Vianočná večera: varenie bez stresu a zhonu
Vianočná večera: varenie bez stresu a zhonu

Vianočná večera: varenie bez stresu a zhonu

Niekto má všetko pripravené tri týždne dopredu, iní vyvárajú a pečú až posledný deň pred Štedrým večerom. Aj vy patríte do druhej skupiny? Tento rok zvládnete všetko bez stresu a náhlenia. Stačí dodržať niekoľko zásad, vďaka ktorým si prípravy na Vianoce a najmä na štedrú večeru užijete a pri štedrovečernom stole nebudete unavení.

Prečítajte si

Tradičná vianočná večera
Vianočná večera pre veľkú rodinu
Aby všetko dobre dopadlo
Romantická večera pre dvoch
Keď musíte variť na poslednú chvíľu

Tradičná vianočná večera je iná v každom regióne 

V posledných rokoch sa čoraz častejšie stretávame s tým, že ľudia opúšťajú vianočné tradície a na vianočnom stole majú lososa alebo vyprážané kuracie rezne. Ak chcete tento rok uvariť večeru, ktorá bude pripravená podľa vianočných zvykov, čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás prehľad receptov, podľa ktorých uvaríte perfektné slávnostné menu:

Východné Slovensko
→ Ak ste z východného Slovenska, nemala by na vašom štedrovečernom stole chýbať kapustnica s klobásou, údeným mäsom a hubami.
→ Hlavné jedlo večera je ako v mnohých iných regiónoch vyprážaná ryba alebo bravčový rezeň a zemiakový šalát. TIP: Pripraviť môžete aj zdravší variant tejto večere: vyprážaného kapra v rúre a zemiakový šalát bez majonézy.
→ Tradičná sladká pochúťka sú bobáľky s makom (tie sa jedia už na obed) a oblátky s medom.

čítať ďalej

xmas2019_text_editor_image
Severné Slovensko
→ Aj tu sa je ryba (veď ryba je symbolom kresťanstva), ale častejšie ako vyprážaný kapor sa tu robí kapor na masle. Tento rok si ho môžete pripraviť ešte sviatočnejšie na orechoch a mandľovom masle.
→ Zo sladkého sa aj tu pripravujú oblátky s medom a obľúbené sú tiež makové opekance.
→ Okrem kapustnice si ľudia na severnom Slovensku zvyknú dávať aj hrachovú polievku. TIP: Vyskúšať môžete tiež moderné recepty, ktoré zachutia aj deťom. Medzi ne patrí napríklad hráškovo-pórová polievka alebo svieži hráškový krém s mozzarellou.

 

Južné a západné Slovensko
→ Okrem klasiky v podobe ryby tu ľudia zvyknú jesť hubovú polievku, šošovicovú alebo kapriu polievku. Tie tradičné sú síce kyslé, deťom však urobíte väčšiu radosť našimi receptami.

Stredné Slovensko
→ Časť Slovenska, kde je bežné jesť na vianočnú večeru pečenú hydinu namiesto ryby. TIP: Sviatočná kačka babičky Anny je na vianočný stôl ako stvorená.

Kapor a zemiakový šalát sú proste klasika! Inšpirujte sa našimi overenými receptami.

čítať ďalej

Nájdite viac akciových ponúk v našich letákoch a katalógoch

Nájdite viac akciových ponúk v našich letákoch a katalógoch

Za skvelé ceny nakupuje rád azda každý! Majte prehľad o najnovších ponukách a už nič nezmeškáte. Pozrite si naše aktuálne letáky a katalógy.
Za skvelé ceny nakupuje rád azda každý! Majte prehľad o najnovších ponukách a už nič nezmeškáte. Pozrite si naše aktuálne letáky a katalógy.
Tesco

Oslávme spolu chvíle plné radosti

Oslávme spolu chvíle plné radosti

Nakúpte si všetko potrebné na silvestrovskú párty online.
Nakúpte si všetko potrebné na silvestrovskú párty online.
Tesco

Aby všetko dobre dopadlo

Isto to poznáte aj vy. Namiesto tešenia sa na rozbaľovanie darčekov a príjemne strávený večer stojíte od rána do večera v kuchyni – spotení a unavení. Niet sa čomu diviť, že na slávnostnú večeru už ani nemáte chuť. Urobte tento rok všetko inak a začnite s prípravami deň alebo dva dopredu. Kapra kúpte už v novembri a nakrájajte ho na podkovy alebo filé, ktoré na vás počká až do Vianoc v mrazničke. Zemiaky uvarte už dva dni pred Štedrým večerom a šalát pripravte deň dopredu. Všetky chute sa v chladničke krásne spoja a vy budete mať 24. decembra o prácu menej.

TIP: Čo, naopak, nerobiť? Nevarte jedlá, ktoré ste nikdy predtým neskúšali. Takto znížite pravdepodobnosť, že sa niečo pokazí práve vtedy, keď sa to najmenej hodí.

Čakáte veľkú návštevu alebo slávite prvé Vianoce s novým partnerom? Potom sa uistite, že sa chystáte uvariť jedlo, ktoré majú všetci radi. Nie každý miluje kyslú chuť kapusty alebo chuť kapra. Iní zase nemajú radi majonézu alebo horčicu v šaláte... Nehovoríme, že máte variť pre každého zvlášť – menu by však mali poznať všetci dopredu. Aj s ohľadom na alergikov (neverili by ste, koľko ľudí je alergických aj na bežné potraviny, ako sú orechy, mrkva alebo paradajky). Predídete tak sklamaniu pri večeri, ktoré vie pokaziť celý večer.

