Tipy a rady Ľanový olej – ako jeho benefity využiť naplno

Čo je to ľanový olej?

Lisovaný olej z ľanových semien má veľmi jemnú orechovú chuť. Ľanový olej je dostupný v tekutej forme – v panenskej či rafinovanej podobe – alebo v podobe kapsúl.

Zdravotné výhody

Ľanový olej je najznámejším zdrojom omega-3 mastných kyselín, a preto je považovaný za skvelý doplnok pri liečbe ochorení srdca. Zlepšuje trávenie, lieči zápalové procesy v tele, spomaľuje rast rakovinových buniek a zlepšuje stav pokožky. Známy je tiež tým, že znižuje vysoký krvný tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi. Ak však užívate lieky na tlak, buďte s užívaním ľanového oleja opatrní – môže až príliš znížiť krvný tlak a spôsobiť mdloby.

Ako ho použiť a ako nie?

Dôležitou vlastnosťou ľanového oleja je okrem zloženia a spôsobu výroby aj nízka tepelná odolnosť. Pri zahrievaní oleja s nízkou tepelnou odolnosťou, ako je napríklad olej z ľanu či makový olej, dochádza k tzv. prepaľovaniu, preto je vhodný pre studenú kuchyňu. Pri teplote vyššej ako bod prepálenia (dymenia) začína olej dymiť a zapáchať, znehodnocujú sa dôležité zložky a vznikajú zdraviu škodlivé látky.

Ľanový olej je rovnako ako konopný olej veľmi hodnotný, pretože zdravé omega-3 mastné kyseliny sú v ňom ešte koncentrovanejšie ako v semienkach. Ak je lisovaný za studena, uskladňujte ho mimo svetla a vzduchu a rýchlo ho spotrebujte. Po otvorení ho skladujte v chladničke maximálne 14 dní od otvorenia.

Ľanový olej patrí podobne ako makový olej či konopný olej do skupiny olejov vhodných pre studenú kuchyňu. Hodí sa do šalátov, hotových jedál, na dochutenie varených zemiakov a strukovín, na prípravu dipov a studených surových dezertov.

Rôzne oleje majú rôzne využitie, preto jednoducho využite silu konkrétnych olejov.

Ľanové semienka

Aj samotné ľanové semeno, z ktorého sa tento zdravý ľanový olej vyrába, má rozmanité využitie a zdravotné benefity. Je výborné na trvalé odstránenie chronickej zápchy, je neškodné a ani po dlhšom užívaní nevedie k návyku. Navyše nás chráni pred rakovinou.

Ľan – mletý alebo celý?

Pomleté semienka ľanu neskladujte a už vôbec nekupujte. Citlivý ľanový olej, ktorý sa z nich po pomletí uvoľní, má tendenciu sa rýchlo kaziť a oxidovať. Ľanové semeno pomeľte tesne pred použitím v mlynčeku na mak alebo na kávu a potom ho užívajte 3-krát denne po 2 polievkové lyžice, spolu teda 6 lyžíc denne. Zamiešajte ho do tvarohu, jogurtu, syra cottage a pod. Vláknina, ktorú ľan obsahuje, je schopná doslova „vymiesť“ odpadové látky z tela.

Celé, nepomleté semienka sa hodia tiež do šalátov, polievok, doma pečeného chleba a chrumkavých vitariánskych krekrov.

Ľanový olej – ako jeho benefity využiť naplno
Kde všade možno použiť ľan?

Smoothie: Do každého smoothie pridajte 2 až 3 polievkové lyžice ľanu alebo ľanového oleja a váš obľúbený raňajkový nápoj bude ešte zdravší.

Granola: Domácu granolu s jogurtom obohaťte ľanovým olejom či pomletými semienkami. Majú vysoko liečivé účinky – pomáhajú dokonca aj onkologickým pacientom redukovať počet rakovinových buniek.

Sušienky a keksy: Z rôznych semienok, medzi ktorými nemôže chýbať ani ľan, si môžete v kombinácii s vodou a koreninami vytvoriť tenučké cesto a upiecť ľanové krekry.

Ako si pripraviť ľanové krekry?

Ľanové semienka zalejte vodou a nechajte pol hodiny napučať. Vznikne vám gélovitá hmota, ktorá bude krekry držať pokope. Medzitým si nasucho opražte ostatné semienka (konopné, sezamové...) spolu s čili, rascou a kurkumou, prípadne s inými obľúbenými bylinkami. Dávajte pozor, aby ste semienka nespálili. Všetko zmiešajte s napučanými ľanovými semienkami. Rúru predhrejte na 170 °C a celú zmes rovnomerne rozotrite na plech vyložený papierom na pečenie. Pečte do zlatista, kým nie je celá hmota preschnutá a chrumkavá. Vychladnutý plát rozlámte na menšie krekry. Vo vzduchotesnej nádobe vám vydržia asi 1 mesiac.

Náhrada vajíčka

Z ľanových semienok si môžete vyrobiť ľanový sliz, teda vegánsku náhradu vajíčka pri pečení: 2 polievkové lyžice celého ľanového semena nechajte pár hodín postáť v pohári vlažnej vody – gél, ktorý vám vznikne, použite namiesto vajíčka. V akom pomere ho použiť? 1 polievková lyžica ľanového gélu = 1 vajíčko.

Zdroj: jessicagavin.com, phillyvoice.com, mayoclinic.org

Vytlačiť stránku
Zdielať článok