Šetrenie potravinami Viete zamraziť navarené jedlo, aby nestratilo chuť?

Strčiť jedlo do mrazničky je jednoduché. Pri mrazení jedla však existujú isté zásady, aby ste aj po rozmrazení našli to, čo ste zmrazovali. Čo zmraziť bez obáv, aby nestratilo chuť či konzistenciu a čo radšej nie?

 V čom zamrazovať? 
Na mrazenie jedla sú ideálne vrecká a plastové nádobky, ktoré dobre tesnia. Myslite tiež na to, aké veľké porcie mrazíte. Radšej mrazte viac menších porcií. Platí totiž  pravidlo, že rozmrazené sa už nemrazí. Pre lepšiu orientáciu si jedlá označte názvom aj dátumom.  

Ako dlho zmrazovať uvarené jedlo?
Hoci podľa odborníkov mrazenie neberie potravinám živiny, aj tu platia isté limity. Navarené jedlo, ale i mäso či múčniky by ste mali spotrebovať maximálne do 3 mesiacov. Rozmrazovanie vo vodnom kúpeli nie je najideálnejším riešením. Teplotný šok by mohol ubrať nielen na chuti, k životu môže prebrať aj baktérie. Pri ohrievaní zabudnite rovnako na mikrovlnku. Aby bola chuť jedla presne taká, ako má byť, zohrievajte jedlo tak, ako ste ho varili – na sporáku v hrnci.  

Čo mraziť a čo nie?
Mraziť sa oplatí mäso, ryby, údeniny. Nikdy ich však nedávajte do nádoby spolu s prílohou. Práve zemiaky, cestoviny aj ryža totiž na mrazenie vhodné nie sú. Rovnako sú na tom jedlá, ktoré obsahujú smotanu, jogurt či mlieko. Po rozmrazení sa môže stať, že zhrčkavejú, zmenia formu aj štruktúru. Šťastie neskúšajte ani v prípade syrov. V chladničke vydržia dosť dlho na to, aby ste mrazením riskovali ich drobivosť a chuť, ktorá okolo syra ani neutekala. Na vyprážaných jedlách je lákavá ich chrumkavosť, ak ich však vložíte do mrazničky, môžete sa pripraviť na ich mäkkosť a vlhkosť. Zabudnite tiež na mrazenie ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľa vody – šalát, uhorky, paradajky či melóny.

 Po uvarení nezmrazujte:
-       zemiaky
-       cestoviny
-       ryžu
-       jedlá so smotanou, mliekom, jogurtom
-       vysmážané jedlá 

Naopak, mrazničku naplňte vývarom – využiť ho môžete ako základ iných jedál či omáčok. Porcia gulášu či kapustnice vás zachráni, keď nestíhate variť jedlo čerstvé. Nebojte sa mrazenia múčnikov, tort, zákuskov. Z potravín dennej spotreby môžete pokojne odložiť do mrazničky maslo, chlieb a pečivo. Na mrazenie je vhodné aj bobuľové ovocie. Zeleninu mrazte nakrájanú a blanšírovanú. Alebo si ju rovno objednajte! 

Vytlačiť stránku
Zdielať článok