Šetrenie potravinami Ako využiť starý chlieb a zvyšky jedla? Inšpirujte sa!

Plytvanie potravinami sa stáva stále väčším problémom na celom svete. Pritom zmeniť kuchynské návyky je jednoduchý krok s pozitívnym dopadom na vašu peňaženku aj životné prostredie.

Prvým krokom je premyslené nakupovanie, druhým šikovné využitie kuchynských zvyškov.

Spotreba potravín je založená nielen na ich konzumácii, ale aj na zhromažďovaní. Automatizovaná výroba, metódy úpravy potravín a pracovné postupy síce prispievajú k ich trvanlivosti, no niekedy nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu alebo chuť. To však nie je jediný dôvod, prečo vyhadzujeme potraviny. Najčastejšie je to preto, lebo jednoducho nevieme, čo so zvyškami.

Oschnutý chlieb, staré pečivo
Oschnuté krajce chleba sa hodia na prípravu toastov rovnako dobre, ako na to určený toastový chieb. Rovnako dobré budú ako hrianky, či už jemne chrumkavé, alebo poriadne prepečené, smažené na masti a potreté strúčikom cesnaku. A kto by nepoznal chlieb vo vajci?
Rožky nechajte vyschnúť a pomeľte na strúhanku. Ak ešte nie sú úplne suché, pokrájajte ich na malé štvorce, nasucho opečte a použite do polievok. Zo staršieho pečiva alebo vianočky pripravíte aj chutnú žemľovku

Kompóty, smoothie, šťavy, pyré, chipsy
Aj prezreté či staršie zdravé ovocie má široké využitie. Pokrájajte ho, rozmixujte, rozrieďte vodou, jogurtom alebo mliekom a chutné smoothie  je na svete. Zo sezónneho ovocia pripravíte chutný kompót k obedu. Ovocie pokrájajte, zalejte vodou, pridajte citrónovú šťavu, paličku škorice, lyžicu cukru, klinček a povarte. Zrelé tvrdé jablká a hrušky ošúpte, zbavte jadrovníka, nakrájajte na tenučké plátky a vysušte pri nízkej teplote v rúre alebo v sušičke ovocia. Vysušiť môžete aj plátky cvikle či mrkvy a máte zdravšiu alternatívu obľúbených chipsov. Varenú zeleninu z polievky využijete do rizota. Alebo ju pridajte do osmaženého mletého mäsa, zalejte rajčinovým pretlakom, dochuťte korením a omáčku na špagety máte hotovú.

Čo so zvyškami mäsa?
Skúsili ste už mäsovú pomazánku? Vynikajúca je z údeného mäsa, ale použiť môžete akékoľvek tepelne upravené mäso. Jednoducho ho dohladka rozmixujte s trochou masla, syra, horčice a dochuťte korením. Ideálne ako nátierka na hrianky – a hneď ste využili aj starší chlieb!

Zvyšky vňate a byliniek
Priniesli ste domov petržlen s vňaťou, ale nevyužijete ju celú? Nevadí. Najlepšie, čo môžete spraviť je, že ju nasekáte a dáte zamraziť. Hocikedy máte poruke zdobenie na zemiaky alebo do polievky či do knedličiek. Rovnako spravte so zelerovou vňaťou a bylinkami.

Nedopité víno zamrazte
Nedopité víno z fľaše vlejte do formičiek na ľad a zamrazte. Využiť ich môžete pri varení. Rovnako spracujte aj vývar.

Ako ušetriť?
Množstvo zvyškov z jedla vám napovie, ako hospodárite. Kontrolujte si priebežne dátumy spotreby potravín, ktoré máte doma a prednostne spracúvajte tie, ktorým sa blíži koniec záruky. Kupujte a varte radšej menej a častejšie. Čerstvé jedlo chutí predsa lepšie.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok