Zdravý životní styl Relax Prvé práce v záhrade sa začínajú vo februári

Či sa budete na záhrade zvŕtať už od februára, závisí od zemepisnej polohy a od počasia. Na juhu už začnite myslieť na to, že víkendy vám zaberú prvé práce na záhrade. Tú budete mať aj vtedy, ak zem a stromy ešte pokrýva sneh. Práve zo stromov ho treba priebežne striasať, aby sa pod jeho ťarchou nepolámali konáre. Ťažký sneh môže poškodiť aj skleník. Na druhej strane vám práve sneh pomôže zavlažiť záhony, keď ho po nich rovnomerne porozhadzujete a on sa na jar roztopí.

V zeleninovej záhrade sejte odolnejšie rastliny

Prvú zeleninu môžete do záhonov vysievať už koncom februára. Keď marcové dažde rozbahnia pôdu, vy už budete mať zasadené a úroda tak príde skôr. Počítajte však s rizikom, že rašiace rastlinky môže zničiť neskorý sneh alebo prízemné mrazy.

Najprv rozbite hrudy, povrch urovnajte, vyznačte hriadky.

Koncom februára sejte a vysádzajte:

Na parenisko a do skleníka alebo fóliovníka vysádzajte:

Ak hrozia mrazy, nezabudnite rastlinky prikryť netkanou textíliou alebo čečinou.

Nemáte záhradku? Nakupujte zeleninu online cez TESCO!

Ovocné stromy vo februári režte, ošetrujte, zalievajte

Vo februárovej záhrade sa budú mať čo obracať ovocinári. Nové ovocné stromčeky začnite sadiť, keď sa pôda roztopí. Ovocným stromom, kríkom a viničom zrežte odumreté a napadnuté konáre, kým ešte nemajú puky a teploty už neklesajú pod mínus 10 °C. Rez kôstkovín si však nechajte na neskôr. Vrúbľujte ovocné dreviny, vinič zrežte na dva ťažné výhonky. Oškrabávajte staršiu kôru, presvetľujte koruny a keď nemrzne, stromy a kry zalievajte. Broskyniam prospeje postrek proti kučeravosti.

Okrasná záhrada si tiež žiada vašu pozornosť

Vo februári myslite na krásu vašej záhradky a venujte starostlivosť aj kvetinovým záhonom a skalkám. Keď sa sneh roztopil, nemrzne a svieti slnko, vysievajte, saďte a polievajte:

 • Vysievajte:
  • Petúnie
  • Muškáty
  • Begónie
 • Saďte:
  • Trvalky
 • Zalievajte:
  • Krušpán
  • Rododendron
  • Cyprušteky
  • Vždyzelené stromy a kry

Trvalkám, ktoré prezimovali na záhone, zrežte staré stonky a listy. Okrasné kríky a trávy zrežte tiež.

Ruže režte až po tom, čo rozkvitne zlatý dážď.

Vysaďte kvety tak, aby vám prinášali radosť počas celého roka

Trávniku prospeje vápnenie

O prvú starostlivosť sa vo februári hlási aj trávnik. Vápnením zvýšite pH pôdy a tým uľahčíte tráve čerpať z pôdy živiny. Po vápnení trávnik mesiac nehnojte. Prvé kosenie si nechajte na čas, keď začne kvitnúť zlatý dážď.

Dodajte pôde živiny z kompostu

Keď ste kompost nestihli zapracovať do zeme pred zimou, spravte tak teraz. Vyzretý kompost prihrňte ku koreňom stromov a kríkov a rozhoďte ho na záhony. Tiež ho môžete použiť na prípravu substrátov na vysievanie.

Prvé práce v záhrade sa začínajú vo februári

Skleník a parenisko si budú vyžadovať viac energie

Aby skleník a parenisko plnili svoju funkciu, musia dobre prepúšťať svetlo. Dostatok svetla tiež zaručí, že rastliny nebudú „vytiahnuté“ a nestanú sa zásobárňou neželaných dusičnanov. Tie sa ukladajú v rastlinách, ktoré nemajú vytvorené vhodné svetelné podmienky. Preto tabule skleníkov a parenísk poriadne poumývajte a odstráňte vrstvy nečistôt, machu a rias z okien. Nové parenisko založte z hrubej vrstvy humusu a asi 25 cm pôdy.

Do pripraveného skleníka či pareniska potom môžete siať špenát, šalát, reďkovku, pór, do vykurovaného aj zeler, papriku, brokolicu. Nezabúdajte na pravidelné vetranie, aby sa medzi rastlinami nezačali množiť huby, plesne a baktérie.

Pokiaľ pestujete rastliny vo fóliovníku, skontrolujte, či zima nepoškodila fóliu a prípadne ju vymeňte. Patríte k tým záhradkárom, ktorí fóliu na zimu skladajú? Vo februári je už čas natiahnuť novú.

Skontrolujte zazimované rastliny a úrodu, nakličujte zemiaky

Zimujúce rastlinky ako muškáty, fuksie či oleandre si budú tiež vyžadovať vašu pozornosť. Odstráňte odumreté a poškodené časti, radikálne zrežte staré výhonky a preneste poliate rastliny na svetlé miesto.

Vyvetrajte miestnosť, v ktorej skladujete minuloročnú úrodu a skontrolujte ju. Vyhoďte zhnité ovocie a zeleninu a ak skladovaná úroda vysychá, jemne ju pokropte vodou.

V debničke zasypte zeminou zemiaky na nakličovanie.

Práca vás čaká aj na balkóne

Pokiaľ sa vaša záhradka obmedzila na priestor balkóna, pripravujte ju na jarnú sezónu tak, že vyčistíte a vydezinfikujete črepníky. Do hrantíkov vysejte vyššie spomínané druhy zeleniny a predpestujte ju za oknom. Môžete si už nakúpiť zásoby substrátu, skontrolovať záhradné náradie, poodmetať zimným vetrom nafúkané listy, vyčistiť police a regály.

Zdroj: Urobsisam.sk, izahradkar.sk, lepsiebyvanie.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok