Dieťa Batoľa Plávanie pre deti je investícia do zdravia a bezpečnosti

Voda znižuje zaťaženie svalov a kĺbov. Vďaka tomu je plávanie relatívne bezpečným športom a navyše má relaxačné účinky. Z dlhodobého hľadiska posilňuje tiež srdce a pľúca. Je to dokonalý šport pre deti, ktoré majú chybné držanie tela, pretože plávanie tvaruje chrbticu a posilňuje správne posturálne návyky.

Kedy začať s výučbou plávania

Začnime od základov. Plávanie nie je ťažké, ale je dobré naň dieťa kvalitne pripraviť. Prvé kroky vo vode môže podstúpiť už v dojčenskom veku. Čím skôr s výučbou plávania začnete, tým väčšiu slobodu vo vode vaše dieťa dosiahne.

Ideálne je využiť ponuku profesionálnych lektorov plávania, ktorí malému dieťaťu objasnia, v čom spočívajú rôzne plavecké štýly, odhalia možné chyby a naučia dieťa plávať správne.

Plávanie je perfektný šport pre deti s nadváhou

Aktivity v bazéne majú priaznivý účinok na deti s nadváhou a obezitou. Pohyb vo vode bude pre nich určite prijateľnejší než iné fyzickej aktivity. Voda nadnáša, takže kĺby nie sú vystavené nadmernej záťaži a deti sa pohybujú ľahšie. Navyše sa pri plávaní nepotia, čo je pre ne tiež nepríjemným „vedľajším účinkom“ pohybu na suchu.

Pravidelné plávanie by malo byť zahrnuté do týždenného plánu každého astmatika a malého dieťaťa trpiaceho juvenilnou idiopatickou artritídou. Na rozdiel od iných disciplín bude tento vodný šport pre ne oveľa priateľskejší a pomôže im vysporiadať sa s chorobou.

Plávanie buduje charakter

Už skôr sme sa zmienili, že nás voda dokáže dokonale uvoľniť fyzicky, čo sa premieta aj do duševnej relaxácie. Môže vás však tiež motivovať, a čo je dôležité u detí, budovať športového ducha a vytvárať pozitívne asociácie spojené s fyzickou námahou.

Malý plavec musí byť sústredený a každá minúta strávená vo vode ho tak učí myslieť a pamätať si. Ak má o tento šport záujem nad rámec obvyklých návštev bazéna, má šancu rozvíjať schopnosť tímovej práce a zdravú súťaživosť.

Plávanie ako investícia do bezpečnosti

Z perspektívy rodičia to môže byť najdôležitejšia otázka. Plavecké zručnosti sa jedného dňa môžu ukázať ako zásadné a môžu dieťaťu zachrániť život alebo mu pomôžu zachrániť niekoho iného.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok