Tipy a rady Domáci chlieb a slané pečivo – pečte ako profesionál

Chleby a pečivo, ktoré kupujeme v obchode, sú veľakrát „obohatené“ o neželané prídavné látky a na druhý deň už nespĺňajú žiadnu požiadavku na kvalitu. Ak ste domáci chlieb doteraz nepiekli, nebojte sa do toho pustiť, nie je to až také náročné. Na úvod môžete začať s droždím a postupne sa vypracovať na úroveň pekára, resp. starej mamy, profesionálky.

Kváskový chlieb – „nehoda“ z Egypta

Pýtate sa, aký je v tom rozdiel? Kvások je zložený len z múky a vody, z ničoho iného. Prípravu kvásku poznali už starí Egypťania. Objavili ho však náhodou. V tom čase sa pripravoval nekvasený domáci chlieb z múky a vody, až kým jedného dňa nezabudli Egypťania cesto na slnku a to vplyvom baktérií vykyslo. Takto vykysnuté cesto na slnku našťastie nevyhodili a skúsili ho upiecť. Podaril sa im nadýchaný chlieb s kôrkou. Prípravy kvásku, nakladaného ovocia a zeleniny, piva či zrejúcich syrov patrili medzi prvé procesy, počas ktorých sa využívali mikroorganizmy v kuchyni. Komerčné kvasnice (droždie) sa začali používať až od druhej svetovej vojny.

Hneď ako sa začalo používať droždie, bol to pre verejnosť doslova šok. Droždie spôsobilo urýchlenie prípravy pečiva a zrazu ste mohli mať domáci chlieb hotový za necelú hodinu. Jedinou nevýhodou je to, že chlieb s použitím droždia nie je až taký nutrične bohatý ako ten, ktorý kysne 12 až 24 hodín. Predsa len je to „rýchlokvaska“.

Čo je to kvások?

Kvások je organická hmota, ktorá vzniká fermentačným procesom. Počas tohto procesu enzýmy rozkladajú škrob na jednoduché sacharidy – glukózu a maltózu. Práve nimi sa baktérie a kvasinky živia a premieňajú ich na kyselinu mliečnu a octovú. Kvasinky produkujú oxid uhličitý, ktorý v ceste vytvára bublinky, vďaka čomu je cesto kypré a ľahko stráviteľné.

Kváskový chlieb je bohatý na dobré baktérie, obsahuje až okolo 60 druhov, pričom najbohatšia probiotická tableta obsahuje len 12 druhov.

Výhody kváskového chleba:

  • domáci chlieb má typickú chlebovú vôňu,
  • má vyššiu výživovú hodnotu,
  • je pevnejší a má menší objem ako ten z droždia,
  • má nižší glykemický index,
  • vydrží dlhšie čerstvý,
  • má antibiotické účinky,
  • posilňuje črevnú mikroflóru.

Trúfnete si založiť kvások aj sami doma? Prečítajte si naše rady, na čo si dávať pozor.

Pekárenské droždie

Droždie alebo kvasnice sú vlastne živé lisované kvasinky. Pri droždí vznikajú baktérie tzv. alkoholového kvasenia, ktoré zbytočne zaťažujú organizmus. Preto sa ľuďom trpiacim ochoreniami tráviaceho traktu neodporúča konzumácia droždia. Mnohí si to zamieňajú za intoleranciu lepku a pritom stačí len vymeniť droždie za domáci kvások.

Špaldový chlieb

Rovnako populárny ako kváskový chlieb sa stal v ostatnom čase špaldový chlieb. Špaldová pšenica sa pestovala pred stáročiami ako jeden z pôvodných druhov pšenice a v histórii zaznamenala oveľa menej zásahov šľachtiteľov ako rozšírená pšenica obyčajná.

Špaldový chlieb má vysoký obsah bielkovín, má významnú nutričnú hodnotu, je bohatý na vitamíny B, A a E. Pre vysoký obsah lepku v špalde má špaldový chlieb výborné pekárenské vlastnosti, takže zostáva dlho čerstvý. Pri nesprávnom skladovaní však môžete po krátkom čase vyhodiť každý chlieb. Tajomstvo spočíva práve v správnom skladovaní.

Špaldové zrno je v klase obalené dvojitou plevou, a preto je lepšie chránené pred vonkajšími vplyvmi znečisteného životného prostredia. Aj preto celiatici znášajú lepok v špalde lepšie ako lepok v bežnej pšenici. Špalda posilňuje imunitný systém a chráni telo pred infekciami.

Domáci chlieb a slané pečivo – pečte ako profesionál
Slané pečivo

Keď sa raz pustíte do pečenia, tak vás chytí za srdce nielen domáci chlieb. Na trhu je nespočetné množstvo slaného pečiva, avšak najchutnejšie je to domáce.

Aké ďalšie slané pečivo si viete okrem domáceho chleba doma pripraviť?

Bageta je druh pečiva z Francúzska, môže byť aj meter dlhá a v priemere váži okolo 250 g. Bagety sa väčšinou používajú na sendviče či jednohubky. Vo Francúzsku tvoria základ raňajok, podávajú sa s maslom, džemom alebo sa namáčajú do kávy či kakaa.

Bruschetta je zapečený alebo opečený chlieb, na ktorom sú paradajky, bazalka a cesnak. Pôvod tohto jedla je známy najmenej z 15. storočia a pochádza zo stredného Talianska. V Taliansku sa bruschetty často pripravujú aj na grile.

Ciabatta (po taliansky papuča) je biely taliansky chlieb a pripravuje sa z hladkej pšeničnej alebo chlebovej múky, droždia a olivového oleja. Ciabatta chutí najlepšie ešte teplá, namočená v olivovom olejibalzamikovom octe alebo len tak potretá maslom.

Rožok je druh pečiva, ktorý sa na Slovensku, ale aj v Česku teší širokej obľube ako doplnok stravy konzumovaný s množstvom iných potravín. Jeho priemerná hmotnosť je okolo 40 gramov. A aké suroviny potrebujete na jeho výrobu? Pšeničnú múku, pitnú vodu, droždie, bravčovú masť, soľ, pekárenský prípravok a krupicový cukor.

Počuli ste už o paleo stravovaní, ale predstava života bez pečiva vás odrádza? Vyskúšajte paleo chlieb zo semienok.

A čo nepečený chlebík z ľanu, slnečnice a byliniek? Tento chlieb sa nepečie, ale suší v sušičke pri 42 °C asi 3 hodiny. Vyskúšate tento jedinečný domáci chlieb?

Zdroj: dodomacnosti.sk, zdravepecenie.sk

Vytlačiť stránku
Zdielať článok