko. Ale krájanie chleba zúbkovaným nožom alebo zbavovanie mäsa koží, kostí a šliach vykosťovacím nožom je úplne iná kvalita.


Na čo slúži ktorý nôž?

Správne použitie noža vám prezradí ostrie noža. Je hladké, zúbkované alebo vlnité?

Nože s hladkým ostrím si vezmite na čistenie, lúpanie a krájanie. Hladké ostrie spraví hladký rez bez poškodenia vlákien.

Zúbkované ostrie si poradí so všetkým, čo má pevnú šupu či kôrku a mäkký stred. Zúbkované ostrie si poradí rovnako dobre s paradajkami, ako aj so steakom.

Nôž s vlnitým ostrím podobne ako so zúbkovaným nakrája chrumkavý chlieb, čerstvé pečivo a ďalšie potraviny s pevnou kôrkou a mäkkým stredom.

Cukrársky nôž

Kto sa raz pokúsil rozotrieť po koláči plnku alebo roztopenú čokoládu, ten vie, že to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Cukrársky nôž s dlhou úzkou čepeľou to zvládne bravúrne na pár ťahov. A nie je ani taký tupý, aby nezvládol nakrájať koláč, tortu, zákusok.

S cukrárskym nožom hravo rozotriete polevu na mrkvových rezoch


Santoku nôž

Nôž majstrov ázijskej kuchyne má na čepeli dlhej 14 – 17 cm malé priehlbinky nad ostrím, vďaka čomu sa naň krájaná potravina nelepí. V kuchyni dokonale zastúpi kuchársky nôž. Navyše môžete jeho širokú čepeľ použiť ako lopatku a nakrájané bylinky alebo zeleninu na ňom presunúť rovno do hrnca či misy.

Nôž na lososa

Dlhá ohybná čepeľ s vrúbkami je určená na krájanie tenkých plátkov rýb. Pokiaľ ste ich milovníkom a pravidelným konzumentom, oplatí sa vám doň investovať. No ak máte rybu iba občas, bude vám doma zbytočný.

5 dôvodov, prečo by ste mali jesť ryby pravidelne

 Sekáčik na mäso

Ťažká, pevná, ostrá čepeľ si poradí s kĺbmi aj kosťami, ktoré treba presekať, naporciovať. Sekáčik má niekedy v hornom rohu čepele dierku na zavesenie.

Nôž na chlieb

Nôž na chlieb spoznáte veľmi ľahko podľa vlnkovaného ostria. Zúbky si poradia s čerstvou chlebovou kôrkou, starším pečivom, ale aj pečeným mäsom či slaninou.

Kuchársky nôž

Všestranným kuchynským nožom nakrájate všetko, a preto je nevyhnutnou súčasťou každej dobrej kuchyne. Má širokú čepeľ, tvarovanú tak, aby sa pri krájaní stále dotýkala dosky, takže nôž netreba dvíhať celý. Preto sa s týmto nožom vynikajúco krája zelenina a bylinky. Kuchárske nože majú čepeľ dlhú 14 – 36 cm.

Filetovací nôž

Tento univerzálny nôž má vo výbave každá kuchyňa. Je to taký ten „obyčajný nožík“, po akom siahate prakticky denne. Filetovacím alebo porciovacím nožom nakrájate ukážkovo tenučké plátky mäsa, rýb, zeleniny.

Steakový nôž

Nôž na steak je mimoriadne ostrý a charakteristická je preň vysoká špička a malé zúbky aspoň do polovice ostria. Preto dokonale zastúpi príborový nôž pri krájaní steakov, rezňov, pečeného mäsa, a to nielen na tanieri.

Steakový nôž sa vám zíde na bravčové kotlety

Kvalitný kuchynský nôž: Viete, na čo ktorý nôž použiť?

Nôž na paradajky

Stretli ste sa s nožom so zúbkovaným ostrím a „vidličkou“ na špičke? Práve s ním nakrájate až priesvitne tenké plátky paradajok, ktoré potom jednoducho vidličkovou špičkou naberiete a naservírujete.

Nôž na zeleninu

Má krátku rovnú čepeľ, s ktorou sa dobre pracuje pri čistení a krájaní zeleniny a ovocia.

Špikovací alebo lúpací nôž

Nôž na špikovanie vyzerá ako zmenšenina kuchárskeho noža. Dobre sa ním špikuje mäso aj krája zelenina.

Šúpací nôž

Nôž s krátkou ohnutou čepeľou sa vám zíde pri šúpaní ovocia a zeleniny. So zahnutou čepeľou ľahko vylúpnete očká zo zemiakov aj jadrovníky z jabĺčok.

S tupým nožom sa pracuje horšie a ľahšie si ním ublížite.

Pri kúpe noža na cenu nepozerajte

Kvalitný nôž je v kuchyni neoceniteľný pomocník. Dobre sa s ním pracuje, vydrží dlho ostrý. Stačí, ak zainvestujete do troch nožov:

  • Kuchárskeho
  • Filetovacieho
  • Noža na chlieb

Ako si vybrať správny nôž?

Pri kupovaní noža sa na cenu pozerajte ako na poslednú. Zaujímajte sa o:

  • Tvrdosť noža
  • Materiál, z akého je vyrobený
  • Či vám sadne do ruky

Tvrdosť noža určuje Rockwellova škála

Tvrdosť nožov sa meria v Rockwellovej škále od 0 do 100 HRC. Čím vyššia hodnota HRC, tým je nôž tvrdší, ale môže byť aj krehkejší a náchylný na hrdzavenie. Tomu sa zabraňuje pridávaním uhlíka, vďaka čomu nože vydržia dlhšie ostré. Čím viac uhlíka, tým dlhšie vydržia. Pokiaľ chcete naozajstnú kvalitu, obzerajte sa po nožoch s HRC 55 – 60, resp. 44 – 50.

Bude lepší nerezový alebo keramický?

Nerezové nože sú odolné voči hrdzaveniu a cenovo dostupné. Ich nevýhodou je, že ostré vydržia iba krátko a budete ich musieť častejšie brúsiť.

Nože z uhlíkovej ocele sú tvrdé a ostrosť si udržia dosť dlho. Kvalita sa odráža na cene, preto sú nože z uhlíkovej ocele drahšie. Tiež si vyžadujú viac starostlivosti – po každom použití ich treba dobre umyť a utrieť dosucha, z času na čas aj pretrieť olejom, aby nekorodovali a nechytali patinu.

Keramické nože sú posledným hitom medzi nožmi. Vyrobené sú z lisovaného a spekaného zirkónového prášku, ktorý je tvrdší ako oceľ. Keramické nože sú šetrnejšie k vitamínom a zostávajú ostré mimoriadne dlho aj bez brúsenia.

Nôž s príliš ohybnou čepeľou je nekvalitný.

Rukoväť noža podrobte vyvažovaciemu testu

Či už bude rukoväť vášho noža z umelej hmoty, ocele, keramiky, nerezu alebo dreva, musí vám v prvom rade sadnúť do ruky. S nožom, ktorý sa zle drží, sa vám bude robiť rovnako nepohodlne, ako s nožom tupým alebo nevhodne zvoleným. Dôležitým faktorom je aj váha, resp. vyváženosť noža. Tú zistíte jednoducho tak, že nôž si položíte na prst časťou medzi čepeľou a rukoväťou. Dobre vyvážený nôž sa nebude prevažovať na strany.

Medzi čepeľou a rukoväťou noža je záštita, ktorá chráni prsty. Dobre si prezrite všetky prechody medzi jednotlivými časťami noža, či v nich nie sú špáry. V nich sa môžu usádzať zvyšky z krájaných potravín, čo nie je práve hygienické.

Starostlivosť o nôž predlžuje jeho životnosť

Hoci je nôž iba ďalším kusom riadu, určite chcete, aby vám vydržal ostrý čo najdlhšie. Zvlášť keď ste doň už investovali nemalú čiastku. Venujte im preto o trochu viac pozornosti.

  • Nôž používajte len na krájanie jedla.
  • Nože ukladajte tak, aby sa navzájom nedotýkali ostrím. Najlepšie im je v drevenom stojane alebo na magnetickom držiaku. Na uskladnenie sú zvlášť citlivé keramické nože, ktoré rozhodne patria do stojana. Oceľové znesú aj príborník.
  • Po použití nôž hneď umyte, utrite a odložte. Nože nepatria do umývačky riadu, nenechávajte ich ani vo vode.
  • Drevenú rukoväť noža z času na čas naolejujte kuchynským olejom, aby sa nepresušovala a nepraskala.

Ostrenie nožov zverte odborníkom

Iba s ostrým nožom nakrájate úhľadné plátky, rýchlo spracujete mäso, nasekáte zeleninu a bylinky. Domáci brúsič nožov spraví dobrú službu len vtedy, ak ho používate správne. Pri nesprávnom brúsení sa vám môže stať, že vyštrbíte čepeľ. Ideálne je nechať si nože nabrúsiť u brusiča. Profesionálne nabrúsený nôž vám vydrží ostrý oveľa dlhšie.

Zdroj: wikipedia, kvalitninoze.cz, znackovenoze.sk, supernoze.sk, chefshop.sk, testkvality.eu

Vytlačiť stránku
Zdielať článok