Tipy a rady Hamburger – recept a pár praktických tipov navyše

Kvalitu burgera určujete vy sami

Hovoríte si, ako to v tej vašej obľúbenej burgrárni robia, že majú hamburgery vždy také šťavnaté a napriek tomu dobre prepečené? Verte, že nie ste sami, ak ste aspoň raz nezúfali pri sporáku nad vysušeným a rozpadávajúcim sa mäsom. Dobrou správou je, že pomocou našich tipov a dvoch receptov môžete najlepšie burgery docieliť aj vy.

Základom hovädzieho hamburgera je dobré mäso na burger

Tajomstvom chutného burgera nie sú prekvapivo domáce žemle, ale kvalita a druh mäsa na burger. Burgery sa dajú pripraviť z kuracieho aj morčacieho mäsa, do popredia sa však dostávajú aj vegetariánske varianty z húb portobello alebo fazuľové burgery. Ruku na srdce – burger z mletého hovädzieho mäsa chutí aj tak najlepšie. Ako vybrať to najlepšie? Ponúkajú sa dve možnosti:


Mäso na hamburger – aké máte možnosti?

 1. Kúpiť si už predpripravené a ochutené burgery – nemáme na mysli mrazené burgery, ktoré majú s burgerom pramálo spoločného, ale čerstvé chladené hovädzie burgery, ktoré sú kvalitné a ušetria vám dosť práce. Predpripravené burgery oceníte najmä v prípade, že ich robíte pre celú rodinu alebo pre množstvo priateľov. O kvalitu mäsa sa obávať nemusíte – u nás nájdete hovädzie burgery od dôveryhodných farmárov, ktoré vás svojou chuťou milo prekvapia.
 2. Kúpiť si čerstvé hovädzie mäso a burgery si pripraviť od A do Z – ak máte viac času a chcete si burgery vytvoriť úplne od základu, kúpte si čerstvé mäso, ideálne hovädzí krk. Mäso by nemalo byť úplne chudé, práve tuhšie kúsky dodajú burgerom šťavnatosť.

Domáce mäso na burger treba pomlieť, vytvarovať a sploštiť

Mäso pomeľte nahrubo. Namleté mäso rozdeľte na 150- až 200-gramové kúsky podľa toho, koľko potrebujete burgerov. Vytvarujte z nich navlhčenými rukami guľky. Tie najprv uhlaďte a potom z nich urobte placky s hrúbkou 1 – 1,5 cm. Doprostred každej placky urobte malú jamku, mäso sa tak lepšie prepečie a zároveň sa o toľko nezväčší.

A teraz prichádza na rad fígeľ, vďaka ktorému získa mäso tú správnu konzistenciu – a nebude sa rozpadať: s každým kúskom buchnite aspoň 20-krát o kuchynskú alebo pracovnú dosku.

Burgery: Grilovať na grile alebo na panvici?

Ak máte k dispozícii gril, burgery si ugrilujte, najmä ak ich pripravujete pre viac ľudí. Na druhej strane, ak ste dostali so svojím partnerom chuť na burger, nemusíte kvôli dvom burgerom rozpaľovať gril. Dobré burgery sa dajú urobiť aj na panvici, ideálne s ťažkým dnom alebo priamo na tej grilovacej.

Ružový alebo prepečený hamburger?

Asi sa zhodneme, že ste sem neprišli preto, že vaše chuťové bunky túžia po vysušenom a absolútne prepečenom burgeri. Ak chcete, aby bol burger šťavnatý, pečte ho doružova.

Ako správne grilovať burger

V rámci grilovania odporúčame zvoliť priamu metódu. Najlepšie sa vám burgery budú grilovať na rošte s menšími medzerami, vďaka ktorým získate istotu, že vám burgery neprepadnú. Nič nepokazíte ani lávovým kameňom, prípadne soľnou doskou. Burgery grilujte vo výške minimálne 1,5 cm. To, ako dlho burger na grile nechať, aby bol prepečený tak akurát, sa nedá striktne povedať – záleží na type aj teplote grilu, hrúbke burgera aj na samotnom rošte.


Len pre predstavu – 2 minúty sú málo, 10 minút je veľa. Chutným burgerom, ktoré sú tak akurát, stačí 4 až 5 minút. Vyplatí sa, ak si to pri prvých kúskoch vyskúšate a dĺžku grilovania prispôsobíte zmieňovaným aspektom. Prepečenosť a pružnosť burgerov rozhodne netestujte vidličkou alebo nožom, ale prstom.

Praktické tipy, ktoré pri grilovaní burgerov oceníte

 • Burger soľte až pred pečením – ak si vyrábate vlastné mäsové placky, soľte a koreňte ich až tesne pred grilovaním či pečením. Žiadne ďalšie korenie a dochucovadlá nie sú potrebné.
 • Burger otáčajte na grile/panvici nanajvýš raz – opakované otáčanie plackám neprospieva a mohlo by ich pripraviť o šťavnatosť.
 • Pri grilovaní burgerov sa snažte mať veko grilu prikryté, aby sa vám pekne prepiekli nielen zvonka, ale aj zvnútra.


Ako servírovať burgery?

Vyhrať sa môžete aj so servírovaním burgerov. Hotové burgery servírujte na dubovej doske a na hranolčeky si potom pre efekt zaobstarajte kovový košík, ktorý vyzerá ako mini fritéza. Nezabudnite ani na fľašu vychladenej Coca-Coly. Na záver len dodáme, že takto chutí naozajstný americký sen!

Domáca malinová limonáda namiesto Coca-Coly

Ak by ste si k burgerom radi dali niečo zdravšie než Coca-Colu, vyskúšajte domácu malinovú limonádu, ktorá sa k burgerom tiež perfektne hodí.

Recept na domácu malinovú limonádu

Na výrobu malinovej limonády si vyhraďte 10 minút svojho času a potrebovať budete:

 • 100 g malín,
 • 1 liter sódy,
 • 2 lyžice trstinového cukru alebo javorového sirupu,
 • polovicu citróna,
 • mätu na ozdobenie.

Postup je jednoduchý:

 1. Najprv vložte maliny do mixéra a rozmixujte ich na tekuté pyré.
 2. Pyré pretrepte v šejkri či v SodaStreame so sódou.
 3. Cukor alebo sirup premiešajte v troche teplej vody a pridajte do džbána s limonádou.
 4. Limonádu podávajte s ľadom, ozdobenú lístkami mäty.

Recept na domáci hamburger na grile so zeleninovými hranolčekmi

A teraz už sľubovaný recept na rýchle a napriek tomu šťavnaté domáce hamburgery na grile s extra porciou mäsa, ktoré uspokoja aj tých najväčších milovníkov burgerov. Množstvo mäsa vyvažujú domáce hranolčeky dochutené bylinkami a himalájskou soľou. Ingrediencie sú stanovené pre 2 osoby, takže ak sa púšťate do burgerov pre celú rodinu, ich množstvo si podľa potreby vynásobte.

Hamburger – recept a pár praktických tipov navyše

Vytlačiť stránku
Zdielať článok