Vianočná večera na poslednú chvíľu? Žiadna panika

Vianoce sú obdobím stretávania sa. Rozhodol sa váš manžel pozvať na druhý deň kolegu s celou rodinou na večeru? Aj keď máte istotne chuť vymenovať všetky nadávky, nakoniec aj tak prikývnete a pustíte sa do plánovania sviatočného menu. Máme pravdu? Presne v takýchto prípadoch sa vám bude hodiť náš zoznam vecí, ktoré v tej chvíli treba robiť:

  1. Nepripravujte zložité jedlá. Vyberajte také pokrmy, ktoré nie je ťažké uvariť. Napríklad losos na masle, zemiaky pečené v rúre a hráškové pyré. Všetky potrebné suroviny si obstaráte v každom väčšom obchode a hotovo budete mať za hodinku.
  2. Nemáte čas behať po nákupoch? Nevadí. Napíšte si zoznam toho, čo budete potrebovať, a všetky ingrediencie objednajte online na stránke Tesco Online nákupy. V dohodnutý čas vám služba všetko dovezie až domov. Na prvý nákup tu navyše dostanete zľavu 5 €.
  3. Zapojte do prípravy svojho partnera a ďalších členov rodiny.
  4. Dohodnite sa s hosťami, že časť pokrmov (napríklad predjedlo alebo dezert) prinesú oni. Určite budú mať dobrý pocit z toho, že neprišli naprázdno. A vy budete mať o starosť menej.

Vianočná večera pre veľkú rodinu 

K Vianociam nepatria iba darčeky a stromček. Sú to sviatky pokoja a stretávania sa. Čo ak však ku vám zavíta celá rozvetvená rodina a vy musíte variť pre 12 ľudí naraz? Prečítajte si tipy, vďaka ktorým ušetríte čas a (čo si budeme nahovárať) niekedy aj nervy a slzy.

1) Plánujte skôr ako deň dopredu 

Ak budete vymýšľať sviatočné menu iba jeden deň dopredu, ľahko sa stane, že nebudete mať dostatok času ani surovín. 25. a 26. december sú dni pracovného pokoja, takže v mnohých mestách veľký nákup nespravíte.

2) Varte známe jedlá. Tri chody postačia 

Najväčšia chyba, akej sa môžete dopustiť, je nájsť si recept, ktorý síce vyzerá dobre, no nikdy predtým ste ho nevyskúšali. Spoľahnite sa radšej na overené jedlá – ich príprava vám pôjde od ruky. Nikdy však nepripravujte viac ako tri chody. Zbytočne by ste si prirobili prácu aj zhon. A nezabudnite – dezert, predjedlo alebo niektoré druhy vianočného pečiva môže priniesť aj vaša návšteva.

xmas2019_text_editor_imageKeď sa stretne celá rodina, sú všetci radi. Príprava večere však môže byť náročná. S našimi radami zvládnete varenie bez problémov a stresu.

3) Pripravte sa 

Všetko, čo môžete pripraviť dopredu, pripravte. Očistite zeleninu, naložte mäso, urobte dezert. Pred veľkým varením si tiež upracte kuchyňu a vyprázdnite umývačku riadov. Takto vám všetko pôjde rýchlejšie.

4) Zapojte pomocníkov 

Manžel, manželka, deti, stará mama alebo svokrovci. Pomôcť môžu predsa všetci. Nehanbite sa a pozvite ich do kuchyne. Je jedno, či len očistia zeleninu, postrážia polievku alebo rovno pripravia celý jeden chod. Ak spojíte sily, všetko bude hotové rýchlejšie a navyše pri stole nebudete sedieť unavení, ale v plnej sile a s chuťou.

TIP: Hľadáte originálny prípitok? Domáce punče budú chutiť všetkým a navyše prevoňajú celý byt.

Novoročný punč bez alkoholu pre celú rodinu
Vianočný punč
Vianočný detský punč

Romantická večera pre dvoch 

xmas2019_text_editor_imageBudete tráviť Vianoce so svojou polovičkou? Vychutnajte si každý romantický okamih, ktorý sviatky ponúkajú. Spoločné raňajky, sledovanie rozprávok a hrnček teplého kakaa spolu s vianočným pečivom. Okrem toho nevynechajte ani spoločné varenie sviatočnej večere. Vďaka spoločnému vareniu nebudete stáť pred situáciou, keď varí iba jeden – je unavený, spotený a bez nálady – a druhý príde v peknom oblečení, odpočinutý a s dobrou náladou.

TIP: Otvorte si fľašu vína, ozdobte si slávnostný stôl, zapáľte sviečky a nedajte sa rušiť.

Užite si vianočnú romantiku aj pri príprave štedrej večere.

Niečo na inšpiráciu?

Vieme, že máte veľa receptov aj nápadov, ale inšpirácie nie je nikdy dosť. Pozrite si naše recepty a inšpirácie pre vás a pripravte si niečo nové.

Majte čerstvé ponuky každý týždeň