Tipy a rady FOTO: Najkrajšie veľkonočné prestieranie na váš stôl

Vybrali sme pre vás niekoľko tipov, ako dať veľkonočnému prestieraniu radosť z jari, eleganciu a nádych slávnostnosti. Veríme, že medzi nápadmi na slávnostne prestretý stôl si nájdete aj vy taký, ktorý vyhovuje vášmu štýlu a vkusu. Potom už len stačí naservírovať naň fantastické veľkonočné dobroty.

Nežné prestieranie v pastelových tónoch je veľmi ženské, a pritom neurazí žiadneho muža. Vajíčka vo váze s kvetmi len podčiarknu čistotu tohto štýlu. Punc dokonalosti tomuto prestieraniu dajú obrúsky poskladané do tvaru zajačika.

Aby bol váš slávnostný stôl dokonalý, nemusíte obehávať špecializované obchody. Existuje veľa jednoduchých nápadov, ktoré krásne vyniknú. Stačí sa poobzerať doma po miskách, košíkoch a tanieroch, vytiahnuť slávnostný obrus, pridať zopár vetvičiek, bylinky a o zvyšok sa postarajú s láskou naaranžované čerstvé potraviny.

V prípade pekného počasia by ste mohli osláviť Veľkú noc aj vonku. Prírodné motívy a čisté línie sa k takejto slávnosti hodia najviac. Ak má stôl zaujímavú dosku, priznajte ju a obrus nechajte vnútri. Na dozdobenie budú stačiť svieže vetvičky.

Drevo v kombinácii so zeleňou, sklom, porcelánom a plátnom vytvára jednoduché, no pritom dôstojné prestieranie v rustikálnom štýle. Útulnú atmosféru dosiahnete svietnikmi s hrubými sviečkami.
Gurmánsky tip: Prestieranie by malo byť zladené s podávaným jedlom. K takémuto rustikálnemu štýlu sa skvele hodia jedlá z jahňaciny.

Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok a v takom duchu sa nesie aj toto prestieranie. Zelená farba symbolizuje nádej na spasenie, halúzky sú zas pripomenutím tŕňovej koruny. Jednoduchosť a čisté línie pripomínajú striedmosť, biely kvet zas lásku k blížnemu. Zapálená sviečka je spomienkou na tých, ktorí s vami už tento rok veľkonočné sviatky tráviť nebudú.

Prestieranie tón v tóne pôsobí pokojne a dôverne. Zvoľte si jednu farbu a jej odtiene doplňte neutrálnou bielou, sivou alebo béžovou. V tóne hlavnej farby zvoľte aj kvetinovú výzdobu. Pri výbere kytice vám pomôže, keď budete poznať význam jednotlivých kvetov. O ich tajomstvo sa potom podeľte aj so spolusediacimi. 

Temperamentnejším osobnostiam bude viac vyhovovať kombinácia dvoch protikladných výrazných farieb. Z takto zladeného prestierania energia len tak srší. Aby stôl nepôsobil stroho, zjemnite jeho výzdobu rezanými kvetmi vo farbách vašich dekorácií.

Dokonalosť sa ukrýva v detailoch. Čo môže byť tou povestnou čerešničkou na torte? Napríklad neobyčajné krúžky na obrúsok, ako vidíte v tomto prípade. My však máme ešte lepší tip, než je zháňanie unikátnych doplnkov. Spravte dominantou svojho slávnostného stola voňavý a s láskou upečený dezert. Máme tipy pre skúsené gazdinky aj pre nesmelých začiatočníkov. Z našich receptov na veľkonočné zákusky si vyberie každý!

Máte doma deti? Zapojte aj ich šikovné rúčky do prípravy na veľkonočné sviatky! Na takéto prestieranie budú potrebovať len pár minút a ich radosť bude nekonečná. Nezostaňte iba pri vajíčku v obrúsku! Inšpirujte sa aj ďalšími nápadmi na veľkonočnú výzdobu, pri ktorých sa detská fantázia stane skutočnosťou a ozdobou vášho bývania.

Jar je plná sviežich roztomilých kvetov a je veru ťažké vybrať si z nich tie, ktoré budú zdobiť veľkonočný stôl. Pri výbere živých dekorácií stavte na farbu, ktorá bude ladiť s vaším obrusom, s vašimi taniermi a servítkami.

Náš tip: Stavte na dekorácie z jedlých kvetov, ktoré potom použijete ako súčasť obedového menu.

Nebojte sa položiť na stôl ani kvety v kvetináči! Stanú sa stredobodom vášho stola aj celej miestnosti. Ak nemáte práve výstavný kvetináč, stačí ho na túto príležitosť vložiť do peknej krabice alebo omotať dekoratívnou látkou či farebným papierom a peknou stuhou.

Ak nie ste fanúšikmi pestrofarebnej výzdoby, ale máte radšej klasický štýl, veľkonočný slávnostný obed si dokonale vychutnáte pri stole prestretom v zemitých odtieňoch bielej, zelenej, sivej a hnedej. Výnimočnosť chvíle tu podčiarkuje medený príbor.

FOTO: Najkrajšie veľkonočné prestieranie na váš stôl

Pokiaľ je pre vás predošlý tip príliš strohý, ale štýl vám vyhovuje, spestrite základ vajíčkami v tlmených pastelových farbách. Do konzervatívneho rázu vnesú jarnú roztopašnosť bez toho, aby pôsobili rušivo. Práve naopak – mäkké a tlmené farby vytvoria pohodovú domácku atmosféru.

Premýšľate, čím by ste vyzdobili svoj stôl? Pozrite si FOTOinšpirácie na najkrajšie jarné a veľkonočné dekorácie!

Vytlačiť stránku
Zdielať článok