icon_search

  Veľkonočné vajíčka: Najtradičnejší znak veľkonočnej výslužky pre šibačov

  Milé dámy, ak sa aj tento rok chystáte prežiť veľkonočné sviatky s tradičnou výzdobou, netrpezlivým očakávaním malých aj väčších šibačov, chystaním sladkých aj slaných dobrôt od výmyslu sveta, vo vašej domácnosti určite nebudú chýbať ani veľkonočné vajíčka a kraslice .

  Platnosť: 30.3 - 15.3.2017

  Vajce sa od dávna považuje za symbol života a plodnosti. Prvé maľované vajíčka sa vo svete našli v pohrebiskách starých 5 000 rokov. Na našom území sa vyskytujú od 7. storočia. Zachoval sa zvyk, že farebnými vajíčkami odmeňovali dievčence chlapcov, ktorí ich prišli na Veľkonočný pondelok vyšibať.

  Veľkonočné kraslice zdobené prírodnými farbivami

  V súčasnosti sa na farbenie vajíčok využívajú najmä anilínové farby. Ak by ste radšej uprednostnili ekologické a zdravotne úplne neškodné farby, také, ako používali staré mamy našich starých mám, ponúkame vám pár tipov, ako si prírodné farby vyrobiť.

  • Modrá farba – získate ju z listov červenej kapusty alebo čučoriedok
  • Čierna farba – získate ju varením starej jelšovej alebo dubovej kôry
  • Červená farba – vyvarte kôru slivkového dreva
  • Hnedá farba – získate odvarom zo šupiek červenej cibule, slivkovej či brezovej kôry
  • Zelená farba – vzniká uvarením špenátu, petržlenovej vňate alebo mladej trávy
  • Žltá farba - získate napríklad lúhovaním šafranu a varenímcibuľkových šupiek

  Maľované, voskované alebo zoškrabované kraslice?

  Ak sa rozhodnete uprednostniť maľovanie veľkonočných vajíčok či kraslíc, asi najvhodnejšími sú akrylové alebo anilínové farby. Klasické temperové a vodové majú totiž krátku trvácnosť.

  Voskovanie je o niečo náročnejšia metóda. Pred zdobením pripáľte včelí vosk na hnedo. Rozpustený vosk potom nanášajte na vajíčko špendlíkom.

  Zoškrabovanie je metóda, ktorou vyrývate do sfarbeného vajíčka ostrým predmetom želané tvary a motívy. Dajte si záležať na tom, aby bolo pred vyrývaním vaše veľkonočné vajíčko pokryté dostatočne hrubou vrstvou farby.

  Zabavte sa s deťmi pri výrobe zvieratkových či oblepovaných kraslíc

  Výborným spôsobom, ako vaše ratolesti zapojiť do výroby veľkonočných vajíčok, je využiť metódu oblepovania. Je to veľmi jednoduchá a zábavná metóda, pri ktorej na vajíčko nalepujete rôzne papieriky, noviny alebo aj zrniečka maku, sezamu či piesku. Rovnakým spôsobom môžete vyrobiť zvieratká ako napríklad zajačika alebo kuriatko. Z farebných papierikov vystrihnite labky, ušká, chvostík a prilepte na vajíčko.

  Nebojte sa patchworku

  Patchwork je metóda tvorby určitého želaného tvaru pomocou zošívania kusov rôznych látok. Na výrobu veľkonočných vajíčok sa využíva tzv. falošný patchwork, kedy sa látky nezošívajú, ale sa na polystyrénové vajíčka pripichávajú pomocou špendlíkov. Vzájomným prekrývaním látok vznikajú krásne veľkonočné ozdoby.

  Veľkonočné vajíčka: Najtradičnejší znak veľkonočnej výslužky pre šibačov