icon_search

  Prichádza jar, nezabudnite na to pri veľkonočnej výzdobe!

  Už o pár týždňov tu máme prvý jarný deň. Príroda sa začne prebúdzať zo svojho, tento rok skutočne dlhého, zimného spánku. 

  Platnosť: 29.3 - 8.3.2017

  Začnú kvitnúť stromy, rozvoniavať farebné kvety v záhradkách i na námestiach našich miest, do pestrejších farieb sa oblečú výklady obchodných centier. A práve farebnosť je jedným z najdôležitejších prvkov aj veľkonočnej výzdoby.

  Kvety ako súčasť Veľkej noci

  Neodmysliteľnou súčasťou výzdoby na Veľkú noc sú kvety a konáriky kríkov či stromčekov. V našich vázach by nemala chýbať zlatovka previsnutá, u nás známa ako zlatý dážď. Kvitne v marci až apríli a jej sýtožlté kvety sú symbolom príchodu teplejšieho obdobia. Podobne ako bahniatka, jej konáriky ozdobujeme kraslicami zavesenými na farebných stužkách. Avšak pozor, ak máte malé deti. Kvietky zlatého dažďa sú toxické a môžu byť pri skonzumovaní životu nebezpečné.

  Ďalším krásnym jarným kvetom, ktorým môžeme spestriť veľkonočnú výzdobu, je narcis. Je zároveň symbolom boja proti rakovine a na jeho podporu sa robia počas Dňa narcisov verejné zbierky. V roku 2017 pripadá na piatok, 7. apríla, presne týždeň pred Veľkou nocou. Vo váze vyniká kytica tvorená výlučne z narcisov alebo ich môžete kombinovať napríklad s bahniatkami.

  Ak máte chuť na trochu experimentu, ponúkame tip na originálnu výzdobu z tulipánov a škrupín vajíčok. Do misky s plochým dnom nasypte cca 2 cm piesku. To bude slúžiť ako podstavec pre vázičky, ktoré si vyrobíte zo škrupiny od vajíčok tak, že opatrne odbijete asi ¼ vajíčka. Vázičky vypláchnete vodou a poukladáte do piesku. Nasypte do nich trochu piesku kvôli stabilite a dolejte vodou asi do polovice. Tulipány odrežte cca 2 cm pod hlavičkami a vložte do vázičiek. Originálna jarná výzdoba je na svete.

  Baranček, zajačik či kuriatko?

  Vedeli ste, že zajačik má v súvislosti s Veľkou nocou pomerne krátku históriu? Začal sa  používať ešte len na začiatku 20. storočia v Nemecku a cirkev ho dodnes ako symbol neuznáva. Naopak baranček je symbolom veľkonočných sviatkov už od dávnych časov. V kresťanskej tradícii symbolizuje obeť za spásu sveta. Nie je však zrejmé či sa v minulosti jednalo o mäso alebo pečivo. U nás je súčasťou výzdoby počas Veľkej noci vo forme pečeného dezertu z piškótového cesta ozdobeného stuhou.

  Medzi najčastejšie zvieracie symboly, využívanými pre jarnú výzdobu, patria tiež kuriatka. Často dopĺňajú veľkonočné vajíčka v košíkoch upletených z konárikov drevín.

  Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek veľkonočnú výzdobu, dbajte najmä na to, aby pôsobila sviežo, farebne a útulne. Presne ako prichádzajúca jar.

  Prichádza jar, nezabudnite na to pri veľkonočnej výzdobe!