Zdravý životní styl Zdravie Bolesť chrbta: Skôr, než vezmete tabletky, zacvičte si

Bolesti chrbta trápia štyroch z piatich ľudí. Zatiaľ čo v minulosti bolel chrbát z náročnej práce, dnes je príčinou bolestí kríža či krčnej chrbtice sedavé zamestnanie, resp. pohodlný životný štýl. Svaly chrbta sa pri nedostatočnej námahe, jednostrannom používaní, nesprávnom držaní tela skracujú a ochabujú, platničky sú ohrozené vysunutím alebo zaseknutím.

Bolesti chrbta poznajú aj deti

V dnešnej dobe mávajú problémy s bolesťou chrbta tiež deti. Je to spôsobené nedostatkom pohybu, ale problém môže byť aj v zameraní sa na jeden šport. Ak dieťa zaťažuje stále dookola tie isté svaly, dôjde k ich preťaženiu. Je teda lepšie, aby sa vaše deti venovali všeobecnému telocviku v škole.

Šport podľa veku dieťaťa: Kedy začať a aký zvoliť?

Akútna a chronická bolesť chrbta

Podľa toho, ako dlho vás bolesť chrbta trápi, ju delíme do dvoch skupín – na akútnu a chronickú bolesť.

Akútna bolesť chrbta je väčšinou do 3 týždňov preč a je často spôsobená poruchou platničky alebo preťažením svalov. Akútnu bolesť chrbta pociťujete v jednom mieste.

Chronická bolesť chrbta je taká, ktorá trvá dlhšie ako 6 mesiacov. Privodíte si ju hlavne nesprávnym držaním tela, keď niektoré vaše svaly ochabnú. Hlási sa aj bolesťami hlavy a brnením rúk či nôh.

Vhodným športom proti bolestiam chrbta je obyčajná chôdza a plávanie.

Bolesť chrbta môže signalizovať závažnejší problém

Za bolesťou chrbta sa môžu skrývať ešte iné závažné ochorenia. Bolesť chrbta môže byť symptómom týchto chorôb:

  • Bechterevova choroba
  • osteoartróza
  • spondylolýza
  • akútna blokáda krčnej alebo bedrovej chrbtice (lumbago)
  • hernia disku
  • Scheuermannova choroba

Bolesti chrbta sa objavujú aj pri:

  • infarkte myokardu
  • vredoch
  • žlčníkových alebo obličkových kameňoch
  • chorobách pečene a podobne

S bolesťou chrbta neležte vo vani

Od bolesti chrbta, krížov alebo krčnej chrbtice vám uľaví teplo. Použite termofor alebo špeciálne vankúše, naplnené obilninou a zohriate v mikrovlnke. Uvoľnenie prinesie aj fénovanie alebo teplá sprcha. Nenechajte sa však zlákať predstavou relaxu vo vani plnej teplej vody. Náhla zmena teploty, keď z vane vyleziete, by vášmu chrbtu mohla spôsobiť ešte väčšie problémy.

Čo pomáha proti bolestiam chrbta?

Zmierniť bolesť chrbta môžete liekmi, nie je to ale riešenie vašich problémov. Na bolesť zaberajú analgetiká alebo antireumatiká. V ťažších prípadoch môže lekár pristúpiť k obstrekom boľavého miesta. S bolesťou pomôže aj masér, ktorý vám rozmasíruje boľavú oblasť. Opäť to ale nie je riešenie prvotného problému. Ten odstránite správnym držaním tela a posilňovaním chrbtových svalov. Na začiatku sa zverte do rúk odborníka, napríklad fyzioterapeuta, ktorý vás pri cvičení „nastaví“ do správnych pozícií.

Pri sedavom zamestnaní investujte do balančnej stoličky, ktorá vás bude nútiť sedieť rovno.

Cviky na bolesť chrbta

Seknutie v chrbte je len logickým vyústením nedostatočnej svalovej aktivity chrbtových svalov. Keď príčiny bolesti chrbta súvisia s ochabnutými, nečinnými svalmi, ich prevenciou i spôsobom odstránenia je cvičenie. Dostatočne pevné a pružné svaly poskytujú chrbtici oporu v dostatočnej miere na to, aby aj platničky boli v bezpečí. Posilňujte tzv. core – stred tela a teda brušné svaly. Cviky na pretiahnutie chrbta by mali ísť skôr do záklonu a úklonu než do predklonu, v ktorom držíte chrbticu väčšinu dňa. Na správne držanie tela by ste mali dbať už od prebudenia.

Fyzioterapeuti radia nasledujúci ranný rituál: Ešte v posteli v ľahu na chrbte pokrčte nohy v kolenách. Potom sa pretočte na ľavý alebo pravý bok a spustite nohy z postele a pri tom si pomáhajte rukami (v prípade pretočenie na ľavý bok ľavou rukou a naopak) a predlaktím, o ktoré sa opriete.

Ďalšie cviky, ktoré vám uľavia pri bolesti chrbta:

Položte sa na brucho a rukami si podložte čelo. Pomaly zdvíhajte hlavu, nohy však nechajte napnuté na zemi. Pozor na to, aby ste hlavu nezakláňali, iba ju zdvíhajte, chvíľu vydržte v pozícii a zase položte na ruky. Toto cvičenie opakujte 15-krát.

Opäť si ľahnite na brucho. Oprite sa o lakte, o špičky nôh a zdvihnite sa. Vaše telo by malo mať tvar luku. Snažte sa v pozícii udržať a striedavo prenášať váhu dopredu a dozadu. Strážte si rovný chrbát a rovnakú výšku hlavy a panvy. V pozícii vydržte minútu a opakujte 15-krát.

Jednoduchý cvik, ktorý môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek je obyčajný záklon. Pretiahnete si tak boľavý chrbát. Postavte sa, nohy k sebe, dlane oprite zozadu o bedrá, prsty smerujú dole. V tejto pozícii sa zakloňte čo najviac dozadu.

Rýchle uvoľnenie prinesie aj jednoduchý „mačací chrbát“. Kľaknite si, dlane položte na zem, prsty smerujú dopredu. Zohnite hlavu, chrbát vystrčte dohora, trikrát sa pomaly nadýchnite. Pomaly prehnite chrbát dolu, hlavu zdvihnite, ale nezakláňajte, pohľad smeruje hore. V tejto pozícii opäť trikrát pomaly predýchajte. Zopakujte 3 – 5-krát.

V polohe na štyroch zdvihnite a vystrite pravú ruku a ľavú nohu. Vydržte takto tri nádychy a výdychy, potom ruky a nohy vystriedajte. Zopakujte 3 – 5-krát.

Pretiahnite si aj malé hlboké svaly v okolí chrbtice. Začnite s úklonmi hlavy. Môžete ňou opisovať ležatú osmičku alebo nakloniť hlavu a naťahovať ju mierne do strán. Keď budete hlavu nakláňať na ľavú stranu, ľavou rukou si siahnite cez hlavu na pravé ucho a pravú ruku položte pod stehno. Pri náklone do pravej strany ruky prehoďte.

Zacvičte si jednoduché cviky hocikde a hocikedy

zdroj: mesicnikzdravi.cz, mojezdravi.cz, izdravie.sk, wikipedia

Vytlačiť stránku
Zdielať článok