icon_search

  Veľkonočné tradície vo svete. Čím sa líši Veľká noc v Anglicku, Nemecku či Čechách?

  Cestovať mimo svojho bydliska počas veľkonočných sviatkov sa stáva čoraz populárnejším aj u nás. Desaťtisíce Slovákov si každoročne kladú otázku: Kam na Veľkú noc?

  Platnosť: 30.3 - 17.3.2017

  Väčšina z tých, ktorí sa rozhodli využiť predĺžený víkend na cestovanie, smeruje do obľúbených lyžiarskych stredísk v Alpách, v záujme nezaostávajú ani naše Vysoké či Nízke Tatry. Ďalšou početnou skupinou sú cestovatelia, ktorí si Veľkú noc užijú v niektorej známej európskej metropole. Práve pre nich sme pripravili niekoľko užitočných informácií, s čím všetkým sa môžu, čo sa týka veľkonočných tradícii a zvykov, v zahraničí stretnúť. 

  Veľká noc v Čechách je veľmi podobná slovenskej

  Podobne ako u nás aj u našich západných susedov sa počas Veľkonočného pondelka stretnete so šibačkou, tzv. „pomlázkou,“ a oblievačkou. Chlapci si pletú korbáče z ôsmich, dvanástich alebo dvadsiatich štyroch prútov. Korbáče sú zdobené farebnými stuhami a organizujú sa lokálne súťaže o najdlhší či najkrajší korbáč. Dievčatá chlapcov obdarúvajú maľovanými vajíčkami, deti dostávajú aj peniažky. Tradíciou v mnohých českých rodinách je raňajkovať na Zelený štvrtok chlieb s medom, na sviatočnom stole nesmie chýbať veľkonočný baranček, perníky a mazanec.

  V Anglicku počas Veľkej noci šibačku nečakajte

  Vďaka cenovo dostupným letom zo Slovenska sa pre nás Anglicko stalo jednou z najobľúbenejších „víkendových“ destinácií. Ak hľadáte miesto, kde sa nemusíte obávať veľkonočnej oblievačky či šibačky, Anglicko je pre vás ideálne. Veriaci, podobne ako u nás, dodržiavajú pôst a chodia do kostola, avšak v pondelok sa toho už veľa nedeje. Veľkonočný pondelok patrí deťom. Poznajú veľkonočného zajaca, ktorý im v dome či na záhrade ukrýva čokoládové vajíčka a iné sladkosti. Zároveň sa pre deti organizujú mnohé hry a súťaže, do miest prichádzajú kolotoče. V niektorých častiach Londýna sa konajú tradičné výstavy drakov.

  Pálenie vianočných stromčekov počas Veľkej noci v Nemecku

  Podobne ako v Anglicku, aj v Nemecku detičky na Veľkú noc obdarúva zajačik Osterhase. Farebné vajíčka, sladkosti či hračky im necháva v slamenom hniezde, ktoré si deti dopredu vyrobia.  Peknou tradíciou je aj veľkonočný oheň, kedy Nemci na dohodnuté miesto prinesú vianočné stromčeky, ktoré potom pália. Symbolizuje to pálenie zvyškov zimy a príchod jari.

  Veľkonočné tradície vo svete. Čím sa líši Veľká noc v Anglicku, Nemecku či Čechách?