Prečo oslavujeme deň sv. Valentína?

Deň svätého Valentína je oslavou lásky, preto ho často označujeme aj ako Deň zaľúbených. Aj napriek tomu, že nie je dňom pracovného pokoja, dátum jeho oslavy poznáme lepšie ako mnohé oficiálne štátne sviatky. Jeho odporcovia si mylne myslia, že je to novodobý sviatok, ktorý sme prebrali spoza oceánu prostredníctvom amerických seriálov či filmov. Netušia, že pôvod má v Ríme a je starý viac ako 1 500 rokov. 14. február, na počesť kňaza Valentína, vyhlásil v roku 496 nášho letopočtu pápež Gelasius za Deň svätého Valentína.

Legenda o Valentínovi

Existuje viacero legiend o pôvode vzniku Dňa sv. Valentína. Ako najpravdepodobnejšia sa javí tá, ktorá hovorí o rímskom kňazovi Valentínovi, ktorý žil za vlády cisára Claudia v treťom storočí nášho letopočtu. Ten zakázal zásnuby a sobášenie, lebo bol presvedčený, že ženatí vojaci si nedokážu plniť svoje vojenské povinnosti a oslabujú tak cisársku armádu. Valentín, napriek tomuto zákazu, oddával snúbencov tajne, za čo bol odsúdený na trest smrti. Počas pobytu vo väzení sa zaľúbil do slepej dcéry žalárnika, ktorej akoby zázrakom prinavrátil zrak.

Pred popravou, ktorá sa konala 14. februára 269, napísal svojej milej list s vyznaním svojej náklonnosti. Tento list sa považuje za prvú Valentínku.

Sviatok svätého Valentína na Slovensku

U nás sa Deň zaľúbených začal udomácňovať začiatkom 90-tych rokov minulého storočia. Dnes má pevné miesto v našich kalendároch a stal sa zároveň aj dôležitou súčasťou ponuky obchodných centier. Výzdobou počas dvoch – troch týždňov v okolí tohto pekného sviatku prekonáva aj najväčší kresťanský sviatok, Veľkú noc. Je zároveň jedným z najtradičnejších dátumov požiadania o ruku či samotného svadobného obradu. A to aj v prípade, že sa nejedná o sobotu.

Valentína 2017 budeme oslavovať v utorok. Aj keď by sme svojho Valentína či Valentínku mali milovať počas celého roka a pravidelne si nájsť čas na romantickú večeru, pobyt či malú pozornosť, predsa len je 14. február ešte o niečo výnimočnejší. Je to deň s výnimočnou atmosférou, deň, kedy sa dejú zázraky. Dovoľte nám preto, zaželať vám, nech je váš Deň sv. Valentína čarovný, romantický, plný lásky a milých prekvapení.

 

Deň sv. Valentína

Valentínske darčeky zo srdca

šťastného sv. Valentína