Zdravý životní styl Zdravé jedlo Na boj proti alergii si vezmite týchto 7 byliniek

Najčastejším spúšťačom alergie sú pele z kvitnúcich rastlín. Váš organizmus a imunitný systém prehnane reaguje na látku – alergén, ktorá by mu inak nemala vôbec škodiť. Alergén v tele spustí alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje ako vodnatá nádcha, opuchnuté oči, kýchanie a svrbenie v nose. Môžu sa objaviť aj svrbivé vyrážky. Často sú tieto príznaky zamieňané s prechladnutím.

Alergia alebo nachladnutie?

Nie ste istí, či máte alergiu alebo ste prechladnutí?

Nádcha:

  • nastupuje pomaly a postupne sa zhoršuje
  • nos je plný hustých, sfarbených hlienov
  • oči sú začervenané, ale nesvrbia
  • trvá 7 – 10 dní

Alergia:

  • nastupuje náhle
  • z nosa tečie číry vodnatý výtok
  • oči svrbia, akoby vám do nich nasypali piesok
  • príznaky ustupujú, keď sa zbavíte alergénu

Prírodná cesta

Na utlmenie príznakov môžete siahnuť po bylinkách v rôznych podobách – sirupy, tinktúry alebo čaje. Existuje niekoľko bylín, ktoré preukázateľne potláčajú alergické reakcie ako na slizniciach nosohltanu a očí, tak v dýchacích cestách a zmierňujú prejavy aj na pokožke. Používajú sa buď samostatne, alebo kvôli komplexnému účinku v kombináciách s ďalšími bylinami. Výrazné účinky majú výťažky z pukov divozelu, kaliny, nechtíka, čiernej ríbezle, hrabu a ďalších, "hovorí Darina Datlová, špecialistka na alternatívnu medicínu.

Žihľava

Ak vás zasiahne senná nádcha, opuchne vám nosová sliznica, budete kýchať a ťažko sa vám bude dýchať. Môže za to histamín, ktorý vaše telo práve pri alergii produkuje vo väčšom množstve, čo spôsobuje rozšírenie ciev a následkom je opuch slizníc. S tým vám môže pomôcť žihľava, ktorá dokáže blokovať produkciu histamínu. Urobte si žihľavový čaj  zo sušených listov. Na jednu šálku dajte jednu polievkovú lyžicu listov a zalejte horúcou vodou. Nechajte 5 minút vylúhovať. Žihľavový čaj si doprajte pokojne 2 – 3-krát denne do tej doby, kým príznaky alergie nezmiznú.

Nechtík lekársky

Ak vám na tele vyskočí nepríjemná vyrážka, pomoc hľadajte v rôznych formách nechtíka lekárskeho. Táto bylinka upokojuje podráždenú pokožku a má detoxikačné účinky. Môžete si urobiť nechtíkový čaj, pretože aj pitný režim hrá dôležitú úlohu pri kožných problémoch. Pri alergiách sa môžu v ústach tiež objaviť afty, popíjaním nechtíkového čaju a výplachmi ústnej dutiny prispievate k ich rýchlejšiemu zahojeniu. Vyrážku na koži namažte nechtíkovou masťou.

Kalina siripústková

Ker s malými bielymi kvetmi, husto usporiadanými do guľovitého tvaru vám pomôže pri astmatických prejavoch, zúžení priedušiek a dýchavičnosti. Liečivé sú jeho púčiky, z ktorých sa robí tinktúra. Tú zoženiete v lekárni. Na dávkovanie sa spýtajte lekárnika.

Nevädza poľná

Ak vás pri alergii trápi sčervenanie oči, svrbenie alebo aj opuchy, skúste si uľaviť obkladom z nevädze poľnej. Na prípravu obkladu potrebujete 4 lyžičky kvetov nevädze, tie zalejte horúcou vodou, prikryte a nechajte lúhovať 15 minút. Do tekutiny namáčajte vatové obklady a prikladajte na oči.  

Ostropestrec mariánsky

Liečivo v tejto bylinke je silymarín, ktorý zabraňuje toxickým látkam preniknúť do pečene a posilňuje imunitný systém. Ak sa na vašej pokožke objaví ekzém, pestrec pomôže odstrániť škodliviny z tela a to je prvým krokom k zahojeniu kože. Urobiť si môžete čaj – jednu lyžičku drvených semien ostropestreca zalejete vriacou vodou a 20 minút lúhujete. Scedený čaj pite ráno, pred obedom a pred spaním po dobu niekoľkých týždňov. Ďalšou možnosťou je tinktúra, ktorá sa užíva 3-krát denne po 15– 30 kvapkách alebo olej z ostropestreca.

Čierne ríbezle

Možno ste to ani netušili, ale čierne ríbezle sú prírodným kortikoidom a antialergikom. Vďaka obsahu flavonoidov a vitamínu C dokážu zmierniť príznaky alergie. Tri lyžičky sušených listov čiernych ríbezlí zalejte vriacou vodou, prikryte a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Čaj pite trikrát denne. Na kloktanie si zase môžete pripraviť odvar – 1 polievkovú lyžicu zalejte hrnčekom studenej vody a povarte 3 minúty. Potom odvar preceďte, nechajte trocha vychladnúť a kloktajte alebo pite.

Divozel veľkokvetý

Túto vysokú rastlinu so sýto žltými kvetmi v prírode len ťažko prehliadnete. Dá sa dokonca pestovať aj na záhrade. Liečivou časťou tejto rastliny sú jej kvety. Divozel uvoľňuje hlieny, lieči sliznice a zmierňuje podráždenie horných dýchacích ciest. Okrem flavonoidov obsahuje trieslovín aj sliz. Ten vytvorí na vašich slizniciach povlak, ktorý ich ochráni proti vysušeniu. Užívajte divozel vo forme čaju alebo sirupu.

Na boj proti alergii si vezmite týchto 7 byliniek

Pokiaľ vás trápia jarné alergie, poraďte sa predovšetkým so svojím lekárom a konzultujte s ním aj vhodnú prírodnú liečbu, s ktorou môžete nepríjemné príznaky aspoň mierniť.


Zdroje: krasna.nova.cz, vitalia.cz, zahradaapriroda.cz, zdravi-nemoc.cz, bylik.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok