Dieťa Tehotenstvo Mnohé problémy s dojčením pomáha riešiť práve dojčenie

Dojčenie nemusí byť také jednoduché, ako sa mnohokrát zdá. Počas materstva pri ňom množstvo žien zakúsi bolesti bradaviek a hryzenie, nedostatok, prebytok alebo zrážanie mlieka, zápaly či upchávanie mliekovodov. Aké nástrahy má pre mamičky dojčenie pripravené a ako sa s nimi úspešne vyrovnať? Poradíme vám!

Dieťatko sa nechce prisať

V začiatkoch dojčenia je celkom normálne, keď má bábätko s prisatím problém. Veľmi účinnou technikou je tzv. "telo na telo", kedy má mamička odhalené bruško aj prsia a bábätko má na sebe len plienku. Tesný fyzický kontakt, vôňa a teplo matky dieťaťu dávajú pocit bezpečia a to sa potom ľahšie prisaje. Dôležitá je tiež pohodlná poloha ženy či správna poloha hlavičky dieťaťa pri dojčení. Lepšiemu prietoku mlieka môže mamička napomáhať jemným pumpovaním prsníka či masážou.

Aké potraviny by ste pri dojčení mali vynechať? Je ich niekoľko, pozor si dajte aj na mätu či ryby

Osvojte si správnu techniku dojčenia:

 • Dieťa leží na boku a jeho tvár, telo i kolená sú otočené smerom k matke.
 • Ucho, rameno a bedrá dieťaťa sú v jednej línii.
 • Mamička priťahuje dieťa k sebe za telo a ramená, nie za hlavičku.
 • Hlavičky a tváre sa matka dotýka minimálne, aby nemiatla sací reflex dieťaťa.
 • Medzi mamičkou a dieťaťom nie je žiadna bariéra – ruka dieťaťa, uzol na zavinovačke atď.
 • Brada dieťaťa je hlboko zaborená v prsníku, nos sa ho iba voľne dotýka.
 • Dieťa by malo byť prikladané k prsníku a nie naopak.

Popraskané či bolestivé bradavky spôsobuje zlá technika

Príčina tohto problému spočíva najčastejšie v zlej technike dojčenia alebo nesprávnej polohe dieťaťa. V opačnom prípade sa totiž bradavky dostávajú do zadnej časti úst bábätka a tak sú chránené pred stláčaním ďasnami alebo jazykom. Dieťatko si skúste pritúliť bližšie k sebe tak, aby ústa aj nos smerovali priamo k prsníku. Pri začiatku dojčenia prikladajte dieťa na menej bolestivé miesta, pretože sanie je v tejto fáze najsilnejšie.

Čo pomáha na bolestivé bradavky?
Po dojčení si na bradavky aplikujte trochu materského mlieka. To by ich malo zjemniť a vďaka jeho antibakteriálnym vlastnostiam tiež dezinfikovať. Ak bolesť neprechádza, porozprávajte s lekárom, ktorý vám odporučí hojivú masť.

Upchatiu mliekovodu sa vyhnete odsávaním

V prvých týždňoch po pôrode budete mať pocit ťažkých a plných pŕs. Ak sa tento pocit však opakuje a v prsníka sa objavia bolestivé miesta, môže ísť o upchatý mliekovod, ku ktorému dochádza nedostatočným či menej častým vyprázdňovaním mlieka. Pri upchávaní mliekovodu je dôležité prikladať pri dojčení bradu dieťaťa na boľavé miesto, dojčiť častejšie a nevynechávať jednotlivé kŕmenia.

Čo pomáha pri upchatom mliekovode?

Vyskúšajte stuené obklady po dojčení a naopak teplé pred ním. Pre uvoľnenie stvrdnutých častí prsníkov pomáha tiež teplá sprcha spojená s masážou. V prípade pocitu naplnenia nezabúdajte na pravidelné odstraňovanie mlieka odsávaním. Odsávajte aj vtedy, keď sa dieťa už najedlo a vy cítite, že ešte máte dosť mlieka.

Nie ste v tom sama! Tipy pre prvých 12 týždňov v úlohe čerstvej mamičky pre podporu a povzbudenie

Mastitída: Zápal prsníkov môže skončiť antibiotikami

Ak sa hrčka v prsníku pri upchávaní samovoľne neuvoľní, nerozmasíruje alebo sa mlieko neodstráni, môže dôjsť k mastitíde – zápalu prsníka. Také zápaly sú bolestivé, sprevádzané horúčkou a žena pri nich musí vyhľadať odbornú pomoc gynekológa. So zápalom prsníka by ste mali odpočívať, zveriť domácnosť i starostlivosť o ďalšie deti oteckovi a mať na starosti iba seba, dieťa a dojčenie.

Čo pomáha pri zápale prsníka?

Dôležité je neprestať za žiadnych okolností dojčiť a snažiť sa vyprázdňovať mlieko čo najviac, aj z postihnutého prsníka. Veľa odpočívajte, aj keď sa to môže zdať nemožné. Zápal prsníka nemožno len tak prechodiť. Používajte studené obklady medzi dojčením a ak sa bolesť nedá vydržať, užite proti nej aj lieky. O užívaní antibiotík však musí rozhodovať lekár.

Kandidóza: Pleseň na bradavkách je bolestivá

Infekcia plesní si nevyberá a často sa vyskytuje vo vlhkom a teplom prostredí na bradavkách mamičky či v ústach dieťaťa. Pleseň spôsobuje svrbenie a pálenie dvorca alebo bradavky, začervenanie, bolesť prsníka, olupujúcu sa kožu na bradavkách a ďalšie ťažkosti. Ak zažívate podobné problémy, vyhľadajte odbornú pomoc.

Pri prevencii pred kandidózou je potrebné:

 • často umývať ruky sebe i bábätku,
 • denne si prsia pred aj po dojčení umývať v teplej vode,
 • po každom dojčení si pravidelne meniť prsné vložky,
 • každý deň nosiť čistú podprsenku,
 • všetko oblečenie, prichádzajúce do styku s prsiami, prať v horúcej vode,
 • vyvárať cumlíky, fľašky aj odsávačky mlieka.

Mnohé problémy s dojčením pomáha riešiť práve dojčenie
Kandidózu často spôsobuje aj nesprávne umývanie cumlíkov. Naozaj vaše dieťa potrebuje cumlík?

Nedostatok mlieka môže byť iba zdanlivý

Mnoho žien prestáva kojiť pred dovŕšením 6. mesiaca veku dieťaťa v domnienke, že nedokážu dieťa svojim mliekom dostatočne vyživovať alebo že plač a menšie priberanie na váhe bábätka spôsobuje nedostatok mlieka. Opak je však pravdou. Pocit nedostatku často spôsobujú iba obavy alebo psychické vyčerpanie.

Dôvodov môže byť viacero:

 • nesprávna technika,
 • dokrmovanie v nemocnici,
 • nespokojnosť dieťaťa pri raste,
 • zdanlivá nenásytnosť a mnohé ďalšie.

Ak však bábätko prospieva a pravidelne sa vyprázdňuje, nie je dôvod na paniku a odstavenie dieťaťa. Skúste ho pred a po dojčení odvážiť. Mamičky bývajú príjemne prekvapené, koľko toho ich bábätko naozaj skonzumuje.

Zoznámte sa s TESCO ponukou pre bábätká a dojčiace mamičky

Zdroje: kojeni.cz, parents.com, zdravie.sk, breastfeedingbasics.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok