Zdravý životní styl Relax Legenda o vzniku sviatku Valentína je plná romantiky

Všetci romantici a zamilované páry sviatok svätého Valentína milujú! Môžu si vyjadrovať vzájomnú náklonnosť romantickými gestami, užívať spoločné chvíľky a oslavovať svoju lásku. Tí ostatní sa musia zmieriť s ružovými výkladmi v obchodoch, so všadeprítomnými srdiečkami a s beznádejne obsadenými reštauráciami.

Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je pôvod „Valentína“ a ako získal na svojej popularite? Prečítajte si o tejto legende až do konca. V závere článku vám totiž odhalíme inšpirácie plné tých najlepších valentínskych darčekov, po ktorých vaša polovička tajne túži.

Tip: Pripravte svojej láske raňajky na sladké prebudenie do Dňa zamilovaných

Svätý Valentín bojoval za lásku a manželstvoí

Jedna z najznámejších legiend o svätom Valentínovi tvrdí, že kňaz menom Valentín, ktorý žil za čias rímskeho cisára Klaudia, bol 14. februára popravený za to, že proti nariadeniu cisára sobášil mladých vojakov a ich vyvolené. Cisár Klaudius totiž zistil, že mu oveľa lepšie slúžia slobodní vojaci, ktorým neprekáža odchádzať do vojny, lebo nemajú ženy a deti, a tak svadby svojich vojakov zakázal. Kňaz Valentín teda vojakov oddával tajne a keď bola jeho zrada odhalená, bol uväznený. Ďalšie legendy hovoria o tom, že vďaka vlastným schopnostiam navrátil zrak dcére svojho väzniteľa, Júlii. V predvečer svojej popravy jej napísal svoj posledný odkaz s podpisom „tvoj Valentín“, ktorý sa dodnes používa ako zakončenie mnohých valentínskych pozdravov, najmä v anglosaskej kultúre.

Valentín vo svete trochu inak

Aj keď mnohí z nás tvrdia, že svätý Valentín spätý s romantikou k nám prišiel ako komerčný sviatok z Ameriky, opak je pravdou. Pôvod osláv dňa lásky siaha do stredovekého Anglicka, keď sa o ňom vo svojej básni zmieňuje básnik Geoffrey Chaucer. Presne tam sa začal svätý Valentín sláviť zasielaním milostných odkazov, čokolád či kvetín.
V Norfolku však podľa miestnych zvykov chodí po domoch Jack Valentín, ktorý necháva pred dverami sladkosti a darčeky pre deti.
V Slovinsku považujú svätého Valentína, alebo aj Zdravka, za posla jari, ktorý 14. februára prebúdza kvety a je patrónom včelárov a pútnikov.

Ako vymyslieť dokonalý valentínsky darček?

Vráťme sa však späť domov, kde sviatok svätého Valentína oslavujeme ako sviatok zamilovaných. A aby bol naozaj nezabudnuteľný, pripravili sme si pre vás špeciálne tipy na valentínske darčeky.

Darček na Valentína pre muža: Snažte sa byť praktická

Je váš miláčik praktik, ktorý nechápe význam milostných vyznaní ani sladkých pohľadníc? Jeden spomedzi týchto troch tipov ho určite poteší:

Muži majú radi sladkosti. Doprajte mu celú bonboniéru!

Rád sa zvŕta v kuchyni? Vyskladajte mu balíček exotických potravín a večeru z nich si navarte spolu.

Ak radšej ako v kuchyni trávi svoj čas v kúpeľni, potešte ho niečím voňavým.

Darček na Valentína pre ženu: Romantika na prvom mieste

Miluje vaša polovička klasické valentínske rande pri večeri pri sviečkach, romantické kvety a niečo sladké k tomu? Nekazte jej svätého Valentína zbytočnými zmenami a doprajte jej srdiečku to, čo si toľko praje! Skvelou trojicou darčekov z Tesca pred ňou zažiarite. Stavte na:

Pre deti: Hlavne nech je to sladké a farebné

Deti sviatok svätého Valentína milujú tiež, pretože dostanú malé darčeky z lásky a rodičia im zopakujú, ako ich majú radi. Pripravte im aj tento rok sladké prekvapenie, ktoré im ukáže, že sú najväčšou láskou vášho života.

Legenda o vzniku sviatku Valentína je plná romantiky

Ružové palacinky prekvapia svojou farbou

Prajeme vám veľa lásky a krásny srdiečkový deň!

Zdroj: www.wikipedia.com, www.history.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok