icon_search

  Udržiavajte svoje zuby zdravé s Elmex

  Vedeli ste, že zubný kaz je infekčné ochorenie? Bojujte proti nemu správnou ústnou hygienou!

  Platnosť: 17.10 - 14.9.2016

  Deravé zuby

  Zubný kaz je najrozšírenejšie infekčné ochorenie na svete a v závislosti od krajiny postihuje až 90 % dospelých a 60 – 90 % detí v školskom veku. Fakticky je najčastejším dôvodom vymeškaných hodín u školákov na svete. A pridáme ešte jeden štatistický údaj – celkovo ide vzhľadom na tradičný spôsob liečby o štvrté najdrahšie ochorenie vôbec.       

  Kto je na vine?

  Pod vznik zubného kazu sa podpisujú viaceré faktory. Zásadnú úlohu hrá výživa a či sa nám to páči alebo nie, najmä nadmerný a príliš častý príjem cukrov. Ďalším vinníkom je aj kariogénny zubný povlak. Práve častou konzumáciou sladkostí si z neho dokážeme vypestovať agresora voči vlastnej sklovine. Príčinou je mechanizmus pôsobenia baktérií, ktoré sa kŕmia cukrom a ako odpadový produkt tvoria kyseliny. Keď celý deň popíjame sladené nápoje alebo si priebežne odlamujeme kúsky čokolády, dláždime si najistejšiu cestu k deravým zubom. V nepriateľskom prostredí dokážu prežívať iba tie baktérie, ktoré produkujú kyseliny. Dobré v ňom zaniknú. Riziko vzniku zubného kazu zvyšujú aj lieky, napríklad antihistaminiká pre alergikov, kortikoidy, antidepresíva a iné farmaceutiká ovplyvňujúce náladu. Ich nežiaducim účinkom je zníženie tvorby slín, čo pre zuby znamená nedostatočnú očistu a remineralizáciu. Nemenej dôležitým faktorom je aj čistenie zubov. „Štúdie ukázali, že väčšina ľudí si zuby namiesto odporúčaných 3 minút čistí v priemere len 30 – 60 sekúnd, čo nie je dostatočne dlhý čas na odstránenie zubného povlaku spôsobujúceho rôzne ochorenia ústnej dutiny, najčastejšie zubný kaz alebo parodontitídu,“ uviedla manažérka vedeckých záležitostí spoločnosti Colgate-Palmolive Edita Ryšlavá.

  Prenosná pliaga

  Pri sladkom spôsobe života začnú kyseliny vytvárané v zubnom povlaku postupne odvápňovať sklovinu na povrchu zubu. Ako? Rozkladaním kryštálov v jeho vnútri. Zo skloviny sa kyseliny šíria do zuboviny. A keď sa prehlodajú až do zubnej drene, prvý raz pociťujeme bolesť. Ak si miesto návštevy zubára vyberieme potláčanie bolesti tabletkami, neliečený zubný kaz môže viesť k rozpadu väčšej časti korunky a spôsobiť rozšírenie infekcie do vačku na hrote koreňa a odtiaľ do celého organizmu. Samozrejme, tak ďaleko by to nemalo zájsť. Pri pravidelných prehliadkach zubný lekár zachytí kaz v skorom štádiu a zub môže nafluoridovať. Dokonca je možné, že dôjde k remineralizácii skloviny, čo zvráti deštrukčný proces. Zubný kaz sa väčšinou začína tvoriť v jamkách a v ryhách skloviny na žuvacích plôškach stoličiek. U detí, ktoré majú rady sladkosti, postihuje aj rezáky. Áno, to sú tie čierne pokazené predné zuby. Zubný kaz však môžu zaniesť aj rodičia do úst bábätiek. Stačí, ak majú kariogénny zubný povlak a  svojmu potomkovi obliznú cumlík alebo lyžičku. Preto by sme nemali zabúdať na to, že zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré sa môže prenášať z osoby na osobu.

  Udržiavajte svoje zuby zdravé s Elmex