Vianočná večera: Varenie bez stresu a ponáhľania

Vianočná večera: Varenie bez stresu a ponáhľania


Niekto má všetko pripravené tri týždne dopredu, iní vyvárajú a pečú až posledný deň pred Štedrým večerom. Patríte do tejto skupiny aj vy? Tohto roku zvládnete všetko bez stresu a ponáhľania sa. Stačí dodržať niekoľko zásad, vďaka ktorým si prípravy na Vianoce a najmä na štedrú večeru užijete a pri štedrovečernom stole nebudete unavení.

Tradičná vianočná večera je iná v každom regióne

V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s tým, že ľudia opúšťajú vianočné tradície a na vianočnom stole majú lososa alebo vyprážané kuracie rezne. Ak chcete tohto roku uvariť večeru, ktorá bude pripravená podľa vianočných zvykov, čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás prehľad receptov, podľa ktorých uvaríte perfektné slávnostné menu:

Východné Slovensko

Ak ste z východného Slovenska, nemala by na vašom štedrovečernom stole chýbať Kapustnica s klobásou, údeným mäsom a hubami.

Hlavné jedlo večera je ako v mnohých iných regiónoch vyprážaná ryba alebo bravčový rezeň a zemiakový šalát (Pripraviť môžete aj zdravšiu variantu tejto večere: Vyprážaného kapra v rúre a zemiakový šalát bez majonézy).

Tradičná sladká pochúťka sú bobáľky s makom (tie sa jedia už k obedu) a oplátky s medom.

Severné Slovensko

Aj tu sa je ryba (veď ryba je symbolom kresťanstva), častejšie ako vyprážaný kapor sa tu však pripravuje kapor na masle. Pripraviť si ho tohto roku môžete ešte sviatočnejšie na orechoch a mandľovom masle.

Zo sladkého sa aj tu pripravujú oplátky s medom a obľúbené sú tiež makové opekance.

Okrem kapustnice si ľudia na severnom Slovensku zvyknú dávať aj hrachovú polievku. Vyskúšať môžete tiež moderné recepty, ktoré zachutia aj deťom. Medzi nich patrí napríklad hráškovo-pórová polievka alebo svieži hráškový krém s mozzarellou).

Južné a západné Slovensko

Okrem klasiky v podobe ryby tu ľudia zvyknú jesť hubovú polievku, šošovicovú alebo kapriu polievku. Tie tradičné sú síce kyslé, deťom však urobíte väčšiu radosť našimi receptami.

Stredné Slovensko

Časť Slovenska, kde je bežné jesť na vianočnú večeru pečenú hydinu namiesto ryby. Sviatočná kačka babičky Anny je na vianočný stôl ako stvorená.

Tip Kapor a zemiakový šalát sú proste klasika! Inšpirujte sa našimi overenými receptami.

Aby všetko dobre dopadlo

Isto to poznáte aj vy. Namiesto tešenia sa na rozbaľovanie darčekov a príjemne strávený večer, stojíte od rána do večera v kuchyni – spotení a unavení. Niet sa čomu diviť, že na slávnostnú večeru už ani nemáte chuť. Urobte tento rok všetko inak a začnite s prípravami deň alebo dva dopredu. Kapra kúpte už v novembri a nakrájajte ho na podkovy alebo filé, ktoré na vás počká až do Vianoc v mrazničke. Zemiaky uvarte už dva dni pred štedrým večerom a šalát pripravte deň dopredu. Všetky chute sa v chladničke krásne spoja a vy budete mať 24. decembra o prácu menej.

Čakáte veľkú návštevu alebo slávite prvé Vianoce s novým partnerom? Potom sa uistite, že sa chystáte uvariť jedlo, ktoré majú všetci radi. Nie každý miluje kyslú chuť kapusty alebo chuť kapra. Iní zase nemajú radi majonézu alebo horčicu v šaláte... Nehovoríme, že máte variť pre každého zvlášť – menu by ale mali poznať všetci dopredu. Aj s ohľadom na alergikov (neverili by ste, koľko ľudí je alergických aj na tak bežné potraviny, ako sú orechy, mrkva alebo paradajky). Predídete tak sklamaní pri večeri, ktoré vie pokaziť celý večer.

Vianočná večera na poslednú chvíľu? Žiadnu paniku

Vianoce sú obdobím stretávania sa. Rozhodol sa váš manžel pozvať na druhý deň kolegu s celou rodinou na večeru? Aj keď máte istotne chuť vymenovať všetky nadávky, nakoniec aj tak kývnete a pustíte sa do plánovania sviatočného menu. Máme pravdu? Presne kvôli takýmto prípadom sa vám bude hodiť náš zoznam vecí, ktoré v takej chvíli robiť:

1. Nepripravujte zložité jedlá. Vyberajte také pokrmy, ktoré nie je ťažké uvariť. Napríklad losos na masle, zemiaky pečené v rúre a hráškové pyré. Všetky potrebné suroviny si obstaráte v každom väčšom obchode a hotovo budete mať za hodinku.

2. Nemáte čas behať po nákupoch? Nevadí. Napíšte si zoznam toho, čo budete potrebovať a všetky ingrediencie objednajte online na stránkach Tesco Online nákupy. V dohodnutý čas vám služba všetko dovezie až domov. 

3. Zapojte do prípravy svojho partnera a ďalších členov rodiny.

4. Dohodnite sa s hosťami, že časť pokrmov (napríklad predkrm alebo dezert) prinesú oni. Určite budú mať dobrý pocit z toho, že neprišli naprázdno. A vy budete mať o starosť menej.

Vianočná večera pre veľkú rodinu

K Vianociam nepatria iba darčeky a stromček. Sú to sviatky pokoja a stretávania sa. Čo ak ku vám, ale zavíta celá rozvetvená rodina a vy musíte variť pre 12 ľudí naraz? Prečítajte si tipy, vďaka ktorým ušetríte čas a čo si budeme nahovárať – niekedy aj nervy a slzy.

1. Plánujte skôr ako deň dopredu

Ak budete vymýšľať sviatočné menu iba jeden deň dopredu, ľahko sa stane, že nebudete mať dostatok času ani surovín. 25. a 26. december sú dni pracovného pokoja, takže v mnohých mestách veľký nákup nespravíte.

2. Varte známe jedlá. Tri chody postačia

Najväčšia chyba, akej sa môžete dopustiť, je nájsť si recept, ktorý síce vyzerá dobre, no nikdy pred tým ste ho nevyskúšali. Spoľahnite sa radšej na overené jedlá – ich príprava vám pôjde od ruky. Nikdy však nepripravujte viac ako tri chody. Zbytočne by ste si prirobili prácu aj zhon. A nezabudnite – dezert, predkrm alebo niektoré druhy vianočného pečiva môže priniesť aj vaša návšteva.

3. Pripravte sa

Všetko, čo môžete pripraviť dopredu, pripravte. Olúpte zeleninu, naložte mäso, urobte dezert. Pred veľkým varením si tiež upracte kuchyňu a vyprázdnite umývačku riadov. Takto vám všetko pôjde rýchlejšie.

4. Zapojte pomocníkov

Manžel, manželka, deti, stará mama alebo svokrovci. Pomôcť môžu predsa všetci. Nehanbite sa a pozvite ich do kuchyne. Je jedno, či len očistia zeleninu, postrážia polievku, alebo rovno pripravia celý jeden chod. Ak spojíte sily, bude všetko hotové rýchlejšie a navyše pri stole nebudete sedieť unavení, ale v plnej sile a pri chuti.

TIP: Hľadáte originálny prípitok? Domáce punče budú chutiť všetkým a navyše prevoňajú celý byt.

Novoročný punč bez alkoholu pre celú rodinu
Vianočný punč
Vianočný detský punč

Tip Čo naopak nerobiť? Nevarte jedlá, ktoré ste nikdy pred tým neskúšali. Takto znížite pravdepodobnosť, že sa niečo pokazí práve vtedy, keď sa to hodí najmenej.

Romantická večera pre dvoch

Budete tráviť Vianoce so svojou polovičkou? Vychutnajte si každý romantický okamih, ktorý sviatky ponúkajú. Spoločné raňajky, sledovanie rozprávok a hrnček teplého kakaa spolu s vianočným pečivom. Okrem toho nevynechajte ani spoločné varenie sviatočnej večere. Vďaka spoločnému vareniu nebudete stáť pred situáciou, keď varí iba jeden – je unavený, spotený a bez nálady – a druhý príde v peknom oblečení, odpočinutý a s dobrou náladou.

Tip Otvorte si fľašu vína, ozdobte si slávnostnú tabuľu, zapáľte sviečky a nenechajte sa rušiť.
Ohodnoťte svoju spokojnosť s touto stránkou.