icon_search

  Nápady a inšpirácie: Pletieme a háčkujeme veľkonočné ozdoby

  Radi by ste tohtoročnú veľkonočnú výzdobu obohatili o niečo nové?  Dobrých nápadov nikdy nie je dosť. Vyskúšajte náročnejšie techniky výroby originálnych ozdôb.

  Platnosť: 30.3 - 29.3.2017

  Samozrejme, v prípade, že sa rozhodnete pre pletenie či háčkovanie, nevyhnutnosťou je riadna dávka trpezlivosti a aspoň základná skúsenosť s pletením či háčkovaním.

  Háčkované kuriatko

  Neodmysliteľnou súčasťou príchodu jari sú kuriatka. Prečo si také neuháčkovať ako súčasť veľkonočnej výzdoby?

  Skratky:

  RO – retiazkové očko

  DS – dlhý stĺpik

  Potrebujete:

  • Svetložltú bavlnenú priadzu (na telo a hlavičku)
  • Oranžovú a červenú priadzu
  • Ihlu
  • Niť
  • Nožnice
  • Čiernu korálku na očko
  • Svetložltú vlnu
  • Čiernu a červenú vlnu
  • Ihlice č. 3
  • Háčik č. 2,5

  Postup:

  Hlavička

  Začnite magickým kruhom do ktorého urobte 3 RO a 15 DS. Do tretieho RO spojte pevným očkom.

  Urobte dva kusy krúžkov na hlavičku a zháčkujte ich nasledovne: Druhý diel hlavičky ukončte pevným očkom tak, že ho prichyťte o prvý diel hlavičky, ďalej uháčkujte 3 RO, 2 DS do každého očka oboch dielov (22 DS) až na posledné 4 očká, ktoré nechajte nespojené, ale háčkujte po 2DS do každej časti samostatne. V prvej časti 8 DS. V rohu prvej časti nedoväzujte ôsmy DS, ale zachyťte krajné očko kruhu (tretie RO) a zháčkujte naraz pevným okom. Pokračujte 2 DS do každého očka druhej časti hlavičky (8 DS). Ôsmy DS opäť nedoväzujte, ale RO prichyťte k prvému DS.

  Telo

  Uháčkujte začiatočné 3 RO a do rovnakého priestoru urobte puff stitch: 4x nahodený stĺpik upevnite RO a 1RO vzor medzi hviezdičkami opakujte do konca radu do každého očka (17 Puff stitch). Pevným očkom spojte do tretieho RO. Keďže začiatočné 3 RO vám zastupujú 1 nahodenie, prvý puff stitch nahadzujte iba 3x. 

  Pevným očkom sa posuňte do priestoru pred prvý puff stitch, 3 RO a opäť opakujte puff stitch vzor a 1RO medzi puff stitchmi. Takto urobte celkom 4 rady. V závislosti od hrúbky použitej priadze a veľkosti háčika budete počet radov musieť prispôsobiť. 

  Počas háčkovania si nezabudnite primerať vajíčko, či sa pekné schová. V piatom rade vo vzore vynechajte RO medzi puff stitchmi, aby sa kuriatko mierne zúžilo.

  Hrebienok, zobáčik, očko

  Hrebienok si vytvorte tak, že upevnite červenú priadzu do tretieho očka kruhu hlavičky, urobte 1 RO, 1 očko preskočte, do ďalšieho urobte 5 DS. Opakujte 3x. Tam, kde ste skončili hrebienok, napojte oranžovú priadzu, urobte 1 RO, do rovnakého priestoru urobte 1 DS, a pikotku z 2 RO, potom 1 RO a do ďalšieho očka pevné očko. Vznikne vám zobáčik.

  Ostáva už len pripevniť niťou čiernu korálku do voľného krúžku v hlavičke a kuriatko je hotové.

  Pletená sliepočka

  Skúsené remeselníčky vedia, že aj pletením sa dajú vytvoriť krásne veci, veľkonočné ozdoby nevynímajúc. Ponúkame vám inšpiráciu vo forme pletenej sliepočky.

  Potrebujete:

  • Svetložltú vlnu
  • Čiernu a červenú vlnu
  • Ihlice č. 3
  • Háčik č. 2,5

  Postup:

  Na ihlicu si nahoďte 32 očiek. Upleťte 6 radov dve hladko, dve obrátene. Následne krajné 1., 15., 17. Posledné očko rozpleťte na dve. Pokračujte pletením 12 radov obrátene. Potom z každej strany uzavrite 10 očiek, pričom v strede vám zostane 16 očiek, na ktorých urobte ešte 10 radov. Pletenie uzavrite.

  Potom zháčkujte hlavu, chrbát aj zadok sliepočky. Chvost vytvorte z kusov bavlny. Na hlavu z veľkých stĺpikov uháčkujte hrebienok a urobte zobák. Na záver vyšite oko.

  Nápady a inšpirácie: Pletieme a háčkujeme veľkonočné ozdoby