icon_search

  Veľkonočné ozdoby: Ako si vyrobiť jednoduché veľkonočné ozdoby

  Ak patríte medzi tých, ktorí uprednostňujú vlastnoručne vyrobenú veľkonočnú výzdobu, máme pre vás pár tipov, ako na to.

  Platnosť: 29.3 - 6.3.2017

  Treba uznať, že v súčasnosti je ponuka hotových veľkonočných ozdôb v našich obchodných domoch skutočne pestrá a predajcovia každoročne prichádzajú s novými inšpiratívnymi produktami. Ďalšou možnosťou je navštíviť niektorý z veľkonočných trhov, na ktorých remeselníci predstavujú svoju ručnú prácu. Ak však patríte medzi tých, ktorí uprednostňujú vlastnoručne vyrobenú veľkonočnú výzdobu, máme pre vás pár tipov, ako na to.

  Falošný patchwork na výrobu veľkonočných vajíčok

  Patchwork je metóda tvorby určitého želaného tvaru pomocou zošívania kusov rôznych látok. Zjednodušene možno povedať, že zošívaním záplat vytvoríte určitý geometrický tvar. Ak sa bavíme o falošnom patchworku, tak látky nezošívame, ale ich napríklad prikladáme na určité teleso a pripevňujeme. Môžeme tak vyrobiť vianočné gule či veľkonočné vajíčka. Na výrobu veľkonočnej ozdoby potrebujeme polystyrénové vajíčko, tenké špendlíky a stužky. Odporúčame mať minimálne dve rôzne stužky, kvôli výslednému efektu.

  Stužky rozstrihajte na obdĺžniky tak, aby dlhšia strana bola dvojnásobkom kratšej. Ak máte 2,5 cm hrubú stužku, nastrihajte ju na 5 cm dlhé kúsky. Následne horné rohy chyťte a preložte do stredu. Pravý roh šikmo ku stredu doľava dole, ľavý doprava dole. Vznikne vám trojuholník, ktorý pripnite na vajíčko tak, že vrchol trojuholníka bude na špici vajíčka. Rovnako pripnite aj ďalšie trojuholníky z tej istej stužky okolo celého obvodu. Ďalší rad spravte zo stužky druhej farby s tým, že časťou prekryte prvý rad. Potom postup opakujte, až kým neprídete po spodok vajíčka.

  Výroba kraslíc metódou mramorovania

  Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o náročnú metódu, opak je pravdou. Na výrobu takýchto veľkonočných kraslíc nám postačia vyfúknuté vajíčka, laky na nechty v rôznych farbách, miska s vodou izbovej teploty a palička na zamiešanie. Do vody pomaly nakvapkajte laky. Voda musí byť izbovej teploty, inak sa laky nebudú držať na hladine. Paličkou premiešajte laky tak, aby sa na hladine vytvorili zaujímavé vzory. Následne chyťte vajíčko prstami na vrcholoch a ponorte do polovice. Keďže si budete musieť namočiť aj prsty, robte to v gumených rukaviciach alebo použite odlakovač na odstránenie laku. Po chvíli vajíčko vyberte, odložte na papier a počkajte, kým daná polovica uschne. Potom namočte druhú polovicu. Po jej uschnutí máte hotovú zaujímavú, pestrofarebnú, tradičnú veľkonočnú ozdobu.

  Veľkonočný zajac z podkolienky

  Na výrobu zajaca z podkolienky potrebujete trpezlivosť, skúsenosť so šitím a vyšívaním a dávku predstavivosti. Výsledok však stojí za to! Takejto veľkonočnej ozdobe sa potešia nie len deti.

  Pripravte si froté podkolienku, bavlnky, gombíky, duté vlákno, ihlu, nite a nožnice.

  Podkolienku vyrovnajte tak, aby bola päta hore. Potom ju prestrihnite stredom od otvorenej časti podkolienky takmer až k päte. Na obidvoch vonkajších bočných hranách rozstrihnutých častí vystrihnite malé otvory. Z rubovej strany prešite, prevráťte a naplňte dutým vláknom. Vznikne tak hlavička s ušami s tým, že päta podkolienky bude tvoriť ňufáčik. Hlavičku podviažte. Následne spravte oči tým, že našijete na hlavu gombíky. Gombíky vzájomne spojte nitkou cez hlavu, jemne pritiahnite, aby ste vytvarovali hlavičku. Bavlnku použite na vyšitie ňufáčika. Spodnú časť tela naplňte dutým vláknom  a zašite. Nožičky vyrobíte tak, že si nastriháte krúžky, ktoré vyplníte vláknom a zašijete. Spodné nohy by mali byť väčšie ako vrchné. Podobným postupom vyrobíte aj chvostík. Jednotlivé časti nakoniec prišite k telu zajačika.

  Veľkonočné ozdoby: Ako si vyrobiť jednoduché veľkonočné ozdoby