Dieťa Novorodenec Uľavte bábätkám od zaparenín: Pomôžu krémy i vločky

Ak máte doma dojča alebo batoľa, možno ste sa už niekedy stretli s plienkovou dermatitídou. Ide vlastne o zapareniu, za ktorú môžu plienky. Ako sa plienka trie o pokožku dieťaťa, a pripočítate k tomu chemické látky z moču a stolice, koža v okolí zadočka a genitálií sa zaparí. Následkom toho sa na koži vyhodia vyrážky a postihnuté miesto svrbí a páli. Keď sa pridá ešte bakteriálna a plesňová infekcia, na problém je zamiesené.

Najdôležitejšia je prevencia

Plienkovej oblasti je potrebné venovať zvýšenú pozornosť už od novorodeneckého veku. Jedine tak môžete predísť vzniku tohto nepríjemného a bolestivého problému. Dodržiavajte nasledujúce zásady prevencie zaparenín:

 • Plienky vymieňajte často. U novorodencov to môže byť až 20-krát denne, u ročného dieťaťa zhruba 7-krát denne.
 • Vyberajte kvalitné a dobre padnúce plienky, ktoré dieťa nebudú škrtiť a neprimerane sa zarezávať do kože. Tiež čítajte zloženie plienok, ktoré by nemalo obsahovať chlór. Ten môže podráždiť pokožku.
 • Pri prebaľovaní vždy dôkladne očistite detský zadoček i jeho okolie čistiacimi obrúskami a mliekami. Vyskúšajte výrobky značky Fred & Flo.
 • So zásypmi opatrne. Keď budete púder sypať priamo na kožu bábätka, hrozí, že dieťatko vdýchne častice púdru. Preto si vždy najskôr naneste púder na svoju ruku a potom aplikujte na zadoček bábätka.
 • Pod plienky používajte krémy s obsahom zinku, ktoré zvýšia obranyschopnosť kože. Nenanášajte však veľmi hrubú vrstvu, hrozí potom zaparenie kože, ktorá nebude môcť dýchať.

Púder nikdy nepoužívajte na mokvavú, vlhkú alebo olejom ošetrenú kožu!


Možno sa pýtate, či môžete plienkovej dermatitíde predísť tiež voľbou látkových alebo jednorazových plienok. Nebolo preukázané, že by u jedného alebo druhého typu plienok hrozilo vyššie riziko zaparenia. Plienková dermatitída teda môže postihnúť rovnako deti, ktoré nosia jednorazové plienky, ako aj tie v látkových plienkach.Látkové vs. jednorazové: Ako vyberať detské plienky

Aké sú príznaky plienkovej dermatitídy?

Odhaliť plienkovú dermatitídu je jednoduché. Stačí jeden pohľad na červenú, opuchnutú kožu po rozbalení bábätka z plienky.

Tri neklamné príznaky zaparenia a plienkovej dermatitídy:

 • Koža v okolí plienky je červená. Môže postihnúť zadoček bábätka, stehná a genitálie.
 • Bábätko je zrazu často nepokojné, a to najmä počas prebaľovanie.
 • Počas umývania postihnutých miest bábätko plače. Nepríjemný mu môže byť aj akýkoľvek iný dotyk v oblastiach zadočku a stehien.

Čo pomáha pri zaparení?

Najúčinnejší spôsob, ako zbaviť vaše dieťatko plienkovej dermatitídy, je udržiavať jeho pokožku čistú a suchú. Plienky meňte okamžite, keď bábätko vykoná potrebu. Než sa vyrážka zlepší, môže to znamenať aj nočné vstávanie a prebaľovanie.


Až pokožku bábätka očistíte od nečistôt z plnej plienky, nezabudnite ju natrieť krémom alebo masťou. Kúpte krémy s obsahom panthenolu, vitamínu E a zinku. Vhodné zloženie má detský krém proti zapareninám Fred & Flo.


Nechajte detský zadoček na vzduchu a vetrajte podráždenú pokožku bábätka čo najčastejšie. Trikrát denne na 10 minút ponechajte bábätko bez plienky, napríklad počas spánku.

V prípade vyrážky na stehnách kúpte o kúsok väčšie plienky ako normálne. Plienka nebude tak tesne priliehať k podráždenej koži a dostane sa pod ňu aj vzduch.

Kým vyrážka nezmizne, kúpte bábätko každý deň v teplej vode a umývajte šetrným mydlom.


Účinné látky v krémoch, ktoré pomáhajú zbaviť sa zaparenia

oxid zinočnatý – vytvára na pokožke ochranný film

rybí tuk – vitamín D v rybom oleji premasťuje a zvláčňuje pokožku

panthenol – v koži sa premieňa na kyselinu pantoténovú zo skupiny B vitamínov, ktorá je dôležitá pre tvorbu a regeneráciu kože

benzylalkohol – mierni bolesť a podráždenie, má tiež antibakteriálny účinok

vitamín E, A – podporujú bunkovú obnovu a majú antioxidačné účinky

Vyhýbajte sa kozmetickým prípravkom, ktoré obsahujú kyselinu boritú, gáfor, fenol, metylsalicylát. Tieto zložky môžu byť pre deti toxické.


Uľavte bábätkám od zaparenín: Pomôžu krémy i vločky

15 tipov, ako vybrať správnu detskú kozmetiku a plienky

Domáce liečivé kúpele proti zapareninám

Aby ste bábätku od nepríjemného zapareniu uľavili a urýchlili hojenie, skúste kúpeľ s ovsenými vločkami. Látky v nich uľavujú od pálenia a svrbenia. Šálku ​​vločiek povarte vo vode 10 minút a potom odvar zlejte a pridajte do detského kúpeľa.

Keď sa vaše bábätko zaparí cez leto, môžete nazbierať čerstvé skorocelové listy, rozdrviť ich a priložiť na zaparené miesta. Ak nemáte po ruke čerstvý skorocel, kúpte si skorocelový sirup. Má antialergické účinky a zmierni vyrážky.

Pozitívny účinok má kokosový olej. Vyživí a upokojí detskú pokožku a pomáha hojiť plienkovú dermatitídu. Premažte kokosovým olejom červené miesta na detskom zadočku alebo olej prilejte do kúpeľa.

Kedy so zaparením navštíviť lekára?

Ak sa pokožka dieťaťa ani po niekoľkých dňoch domácej liečby nezlepšuje, poraďte sa s lekárom. Bábätku môže predpísať špeciálne lieky alebo vám odporučí návštevu kožného lekára. Za lekárom zájdite ihneď v prípade, že:

 • sa vyrážka zhoršila aj počas domáceho ošetrovania
 • dieťa má teplotu
 • podráždená oblasť opúcha
 • objavíte pľuzgiere v okolí zadočka a genitálií.
 • ranky v postihnutom mieste krvácajú
 • z vyrážky vyteká hnis

Viac o potrebách bábätiek sa dočítate na Hello Tesco


Zdroj: mayoclinic.orghealthlinemediderm.czporodnice.czbylinkydnes.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok