Zdravý životní styl Relax Legenda o vzniku sviatku Valentína je plná romantiky

Všetci romantici a zamilované páry sviatok svätého Valentína milujú! Môžu si vyjadrovať vzájomnú náklonnosť romantickými gestami, užívať spoločné chvíľky a oslavovať svoju lásku. Tí ostatní sa musia zmieriť s ružovými výkladmi v obchodoch, so všadeprítomnými srdiečkami a s beznádejne obsadenými reštauráciami.

Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je pôvod „Valentína“ a ako získal na svojej popularite? Prečítajte si o tejto legende až do konca. V závere článku vám totiž odhalíme inšpirácie plné tých najlepších valentínskych darčekov, po ktorých vaša polovička tajne túži.

Tip: Pripravte svojej láske raňajky na sladké prebudenie do Dňa zamilovaných

Svätý Valentín bojoval za lásku a manželstvoí

Jedna z najznámejších legiend o svätom Valentínovi tvrdí, že kňaz menom Valentín, ktorý žil za čias rímskeho cisára Klaudia, bol 14. februára popravený za to, že proti nariadeniu cisára sobášil mladých vojakov a ich vyvolené. Cisár Klaudius totiž zistil, že mu oveľa lepšie slúžia slobodní vojaci, ktorým neprekáža odchádzať do vojny, lebo nemajú ženy a deti, a tak svadby svojich vojakov zakázal. Kňaz Valentín teda vojakov oddával tajne a keď bola jeho zrada odhalená, bol uväznený. Ďalšie legendy hovoria o tom, že vďaka vlastným schopnostiam navrátil zrak dcére svojho väzniteľa, Júlii. V predvečer svojej popravy jej napísal svoj posledný odkaz s podpisom „tvoj Valentín“, ktorý sa dodnes používa ako zakončenie mnohých valentínskych pozdravov, najmä v anglosaskej kultúre.

Valentín vo svete trochu inak

Aj keď mnohí z nás tvrdia, že svätý Valentín spätý s romantikou k nám prišiel ako komerčný sviatok z Ameriky, opak je pravdou. Pôvod osláv dňa lásky siaha do stredovekého Anglicka, keď sa o ňom vo svojej básni zmieňuje básnik Geoffrey Chaucer. Presne tam sa začal svätý Valentín sláviť zasielaním milostných odkazov, čokolád či kvetín.
V Norfolku však podľa miestnych zvykov chodí po domoch Jack Valentín, ktorý necháva pred dverami sladkosti a darčeky pre deti.
V Slovinsku považujú svätého Valentína, alebo aj Zdravka, za posla jari, ktorý 14. februára prebúdza kvety a je patrónom včelárov a pútnikov.

Ako vymyslieť dokonalý valentínsky darček?

Vráťme sa však späť domov, kde sviatok svätého Valentína oslavujeme ako sviatok zamilovaných. A aby bol naozaj nezabudnuteľný, pripravili sme si pre vás špeciálne tipy na valentínske darčeky.

Darček na Valentína pre muža: Snažte sa byť praktická

Je váš miláčik praktik, ktorý nechápe význam milostných vyznaní ani sladkých pohľadníc? Jeden spomedzi týchto troch tipov ho určite poteší:

Muži majú radi sladkosti. Doprajte mu celú bonboniéru!

Rád sa zvŕta v kuchyni? Vyskladajte mu balíček exotických potravín a večeru z nich si navarte spolu.

Ak radšej ako v kuchyni trávi svoj čas v kúpeľni, potešte ho niečím voňavým.

Darček na Valentína pre ženu: Romantika na prvom mieste

Miluje vaša polovička klasické valentínske rande pri večeri pri sviečkach, romantické kvety a niečo sladké k tomu? Nekazte jej svätého Valentína zbytočnými zmenami a doprajte jej srdiečku to, čo si toľko praje! Skvelou trojicou darčekov z Tesca pred ňou zažiarite. Stavte na:

Pre deti: Hlavne nech je to sladké a farebné

Deti sviatok svätého Valentína milujú tiež, pretože dostanú malé darčeky z lásky a rodičia im zopakujú, ako ich majú radi. Pripravte im aj tento rok sladké prekvapenie, ktoré im ukáže, že sú najväčšou láskou vášho života.

Ružové palacinky prekvapia svojou farbou

Prajeme vám veľa lásky a krásny srdiečkový deň!

Zdroj: www.wikipedia.com, www.history.com

Publikované: pred 12 mesiacmi
Vytlačiť stránku
Zdielať článok

Články

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.

Príbehy písané s chuťou budete milovať

Hopla! Neexistujú žiadne produkty zodpovedajúce vášmu filtrovaniu. Prosím, upravte kritériá vyhľadávania.