Zdravý životní styl Zdravie V boji proti alergii skúste bylinky a upravte stravu

Keď je na nejakú látku organizmus citlivý, začne sa brániť vyplavovaním zvýšeného množstva histamínu. Alergia sa prejavuje:

 • plným nosom,
 • alergickou nádchou,
 • svrbením očí, hrdla,
 • opuchnutými sliznicami,
 • kašľom,
 • vyrážkou.

K týmto príznakom sa pridružuje únava, bolesti hlavy, niekedy aj mierne zvýšená teplota.

Základné typy alergií:

 • alergia na peľ (senná nádcha),
 • alergia na zvieratá,
 • alergia na lieky,
 • alergia na slnko,
 • alergia na chlad,
 • alergia na potraviny,
 • alergia na roztoče,
 • alergia na plesne,
 • alergia na latex,
 • alergia na poštípanie hmyzom,
 • kontaktná alergia,
 • skrížená alergia,
 • atopický ekzém,
 • astma.

Prečítajte si, ako rozoznať príznaky nádchy, chrípky a alergie.

Proti alergii pomáha aj úprava životného štýlu

V boji proti alergii vám pomôžu lieky. Prvú pomoc dostanete v lekárni vo forme voľnopredajných liekov – kvapiek do očí a kvapiek či sprejov do nosa. Keď vás však alergia trápi pravidelne alebo sú jej príznaky silné, vyhľadajte alergiológa. Ten vám spraví testy, na základe ktorých presne určí typ alergie a jej následnú liečbu liekmi alebo hyposenzibilizáciou.

Príznaky alergie zmiernia aj domáce prostriedky, ktoré sú zároveň podpornými prostriedkami, ak sa už na alergiu liečite.

1. Pitný režim
Keď váš organizmus bojuje s alergénmi, dva litre čistej vody denne sú preň mimoriadne dôležité. Dostatočná hydratácia udržiava v tempe najmä obličky, takže sa telo ľahšie zbavuje nadbytočného histamínu aj alergénov. Pite čistú vodu alebo zelený čaj.

2. Úprava stravy
Strava zohráva obrovskú úlohu v celkovom zdraví. Ovplyvňuje náladu, výkonnosť, spánok, vzhľad pokožky a, samozrejme, aj váhu a psychiku. Strava zohráva veľkú úlohu aj v tom, ako sa počas alergie cítite. Počas alergie sa teda vyhýbajte nielen potravinám, ktoré vám nerobia dobre, ale aj tým, ktoré obsahujú potravinové alergény:

„Pri alergii je vhodné vyradiť zo stravy absolútne všetky sladkosti, sladké nápoje a vôbec nič nedosládzať,“ radí výživová poradkyňa Zuzana Pavelková Šafářová. „Činnosť pečene podporuje aj konzumácia surovej prvej jarnej zeleniny, teda cibuľky, pažítky, petržlenu, hlávkového a ľadového šalátu. Denne by ste mali jesť zeleninové polievky, piť vodu s citrónom a mäso radšej nahradiť rybami, teda pokiaľ na ne nemáte alergiu.“

3. Cvičenie
Cvičenie je asi posledná vec, ktorú budete chcieť s plným nosom a svrbiacimi očami robiť, ale prinúťte sa aspoň na pol hodiny denne. Mierna až intenzívna telesná aktivita totiž môže viesť k výraznej úľave. Predpokladá sa, že je to preto, lebo pri cvičení sa v tele vytvárajú protizápalové látky, ktoré pomáhajú prirodzene zmierniť prejavy alergie.

4. Vitamín C
Vitamín C je bez vedľajších účinkov a považuje sa za prírodné antihistaminikum. Zázraky na počkanie nečakajte, pomôže vám však pri potláčaní nepríjemných
symptómov. Pri alergii by ste mali denne prijať aspoň 2 gramy vitamínu C denne. Vsaďte na jeho prírodnú formu. Prirodzene veľké množstvo vitamínu C je v paprike a kyslej (kvasenej) kapuste.

Bylinky proti alergii

Zmierniť príznaky alergie dokážu aj bylinky. Svojimi účinnými látkami potláčajú svrbenie kože, opuch slizníc nosa, hltana aj očí, uvoľnia dýchacie cesty.

POZOR! Bylinky pri tzv. skríženej reakcii môžu alergiu zhoršiť. Stane sa to, ak ste alergickí na istý alergén a narazíte na jeho príbuzného – napríklad v bylinkových čajoch, zelenine či ovocí. Takže čo jednému pomôže, druhému nemusí. O užívaní byliniek počas alergie sa porozprávajte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Rozmarín môže spôsobiť skríženú alergickú reakciu.

Žihľava
Žihľavový čaj prečisťuje organizmus, pomáha mu zbaviť sa odpadových látok a škodlivín, a teda aj alergénov. Oplatí sa piť ho pri sennej nádche a ekzémoch.

Pestrec mariánsky
Bylinka, ktorá dokáže prečistiť pečeň, si poradí aj s histamínom vo vašom tele. Najúčinnejší je olej z pestreca, no popíjať môžete aj čaj.

Nechtík lekársky
Účinky nechtíka sú také silné, že sa táto rastlinka využíva v boji proti baktériám, a preto sa zaraďuje medzi rastlinné antibiotiká. Nechtík lieči zvonka aj zvnútra. Na kožnú alergiu použite nechtíkovú masť, ktorej účinky posilníte nechtíkovým čajom.

Ginkgo biloba
Okrem toho, že zlepšuje prekrvenie a upravuje tlak, ešte aj uľahčuje hojenie rán, zmierňuje bolesti hlavy, odstraňuje únavu, dodáva energiu a zlepšuje náladu, čo privítajú všetci alergici unavení sťaženým dýchaním a ďalšími príznakmi alergie.

Čierne ríbezle
Výťažky z čiernych ríbezlí stimulujú nadobličky a pôsobia protizápalovo. Sú však slabšie, preto ich používajte ako súčasť čajových protialergických zmesí.

Breza
Podobne ako žihľava, aj breza má výrazné čistiace účinky. Stimuluje činnosť pečene, pankreasu a obličiek.

V boji proti alergii skúste bylinky a upravte stravu

Deväťsil
Problémy s dýchaním a kašľom a bolesti hlavy dokáže zmierniť táto bylinka, ktorú by však nemali užívať ľudia s poruchami pečene a obličiek, ako ani dojčiace a budúce mamičky.

Tymian
Na zmiernenie suchého kašľa je dobrý tymian. Ak ho máte v kvetináči, prevonia vzduch, jeho vetvičky môžete vhodiť aj do odparovača a, samozrejme, dá sa z nich spraviť aj tymianový čaj.

Nutričná špecialistka Zuzana Pavelková Šafářová odporúča aj harmanček, ktorý vykazuje protialergénne účinky. „Proti prejavom alergie pomáha aj oregano alebo pamajorán. Môžete ho používať pri varení. Bylinky sa hodia aj vo forme arómoterapie. Nezabudnite, že bylinkové čaje by ste mali piť maximálne tri týždne a potom si treba spraviť týždeň pauzu,“ dodáva odborníčka na zdravé stravovanie.

O užívaní byliniek počas alergie sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Zdroj: izdravie.sk, webmd.com, www.zuzanasafarova.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok