Zdravý životní styl Zdravý štýl Ako prežiť horúčavy? Odľahčite na leto svoj jedálniček!

Máme tu v plnej paráde letné dni, hrubé svetre nám už nepomôžu a v ľahkých šatách vidieť každý zimný prehrešok. Poďme teda situáciu zachrániť a zmeňme spolu stravovacie návyky, ktoré odľahčia žalúdok a prestavia organizmus na znesiteľnejší mód fungovania.

Mnohí si myslia, že v lete sa potreba kalorického príjmu mení a stačí nám jesť menej. Nie je to však tak. Celý trik spočíva v tom, aby sme jedli vyvážene zohľadňujúc aj fyzickú aktivitu, ktorú vykonávame. Prechádzky v parku či dvíhanie činiek vo fitku v letných dňoch nahraďte prechádzkami, vodnými športmi či tancom, no to neznamená, že sa môžete rozjesť vo veľkom. Zmeny v letnom jedálničku by sa totiž mali sústrediť najmä na konzumáciu čerstvých sezónnych produktov.

Šaláty sú alfou aj omegou
Hitom na tanieri sú zaručene šaláty, ktoré môžu byť hlavným chodom, prílohou alebo aj dezertom. Paradajky, baklažány, listové šaláty alebo uhorky sú spoľahlivým základom. Nezabúdajte však ani na strukoviny, ktoré by ste z jedálnička nemali vynechávať pre ich vysoký podiel vitamínov, uhľohydrátov, vlákniny aj proteínu. Väčšina jedál, ktoré ich obsahujú sú síce teplé, husté a môžu byť aj ťažké na žalúdok, no dá sa s nimi čarovať aj na iný spôsob. Studené šaláty so strukovinami – napríklad šošovicový s uhorkou, šalát z bielej fazule s pečenou mrkvou či fazuľový so surimi tyčinkami. Dajú sa z nich urobiť i lahodné krémy servírované na studeno ako hráškový krém či fazuľový.

Dobrým nápadom sú aj ľahké polievky, napríkad jemná paradajková polievka, mrkvová s červenou šošovicou, plná bielkovín, alebo svieži hráškový krém.

Čo namiesto zákuska?
Počas leta sú aktuálne a obľúbené pikniky a grilovačky. Využite túto príležitosť a pripravte si mäso, ryby či zeleninu na grile, je to isto lepšia možnosť ako vyprážať v trojobale či variť so zahustenými smotanovými omáčkami. Skúste napríklad ľahučký citrónový krém s levanduľou. Broskyne, hrozno, melón, slivky, dyňa, marhule či jahody – to všetko môžete jesť len tak alebo pridávať do šalátov či ovocných štiav.

Osviežte si večer nealko ananásovým mojitom!

Nezabúdajte na pravidelný pitný režim. Dostatok vody počas celého dňa, ešte predtým ako pocítite smäd, by mal byť samozrejmosťou a základom počas celého leta. Alternatívou k vode je domáca limonáda – stačí pridať kolieska citróna, plátky uhorky alebo mätové lístky. Dobrou voľbou je aj chladený čaj. Nech už siahnete po čomkoľvek, kontrolujte množstvo cukru.

Inšpiráciu na ľahké jedlá nájdete aj v receptoch na Hello Tesco.

Zdroj: nutrigenservice.com, consejosdenutricion.blogspot.com

Vytlačiť stránku
Zdielať článok