icon_search

  Mandarínka | Ovocie a zelenina | Vlastné značky

  Banner

  Mandarínka

  Mandarínka

  Mandarínky, ako všetky citrusové plody, sú bohaté na vitamín C, a tiež na vitamíny A a B, ktoré majú priaznivý vplyv na náš zrak a zlepšujú stav pokožky. Navyše posilňujú imunitný a obehový systém organizmu. Mandarínky okrem iného obsahujú tiež kyselinu listovú, draslík, vápnik, fosfor, magnézium a zinok.

  Domovinou mandarínky je Čína a Indočína. Prvé zmienky o tomto ovocí pochádzajú z 12. stor., ale do Európy sa mandarínka dostala až v 19. stor. Dodnes ale nie je jasné, odkiaľ pochádza jej názov. Medzi vedcami stále prebiehajú spory – jedna skupina tvrdí, že názov ovocia je odvodený od názvu ostrova Maurícius, ktorý je v jazyku tamojších domorodcov nazývaný Mandara.

  Iní vedci sa prikláňajú k hypotéze, že mandarínka svoj názov dostala od čínskeho dôstojníka Mandarína, ktorý nosil odev vo farbe tohto ovocia. Jedna vec je istá – mandarínka sa stalo natoľko populárnym ovocím, že sa pestuje takmer po celom svete, predovšetkým v stredozemných krajinách a v Austrálii, Japonsku, Amerike, Afrike a Ázii.

  Satsumy: majú plody bez kôstok, veľmi jednoducho sa šúpu, zvyčajne majú žltú alebo žltooranžovú kôru. Vďaka veľkému obsahu kyselín majú zvyčajne kyslastú chuť. Satsumy sú veľmi populárne vo Veľkej Británii a dosť populárne sú aj v Čechách. V Poľsku sa netešia popularite, z dôvodu kyselkavej chuti.

  Klementínky: Pôvod klementínok nie je celkom známy. S najväčšou pravdepodobnosťou vznikla skrížením mandarínky s horkým pomarančom. Jedna teória hovorí, že ju vo svojej záhrade objavil francúzsky misionár Clément Rodier. Iná, že toto ovocie pochádza z Alžírska a jeho názov je odvodený od názvu francúzskeho trapistu Pèra Clémenta.

  Mandarínky: K mandarínkam sa zaraďujú satsumy a klementínky, ako aj mandarínky, ktorých plody sa zvyčajne ťažko šúpu, zvyčajne majú kôstky. Väčšina z nich má kyslastú chuť.

  Mandarínky sa tiež vysoko cenia v parfumérskom priemysle. Z jej aromatickej kôrky sa získava mandarínkový olejček, ktorý sa používa pri výrobe napríklad sprchových gélov, šampónov, krémov alebo parfémov. Podobne ako mandarínka, aj tento olejček má antiseptické vlastnosti a pôsobí protizápalovo. Pri vonkajšej aplikácii omladzuje pokožku a zlepšuje jej stav. Je tiež vynikajúcim prostriedkom pri starostlivosti o mastnú pleť.

  V 100 g mandarínky je 42 kcal.