Zdravý životní styl Zdravie Alergická astma: Spúšťačom môže byť peľ aj parfum

Úlohou vášho imunitného systému je chrániť vás pred baktériami a vírusmi. Ak máte alergiu, časť vášho imunitného systému reaguje na určité látky precitlivene a napáda aj inak neškodné látky ako peľ, prach vo vašom nose, pľúcach, očiach a pod kožou.

IgE protilátky a histamín

Keď sa telo stretne s alergénom, produkuje protilátky zvané IgE. Uvoľňujú chemické látky ako histamín, ktorý má za následok opuchy a zápaly. To potom spôsobuje známe reakcie ako svrbenie očí, kýchanie, výtok z nosa, čím sa telo snaží alergén vypudiť.

Čo je alergická astma?

Pokiaľ máte alergickú astmu, vaše dýchacie cesty sú extrémne citlivé na určité alergény. Akonáhle sa dostanú do vášho tela, váš imunitný systém začne prehnane reagovať. Svaly okolo dýchacích ciest sa zúžia. Dýchacie cesty sa zapália a za chvíľu sú zaplnené hustým hlienom.

Tie isté alergény, ktoré u niektorých ľudí spôsobujú kýchanie a podráždenie očí, môžu u iných zapríčiniť astmatické záchvaty. Najčastejším typom astmy alergická. Astma a alergie spolu úzko súvisia. O astme totiž hovoríme v prípade chronického zápalového ochorenia dýchacích ciest, kedy sú priedušky postihnuté neinfekčným, alergickým zápalom.

Príznaky alergickej astmy

Príznaky alergickej astmy sa objavia po tom, čo vdýchnete alergény ako sú peľ, plesne, prach roztoče... Alergény ale nie sú tým jediným, čo môže spustiť alergickú astmu. Dráždivé látky ako dym, parfémy, studený vzduch môžu tiež vyvolať astmatický záchvat, hoci nespôsobujú alergickú reakciu.

Či už trpíte alergickou astmou alebo nealergickou astmou, symptómy sú všeobecne rovnaké. Pravdepodobne sa objaví:

  • Suchý dráždivý kašeľ
  • Sipot
  • Popadanie dychu
  • Zrýchlený dych
  • Tlak na hrudi

V boji s alergiou vám pomôže týchto 7 byliniek.

Ako sa ale vyhnúť alergénom a astmatickému záchvatu? Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

  • Zostaňte doma, ak peľová predpoveď hlási vyšší výskyt peľu v ovzduší. Zatvorte pre istotu okná a ak je teplo, zapnite klimatizáciu s čistým vzduchovým filtrom.
  • Zničte roztoče! Schovávajú sa v kobercoch, perinách a rôznych látkach. Obliečky pravidelne perte, koberce a záclony z bytu radšej odstráňte úplne. Roztoče sa môžu schovávať aj v kope oblečenia alebo v čalúnenom nábytku.
  • Vlhkosť v domácnosti by nemala presiahnuť 40 %. Pokiaľ máte doma teda vyššiu vlhkosť, zapnite odvlhčovač či klimatizáciu.

Vyšetrenie na alergickú astmu

Pri určovaní, či naozaj trpíte alergickou astmou, musí lekár najprv vykonať podrobnú anamnézu. Zistí, či je v rodine niekto s alergiami alebo astmou. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie, kedy lekár skontroluje pohľadom či pohmatom stav kože, nosovej sliznice, spojiviek a počúvanie priedušiek. Potom vás tiež čaká funkčné vyšetrenie pľúc zvané spirometria, ktorá ukáže, ako vaše priedušky fungujú. Potrebným vyšetrením je alergologické vyšetrenie, ktoré určí, akým alergénom sa musíte vyhýbať.

Dá sa astma vyliečiť?

Každý astmatik by mal mať od svojho lekára osobný písomný plán, aké lieky užívať pravidelne, čo robiť pri zhoršení príznakov a v akom prípade volať lekára.

Chorý máva predpísané dva druhy liekov. Prvým sú lieky na zastavenie astmatického záchvatu, teda lieky úľavové. Majú rýchly ale dočasný účinok. Druhým typom liekov sú lieky preventívne, ktoré je nutné užívať aj v čase, keď sa žiadne príznaky astmy neprejavujú. Pacient ich užíva každý deň a dlhodobo.

Astma sa nedá nikdy úplne vyliečiť, dá sa ale dobre kontrolovať.

 Prvá pomoc pri astmatickom záchvate

Pri astmatickom záchvate sa príznaky veľmi rýchlo zhoršujú.

Pomáha, keď odídete z miesta, kde sa vyskytol alergén a sadnete si na čerstvý vzduch. Mali by ste mať po ruke inhalátor s liekom, ktorý aplikujete. Počkajte 2 minúty a ak liek nezaberie, skúste inhalovať znovu, maximálne však 4-krát. Pokiaľ ani tak nepríde úľava a zmena stavu, volajte záchranku. Pri čakaní na pomoc vstrekujeme liek pomocou inhalátora každé 4 minúty.

zdroj: webmd.com, bez-alergie.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok