icon_search

  veľkonočný dezert alebo ozdoba z papiera? Príprava je zábavou pre celú rodinu!

  Baranček je jedným z hlavným kresťanských symbolov Veľkej noci. Preto nechýba na žiadnom tradičnom veľkonočnom stole či už v mäsovej alebo koláčovej forme.

  Platnosť: 30.3 - 26.3.2017

  Baranček je tiež súčasťou veľkonočnej výzdoby. To, ako tento symbol zakomponujete do veľkonočných sviatkov vy, je len na vás. V každom prípade, skúste do jeho príprav zapojiť aj vaše deti či vnúčence. Určite sa spoločne výborne zabavíte a vďaka vášmu rozprávaniu sa môžu dozvedieť zaujímavé informácie o symboloch Veľkej noci.

  Veľkonočný baranček z piškótového cesta

  Táto tradičná veľkonočná dobrota sa najčastejšie pripravuje z treného alebo kysnutého cesta. My vám dnes prinášame jednoduchý recept na veľkonočného baránka z piškótového cesta, ktorý bude istotne výborným spestrením vášho sviatočného stola.

  Na prípravu tradičnej sladkej dobroty budete potrebovať:

  • 350 g hrubej múky
  • 250 g cukru
  • 8 vajec
  • vanilka
  • 3 PL citrónovej šťavy
  • citrónová kôra z 1/2 väčšieho citróna
  • maslo a strúhanka na vymastenie formy
  • forma v tvare barančeka
  • práškový cukor a bielok na potretie hotového barančeka

  Postup:

  Vymiešajte žĺtka s polovicou cukru. Do vzniknutej peny pridajte vanilku, šťavu z citróna a citrónovú kôru. Druhú polovicu cukru postupne vmiešavajte do tuhého snehu, ktorý si vyšľaháte z bielkov. Zmiešajte sneh s penou a vmiešajte múku. Formu vymastite maslom a posypte strúhankou. Pečte pri 150 °C  cca 50 minút. Hotového barančeka potrite bielkom zmiešaným s práškovým cukrom. Pri zdobení veľkonočného barančeka nezabudnite na mašľu okolo krku.

  veľkonočný dezert alebo ozdoba z papiera? Príprava je zábavou pre celú rodinu!

  Ozdoba (nie len) detských izieb

  V dnešnej dobe mobilov, tabletov, internetu a obchodných centier je čoraz náročnejšie motivovať deti k tomu, aby si samé niečo pekné vyrobili. Avšak spojiť možnosti internetu, napríklad na vyhľadanie si zaujímavej inšpirácie, a následnej realizácie podkladu môže byť aj pre súčasné deti veľmi atraktívne. My vám ponúkame postup, ako si veľkonočnú ozdobu v podobe barančeka zvládnu vyrobiť aj vaše menšie ratolesti.

  Nakreslite si na papier obláčik, ktorý bude predstavovať barančekovo telo. Preložte si papier tak, aby ste naraz mohli vystrihnúť dve identické telíčka. Rovnakým spôsobom si vytvoríte aj základ pre hlavičku. Vystrihnite si nožičky a chvostík. Stačia jednoduché tvary, napríklad obdĺžnik pre končatiny, trojuholník pre chvostík. Prilepte ich na jeden z obláčikov. Ak plánujete barančeka niekam zavesiť, prilepte na obláčik aj dva konce špagáta. Potom prilepte druhý obláčik tak, aby končatiny a chvostík boli v strede, medzi obláčikmi. Následne prilepte hlavičku. Takto pripravený baránok môže slúžiť aj ako veľkonočná omaľovánka. Telíčko, končatiny aj hlavičku (ústa, oči, uši,..) môžete dokresliť alebo dolepiť ďalšími vystrihnutými a vymaľovanými tvarmi.