Tipy a rady Paleodiéta – praveké stravovanie v modernej dobe

Čo jedli ľudia v dobe kamennej?

Hovorí sa, že ak chcete jesť zdravo, nemali by ste jesť nič, čo nejedli naši predkovia. Počas takmer celého obdobia doby kamennej sa ľudia živili výhradne zberom a lovom. To znamená, že nepestovali obilie ani žiadne plodiny, ale jednoducho si nazbierali to, čo im príroda dala. Naučili sa, ktoré rastliny sú jedlé, zistili, že môžu jesť vajcia vtákov, no a keď chceli niečo sladké, zbierali med z úľov divých včiel.

Jedli teda sezónne rastliny, bobuľové ovocie a lovili zvieratá žijúce v ich blízkosti. Ľudia žijúci v blízkosti riek a morí teda prirodzene jedli viac rýb a morských živočíchov a tí, ktorí žili v horách, lovili zase lesnú zver.

Naša genetika sa od genetiky našich prapredkov veľmi neodlišuje, a predsa dnes máme nadváhu, sme vystresovaní, nešťastní, stále chorí a zle spávame.

Kde sa stala chyba a kto za to môže?

Poľnohospodárstvo! Tisíce rokov späť ľudia objavili poľnohospodárstvo. Postupom času prišla poľnohospodárska revolúcia, následne automatizácia a ľudia zleniveli. Usadili sa, vytvorili spoločnosť a dospeli až do dnešného stavu. Áno, v dnešnej dobe máme elektrinu, automobily a online hry a je pravda, že nás nezožerú divé zvery ako našich predkov. Problémom však je, že naša strava sa výrazne zmenila, ale genetika nie. Naše telo sa nedokáže prispôsobiť konzumácii veľkého množstva spracovaných potravín a namiesto toho, aby sme konzumovali veľa zeleniny, sezónneho ovocia a mäsa, stávame sa závislými od spracovaných surovín, chleba, sladkostí a ostatných polotovarov.

Paleolitické pravidlá

Pri paleodiéte nemusíte počítať kalórie, presne si časovať jedlá či počítať makroživiny. Stačí len jesť to, čo sa jedávalo kedysi dávno.

1. Polotovary sú tabu

Paleodiéta spočíva v konzumácii prírodných potravín. Je nevyhnutné nakupovať potraviny bez konzervantov a iných pridaných látok. Jednoducho potraviny, ktoré viete bežne nájsť v prírode.

2. Mäso, vajcia a ryby

Prioritou je mäso zo zvierat chovaných voľne na pastvinách, vajcia zo sliepok z voľného chovu a mäso z divých rýb. Aj pri takej potravine ako je losos treba byť opatrný, väčšina je z umelých chovov, kde majú nepriaznivé podmienky. Uprednostnite divého lososa.

3. Obilniny sú zakázané

Obsahujú veľa sacharidov, takže pšenica, raž, ovos či jačmeň, ale aj cestoviny či pečivo sú zakázané.

4. Zdravé tuky

Živočíšne tuky by mali byť v rovnováhe s rastlinnou stravou. Ideálna je zelená listová zelenina, menšie množstvo zeleniny s vyšším obsahom sacharidov a dovolené je tiež jesť bezpečné škroby z ryže a zemiakov. Dopriať si môžete orechy, výborný je tiež olivový a kokosový olej či prepustené maslo.

5. Strukoviny nie

Buď ich vyraďte úplne, alebo ich výrazne obmedzte.

6.Zabudnite na rafinované cukry a ovocné šťavy

7. Naopak, nezabúdajte na fyzickú aktivitu, ktorá podporuje funkciu mozgu, metabolizmus a celkové zdravie

Keďže paleodiéta je postavená na obmedzovaní sacharidov, musíte ich doplniť najkontroverznejšou živinou – tukom.

V paleodiéte tvorí tuk významnú časť jedálneho lístka. Avšak nie je tuk ako tuk. Tu je niekoľko príkladov zdravých tukov:

Paleodiéta – praveké stravovanie v modernej dobe
Ako by mal vyzerať váš „paleodeň“?

Do svojho jedálneho lístka budete musieť zaradiť viac paleoreceptov. Nezabúdajte však na jednoduché pravidlo, aby každé jedlo malo dostatok bielkovín (vajcia, mäso, ryby…) a aby nechýbala ani veľká dávka ovocia či zeleniny.

Vzorový denný jedálny lístok

Raňajky: omeleta so špenátom, čerstvé ovocie
Obed: grilované kuracie mäso, kel a avokádový šalát s olivovým olejom
Olovrant: jablká a mandľové maslo
Večera: steak so špargľou a pečenými hranolčekmi zo sladkých zemiakov
Dezert: jahody

Zdá sa vám, že pri paleodiéte stále hladujete? Skúste len pár týždňov vydržať, na zmenu stravy si musí organizmus zvyknúť.

Ak máte pocit, že neviete vydržať bez pečiva, pripravte si náš paleochlieb s cuketou a semienkami, teda jeden z najlepších paleoreceptov.

Paleodiéta – dá sa vďaka nej schudnúť?

Paleodiéta veľmi výrazne obmedzuje sacharidy, čím môže v tele nastať tzv. ketóza. No a tá je na chudnutie veľmi vhodná. Ide o stav, keď telo nemá dostatok energie z prijatých sacharidov, a tak začína spaľovať vlastné tukové zásoby, čím nastáva chudnutie.

Ak napríklad trpíte veľkou nadváhou, vďaka paleodiéte môžete schudnúť za mesiac aj viac ako 5 kilogramov. Primárne je však paleostrava životným štýlom a chudnutie je len jej akýmsi celkom príjemným vedľajším účinkom.

To, prečo paleodiéta funguje, však nemá nič spoločné s tým, čo jedli ľudia pred 1000 rokmi. Dodržiavaním paleopravidiel budete konzumovať menej kalórií, ako ste zvyknutí, a budete tiež jesť prirodzene zdravšie. A to všetko vedie k redukcii váhy a k strate nadbytočných kilogramov.

Je paleostrava drahá?

Áno, pravdou je, že paleostrava vás nabáda, aby ste jedli všetky potraviny v organickej a bio kvalite. Tieto potraviny sú drahšie, avšak ušetríte na „neviditeľných“ výdavkoch, ako sú maškrty typu keksík, sladená voda a pod.

Zdroj: everydayhealth.com, nerdfitness.com, dkfindout.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok