Tipy a rady Raňajky z palacinkového cesta na niekoľko spôsobov

Už v 6. storočí sa podávali v Grécku na raňajky. Neskôr ich Rimania nazvali „alito docia“ a pripravovali recept z múky, mlieka, vajec a korenín. V kresťanskej tradícii sú palacinky spojené s fašiangovým utorkom, teda s dňom pred kresťanským pôstom. Recepty na palacinky sa mierne líšia podľa toho, kde si ich dáte. Tak ako existujú veľké tenké francúzske palacinky, existuje ich americká verzia v podobe malých hrubších lievancov.

Palacinky, vafle, lievance či dolky. Aký je v tom rozdiel?

Mohli by sme povedať, že základ majú rovnaký a všetky vychádzajú z palacinkového cesta.

Vafle sa od palaciniek odlišujú tým, že sa pripravujú v stroji, ktorý ich opeká z oboch strán naraz, čím vzniká špecifické mriežkovanie. Pochádzajú z Francúzska a z Belgicka a môžeme ich podobne ako palacinky konzumovať s marmeládou, čokoládou, šľahačkou či s čerstvým ovocím. Základný rozdiel oproti palacinkám je v tom, že pri príprave vaflí ide do cesta oveľa väčšie množstvo cukru a maslo, vďaka čomu majú karamelovú chuť. Do cesta na vafle sa vmiešavajú samostatne vyšľahané bielky a cesto tak pôsobí nakysnuto a nadýchane.

Lievance sa pripravujú podobne ako palacinky, rozdiel je však v tom, že toto cesto je kysnuté, o niečo hustejšie a pridáva sa doň droždie. Smažia sa na špeciálnej panvici s jamkami.

Dolky sú z kysnutého palacinkového cesta, ktoré sa vaľká, a následne sa z neho vykrajujú kolieska. Pečú sa nasucho. Kedysi ich ľudia zvykli piecť rovno na platni sporáka, dnes ich pečieme na suchej panvici. Ukladajú sa do misy, kde sa zalejú horúcim mliekom, v ktorom je rozpustený med a cukor. Nemajú byť ani utopené, ani rozmočené. Nakoniec sa posypú makom a premiešajú sa.

Keď však budete pátrať po pravde v jazykovednom ústave, zistíte, že lievance a dolky majú ten istý význam.

Ako na dokonalé palacinky?

Konzistencia palacinkového cesta je najdôležitejšia. Toto je náš osvedčený recept na palacinky s ideálnym pomerom ingrediencií:
250 ml polotučného mlieka
2 vajíčka
1 balíček vanilkového cukru
štipka soli
150 g hladkej múky
40 g masla

  1. Cesto na palacinky musí byť nadýchané, preto pri miešaní nepoužívajte varešku, ale veľkú šľahaciu metličku, aby ste do cesta dostali čo najviac vzduchu a aby bolo našľahané a nadýchané.
  2. Maslo nedávajte pred pražením priamo na panvicu, ale rovno do cesta. Palacinky tak nebudú mastné, ale jemné a nebudú sa pripaľovať.
  3. Nebuďte nedočkaví, lebo sa vám palacinky budú trhať. Na rozpálenú panvicu nalejte cesto tak, aby ju kompletne pokrylo. Nechajte ho smažiť, kým nebude pevné, až potom ho otáčajte. Palacinka sa vám roztrhne vtedy, keď je cesto nedopečené.

Raňajky z palacinkového cesta na niekoľko spôsobov
Užitočné tipy a triky:

  • pridajte do cesta pivo, sódu alebo rum a cesto na palacinky bude kyprejšie,
  • panvicu pred smažením potrite surovým zemiakom, palacinky sa nebudú lepiť,
  • čím menej cukru dáte do cesta, tým menej sa bude cesto lepiť,
  • nezabudnite na 3 správne kroky, ktoré vedú k dokonalým palacinkám.

Palacinkové cesto na vafle

Na výborné vafle vám stačí upraviť cesto na palacinky:
200 ml polotučného mlieka
2 vajíčka
štipka soli
150 g hladkej múky
80 g  masla
80 g cukru

Nezabudnite bielky vyšľahať samostatne a vmiešať do cesta až tesne pred vylievaním do vaflovača.

Cisársky trhanec (Kaiserschmarrn)

Ľahká karamelizovaná palacinka zo sladkého cesta (pôvodom z Rakúska) sa pripravuje na rôzne spôsoby. Od receptu na palacinky sa líši napríklad tým, že do trhancov sa pridávajú hrozienka namočené v rume. Existujú aj verzie s orechmi, čerešňami, slivkami či karamelizovanými mandľami. Pri príprave sa táto palacinka rozdelí na kusy a podáva sa posypaná práškovým cukrom. Prílohou býva jablková alebo slivková omáčka či rôzne kompóty. Cisársky trhanec sa podáva ako dezert, ale určite ste ho ochutnali aj ako hlavné jedlo na rakúskych turistických chatách.

Sladiť či nesladiť?

Čím menej cukru pridáte, tým menej sa bude palacinka lepiť. Pravdou je, že palacinky môžete dosladiť aj pri servírovaní – veď už len samostatné náplne bývajú dosť sladké. Ak však milujete sladkú chuť, skúste biely cukor nahradiť zdravšou alternatívou, napríklad medom, javorovým či agávovým sirupom. Do samotného cesta na palacinky pridajte len štipku cukru, aby bola ich príprava dokonalá.

Biela či celozrnná múka?

Celozrnná múka spôsobí, že palacinkové cesto aj výsledné palacinky budú hutnejšie a menej nadýchané. Áno, všetci sme zvyknutí na palacinkové cesto ľahké ako obláčik, ale treba myslieť aj na zdravie. Skúste nahradiť aspoň časť celkového objemu bielej múky celozrnnou múkou. Alternovať môžu tiež rôzne druhy obilných vločiek. Palacinky tak budú ľahšie stráviteľné vďaka vláknine, ktorá sa nachádza v celozrnných obilninách. Ak obľubujete palacinky aj v slanej forme, inšpirujte sa našimi zelenými palacinkami so špenátom alebo červenými palacinkami s cviklou.

Vedeli ste?

Existuje Medzinárodný deň palaciniek. Chcete si ho poznačiť do kalendára? Deň palaciniek je vždy v utorok pred Popolcovou stredou. Najbližšie nás čaká 25. februára 2020.
Ak ste pozvaní na nečakanú oslavu a nemáte čas pripraviť či objednať tortu, tak zaručene zvládnete našu palacinkovú tortu.

Zdroj: webnoviny.sk, wikipedia.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok