Dieťa Batoľa Ako vybrať odrážadlo či kolobežku? Dieťa vám napovie!

Aby vášho drobca prechádzky a výlety bavili o čosi viac, vyberte mu „dopravné prostriedky“ vhodné pre jeho vek. Pohyb na čerstvom vzduchu si obľúbi ešte viac. Navyše si rozvíja hrubú motoriku, stabilitu, zapája svaly celého tela a získava kladný vzťah k športu.  

Pre najmenších odrážadlo

Odrážadlá sú vhodné pre deti od 1 roka. Na začiatku im slúžia aj ako opora na postavenie a prvé kroky. Dieťa sa postupne naučí odrážadlo tlačiť pred sebou, skúma zvuky, ktoré vydáva a jeho úložné priestory. Po prvotnom oboznámení sa s „dopravným prostriedkom“ dieťa bez problémov na odrážadlo vysadne a je schopné nožičkami sa odrážať. Na uľahčenie slúži pri vybraných typoch rukoväť, vďaka ktorej môže rodič dieťa na odrážadle tlačiť.
Pri výbere odrážadla sledujte, či sú nohy dieťaťa na zemi celým chodidlom. Kolená by nemali trčať do bokov.

 Do troch rokov trojkolka

Ulice môžete brázdiť na trojkolke, ktorá je pre deti hravejšou a nápaditejšou formou ako sedenie v kočíku. Detská trojkolka naučí deti lepšej koordinácii pohybu rúk i nôh pri zatáčaní. Obľúbené sú trojkolky s vodiacou tyčou, vďaka ktorej môžete dieťa korigovať. Keď vyrastie či pochopí princíp pedálovania, tyč jednoducho zložíte. Trojkolky sú vybavené bezpečnostným pásom, často strieškou a výhodou je, že sedadlo a iné časti sa dajú nadstavovať podľa veku dieťaťa. Kovové trojkolky sú síce ťažšie, vydržia však aj drsnejšie zaobchádzanie. Plastové sú ľahké a odolávajú poveternostným vplyvom. Trojkolky sú vhodné pre deti od 9 do 36 mesiacov. Dieťa by malo dobre dočiahnuť na riadidlá a zároveň nohami na zem, resp. na pedále.

 Po trojkolke kolobežka

Ak si už vaše dieťa „potykalo“ so stabilitou, do hry vstupujú kolobežky. Vybrať si môžete so stabilnejších trojkolieskových alebo dvojkolesových. Kolobežky pre deti majú zväčša ľahkú kovovú konštrukciu kombinovanú s kvalitným plastom, silikónovými kolieskami a nastaviteľnými riadidlami. Kolobežky, ktoré sa dajú zložiť, nezaberú veľa miesta a môžete ju mať stále so sebou. Pri výbere sa zamerajte aj na to, či sú nášľapná časť a riadidlá protišmykové. Vhodné sú pre deti od 2,5 roka.

Prvý detský bicykel  

Výber prvého bicykla nie je vôbec jednoduchá záležitosť. Prečítajte si, na čo všetko by ste mali myslieť pri jeho výbere

Myslite na bezpečnosť

Na bezpečnosť dieťaťa myslite vždy, aj keď idete von iba na chvíľku. Povinnou výbavou sú pevné topánky, prilba a ani chrániče nie sú na zahodenie. Akýkoľvek pád bude menej bolestivý a dieťa nestratí motiváciu.

Vytlačiť stránku
Zdielať článok