Dieťa Predškolák Prvé dni v škôlke: Nesľubujte deťom odmenu

Nástup do škôlky je veľkou udalosťou pre deti, ale aj pre rodičov. Deťom začína nová, nezávislejšie etapa ich života. Musia si zvyknúť na odlúčenie od rodičov, ktorí doteraz boli vždy k dispozícii. V škôlke ich čaká mnoho životných situácií, ktoré sa budú musieť naučiť riešiť a kopa nových rovesníkov, s ktorými sa budú musieť naučiť vychádzať.

Funkcia materskej školy

"Cieľom predškolskej výchovy je optimálny rozvoj dieťaťa v oblasti motorickej, emocionálnej, kognitívnej, etickej a sociálnej. Úlohou predškolské pedagogiky je vytvoriť také podmienky (možnosti v priestore a čase), aby sa osobnosť dieťaťa mohla rozvíjať v celej šírke." Tak znie oficiálna definícia materskej školy. V podstate to teda znamená, že deti chodia do materských škôl, aby sa naučili, ako sa majú učiť, ako komunikovať so spolužiakmi, ako sa hrať a zvládnuť fungovanie v skupine detí.

Učitelia v materskej škole sú na to, aby s tým deťom pomohli. Majú ich za úlohu motivovať pomocou rôznych pomôcok a hier, aby sa deti naučili základy matematiky, hudby, rodného jazyka a aj spoločenského správania.

Materská škola naučí deti viac, než dokáže rodič doma

Nástup do škôlky

Ak by ste vaše dieťa chceli dať do škôlky už v 2 rokoch, budete sa musieť obrátiť na súkromné ​​materské škôlky alebo detské jasle, ktoré toto umožňujú. Štátne škôlky prijímajú deti vo veku 3 - 6 rokov.

Hry na rozvoj zmyslov pre najmenších

Kedy je dieťa pripravené na škôlku?

Ešte skôr, než pošlete svoje dieťa do škôlky, zistite, či je na to pripravené. Každá materská škola má určité požiadavky na to, čo všetko by vaše dieťa do nástupu malo vedieť.

Trojročné dieťa by malo:

 • Poznať svoje meno a priezvisko.
 • Vedieť si povedať, čo chce alebo potrebuje. Nadviazať verbálne očný kontakt pri komunikácii.
 • Rešpektovať pokyny dospelého.
 • Vedieť požiadať o pomoc a poďakovať.
 • Vedieť sa podeliť o hračku a uložiť ju na svoje miesto.
 • Vedieť pozdraviť a rozlúčiť sa.
 • Spolupracovať pri obliekaní a vyzliekaní.
 • Poznať si svoje oblečenie a uložiť ho na označené miesto.
 • Vedieť obúvať a vyzúvať obuv. Šnúrky ešte nemusí vedieť viazať.
 • Obliekať a vyzliekať tričko, nohavice, ponožky za malej pomoci
 • Používať vreckovku, vedieť sa vysmrkať.
 • Pri kašli si zakrývať ústa rukou.
 • Používať samostatne toaletu (žiadne plienky v priebehu dňa alebo popoludňajšieho odpočinku).
 • Umyť si ruky mydlom a používať uterák, dlhé rukávy si vyhrnúť.
 • Vydržať sedieť pri jedle pri stole.
 • Držať lyžicu, vedieť sa s ňou najesť.
 • Vedieť piť z pohára, hrnčeka.
 • Jesť pevnú stravu - hrýzť.
 • Zvládnuť chôdzi po schodoch.
 • Byť pripravený na pobyt vonku v dĺžke 90 minút.

Zvládnite nástup dieťaťa do materskej školy

1. Zájdite do škôlky

Ideálne je, keď dieťaťu škôlku a chod škôlky ukážete ešte pred nástupom. Vysvetlite dieťaťu, že do tejto škôlky bude chodiť, v akej triede sa bude učiť a ako to tam chodí. Môžete nakuknúť do škôlky v jej bežnej prevádzke a zoznámiť dieťa s jeho učiteľom. Deti najviac desí cudzie prostredie a neistota toho, čo príde ďalej.

2. Pomôžte deťom urobiť si kamarátov

Ďalšou vecou, ​​ktorá môže deti stresovať, je to, že nebudú nikoho v škôlke poznať. Opýtajte sa rodičov na ihrisku, či nebude ich dieťa tiež nastupovať do rovnakej škôlky. Pokiaľ bude mať vaše dieťa nejakého kamaráta na začiatku, bude pre neho jednoduchšie sa zmene prispôsobiť. Ak nikoho vo vašom okolí nenájdete, vysvetlite aspoň dieťaťu, aká zábava je hľadať si a spoznávať nových kamarátov a koľko zábavy si spolu potom užijú pri hraní.

3. Urobte z prvého dňa niečo výnimočné

Nenechajte prvý deň v škôlke len tak prebehnúť, ale dajte dieťaťu najavo, že sa stalo niečo, čo si zaslúži pozornosť a oslavu. Môžete mu pripraviť výborné raňajky z jeho obľúbených jedál alebo ho nechať vybrať večeru na oslavu prvého dňa škôlky. Nápady na chutné raňajky nájdete aj na Hello Tesco 

4. Až sa budete s dieťaťom lúčiť, buďte pozitívne a veselí

Pri lúčení s dieťaťom v škôlke dodržte niekoľko základných pravidiel. Aj keď to pre vás bude tiež ťažké, nedajte to najavo. Deti sú citlivé na pocity rodičov a váš roztrasený hlas, ustrašený a smutný pohľad im neuľahčí prvé dni v novom prostredí. Voľte teda vždy pozitívne slová, veselý hlas, úsmev a kratšie vety, žiadne dlhé srdcervúce lúčenie. Tak dieťaťu dodáte viac odvahy.

5. Dajte dieťaťu so sebou niečo známe

Dieťaťu pomôže, keď bude mať v škôlke so sebou nejakú známu vec zo svojho domova. Môže to byť pokojne nejaká jeho hračka, plyšák, bábika. Táto vec mu bude pripomínať domov a dodá mu väčšiu istotu, že domov stále existuje, aj keď je dieťa práve v škôlke.

6. Nesľubuje dieťaťu odmeny

Možno vám napadlo sľúbiť dieťaťu za zvládnutý deň v škôlke nejakú odmenu a aj keď sa to môže zdať ako dobrý nápad, radšej to nerobte. Aj bez toho je dieťa v strese z nového prostredia a ľudí, a sľúbenou odmenou mu ešte pridáte strach z toho, že zlyhá a odmenu nedostane. Dieťaťu tiež nikdy nevyhrážajte vetami, že ak bude v škôlke plakať, neposlúchať, stane sa niečo zlé alebo bude potrestané.

Prvý deň v škôlke

A ako by mal prebiehať prvý deň v škôlke? Sprevádzajte dieťa do škôlky a urobte si čas na to, aby ste dieťaťu ukázali, čo musí urobiť a kde čo nájde. V každej škôlke má dieťa pridelenú svoju značku v šatni, tak ju spoločne nájdite, pomôžte dieťaťu sa prezliecť a uložiť veci do šatne. Potom ho vezmite do triedy a zoznámte ho s pani učiteľkou, ktorú bude odteraz počúvať.

Dohodnite sa s dieťaťom aj s pani učiteľkou, kedy si dcéru alebo syna zase vyzdvihnete. Prvý deň postačí, keď dieťa necháte v škôlke do obeda a po obede si preň prídete. Keď bude dieťa vedieť, kedy si preň zase rodič príde, trochu ho to upokojí, musíte ale samozrejme vždy dodržať sľub.

Než odídete do práce a dieťa necháte v škôlke, dajte mi pusu, usmejte sa na neho a povedzte mu niečo pozitívne. Niekedy však môže dôjsť k tomu, že vás dieťa nebude chcieť pustiť a začne plakať. V tomto prípade musíte byť neoblomní a zostať kľudní. Vysvetlite dieťaťu, že nie je nutné plakať, že je všetko v poriadku a zopakujte, kedy sa preň vrátite. Pri odchode sa už neotáčajte a nevracajte sa. Ak sa vás dieťa drží, pani učiteľka ho môže pomôcť jemne odtrhnúť a vy mu zasa veselo poviete ahoj, zopakujete, že sa vrátite a odídete. Ak ale dieťa hystericky plače a nie je možné ho upokojiť, môžete sa skúsiť s pani učiteľkou dohodnúť, že vám po čase zavolá a skúsite postupné zvykanie a predlžovanie času stráveného v škôlke.

O škôlke a učiteľkách len dobre

Keď budete pred dieťaťom hovoriť o jeho škôlke alebo učiteľke, vždy sa zdržte negatívnych komentárov alebo nadávok, aby sa dieťa do škôlky tešilo. Snažte sa vyhnúť rannému zhonu a dajte si radšej časovú rezervu, aby ste mohli dieťa v pokoji odovzdať učiteľke a dieťa nebolo v strese. Prvé dni môžu byť náročné pre vás i dieťa, snažte sa ale vytrvať, nestresovať a čoskoro bude dieťa v škôlke ako doma.

Prečítajte si viac o výchove predškolákov

Zdroj: msvetrnicek.czcs.wikipedia.org/todaysparent.comgokids.czvasedeti.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok