Dieťa Batoľa Kúpanie s bábätkom: Kedy a ako môže ísť do vody?

Hoci sa na mnohých diskusných fórach dočítate, že deti pred dovŕšením 1. roku veku by ste nemali brať na kúpalisko alebo k vode, keď sa budete držať niekoľkých základných pravidiel, užije si celá rodina pobyt pri vode aj v prítomnosti niekoľkomesačného bábätka.

Od akého veku je možné brať dieťa k vode?

Kým bábätko ešte väčšinu dňa prespí, môžete ho pokojne vziať k vode, ak má dobrý spánok, v kočíku alebo v autosedačke umiestnenej v tieni sa bude cítiť určite dobre. V aktívnejšom období môžete dieťatko položiť na deku, pokiaľ mu nevadí ruch okolo, môže sa rozhliadať, otáčať a zabaviť sa hračkami. Nezabudnite však na použitie ochranného detského mlieka na opaľovanie i v polotieni.

Citlivá detská pokožka sa spáli už za 10 minút.

Čas a miesto pre prvé kúpanie

Načasovanie prvého spoločného kúpania závisí od viacerých okolností. Do prírodných vôd (jazero, more) môžete dieťatko vziať už od veku šiestich mesiacov, pokiaľ voda nie je samozrejme príliš studená, pretože tu nehrozí veľké riziko infekcie. Bábätkám slaná voda vôbec nevadí.
Na verejných kúpaliskách, plavárňach alebo v termálnych kúpeľoch berte deti pred dovŕšením 1. roku veku len v prípade, keď sú dané podmienky pre plávanie batoliat, pretože inak by sa dieťatko mohlo ľahko nakaziť nejakou infekciou.
V termálnych kúpeľoch sa však vyhýbajte vode, ktorá má vyššiu teplotu ako 35 stupňov a vode s vysokým obsahom síry a deti do veku šiestich rokov do takej vody vôbec nepúšťajte!

Návštevu termálnych kúpeľov s deťmi radšej konzultujte s lekárom.

Ako s bábätkom do vody?

Bábätko vezmite do vody najprv v bezpečnom náručí otecka alebo mamičky, alebo v detskom nosiči pripevnenom na telo jedného z rodičov, hojdavým a pokojným pohybom, a pritom dbajte na to, aby pri prvom kontakte dieťatka s vodou nikto na malé nestriekal. Ak už dieťatko vie sedieť, môžete použiť nafukovacie plávacie koleso pre malé deti.
Po dovŕšení prvého roku života môžete dieťatko naučiť používať nafukovacie rukávniky: rukávček navlečte najprv len na jednu ruku dieťaťa a druhou ruku pevne držte, tak pomaly ťahajte malé vo vode, aby cítilo, že sa môže o rukáv oprieť. Keď vám to už pôjde dobre, použite oba rukávniky a dieťatko držte počas pohybu vo vode za obe ruky, kým samostatne nezvládne udržiavať rovnováhu. Nesmiete byť netrpezliví, než sa dieťatko s vodou skamaráti, môže to chvíľku trvať.
Klasické plávacie koleso sa deti naučia používať vo veku 2 až 3 rokov, ale nafukovacie rukávniky sú aj naďalej odporúčané ako bezpečnejšie riešenie.

Ochrana pred slniečkom musí byť aj v bazéne

Detské opaľovacie mlieko s ochranným faktorom minimálne 30 a svetlý klobúčik alebo šatka zo svetlého a slabého materiálu patria medzi základné vybavenie pri pobyte pri vode. Je dôležité, aby pokrývku hlavy nosilo dieťa nielen na pláži, ale aj vo vode, pretože aj tam hrozí nebezpečenstvo úpalu a rýchleho spálenia tváre a ramien. Dieťaťu dajte aj slnečné okuliare. 
Opaľovacie mlieko (i vodeodolné) voda rýchlo zmyje, a preto je dôležité pokožku dieťatka znovu opakovane natierať. V období od konca mája do septembra sa v čase medzi 11. a 16. hodinou z dôvodu silného UV žiareniu neodporúča byť s deťmi na priamom slnku.

Prečo by už maličké deti mali pravidelne plávať?  

zdroj: kismamablog.hu, babafalva.hu


Vytlačiť stránku
Zdielať článok