Šetrenie potravinami Zlatý trojuholník a 5 zásad proti chaosu v kuchyni

Dobre zorganizovaná kuchyňa vám pomôže efektívne sa v nej orientovať, variť a tvoriť čo najmenej odpadu. Pripravte sa na rozlúčku s tým, čo doslúžilo, ale aj na dobrý skutok, keď darujete to, čo vám neslúži. Nakúpte priesvitné nádoby, vešiačiky, vyzbrojte sa trpezlivosťou a pustite sa do toho!

Zbavte sa nepotrebných vecí

Zbytočnosti darujte

Prvým krokom k zorganizovaniu kuchyne, a nielen tej, je zbaviť sa bez milosti všetkého, čo ste použili možno len jeden – dva razy, alebo aj vôbec. Darujte ich niekomu spolu so spotrebičmi, ktoré len zaberajú miesto, pretože ste ich dostali na narodeniny a odvtedy sú zastrčené kdesi vzadu v kuchynskej linke.

Vyhoďte nefunkčné predmety

Večne tupé nože, zlomené varešky, rôzne otvaráky, tanieriky, šálky bez uška a iné predmety, ktoré skladujete len z akejsi falošnej milosti, už doslúžili. Poďakujte im a odprevaďte ich do smetiaka. Bez milosti. 

Skontrolujte dátumy spotreby

Aj trvanlivé potraviny majú obmedzenú trvanlivosť. Je to korenie vôbec ešte chutné a voňavé alebo ho používate už len preto, že ho jednoducho máte doma dobré dva – tri roky? A čo ovsené vločky – ste si istí, že v nich nie sú mole?

Viete, aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a minimálnej trvanlivosti? 

Rozdeľte kuchyňu na zlatý kuchynský trojuholník

Zlatý kuchynský trojuholník výrazne uľahčuje kuchárovi pohyb po kuchyni a tým šetrí jeho čas, energiu aj nohy. Že ste o ňom ešte nepočuli? Je to trojuholníkové usporiadanie medzi chladničkou, drezom s vodovodom a sporákom, pričom drez stojí na pomyselnom vrchole trojuholníka, chladnička vľavo a sporák s rúrou vpravo, ak ste k drezu otočení tvárou. To je ideálne základné usporiadanie kuchyne.  Pri chladničke sú úložné priestory na potraviny. Medzi drezom a sporákom je priestor na prípravu jedál. Nie vždy je možné takto kuchyňu zariadiť, ale môžete sa k tomu aspoň priblížiť. A to tak, že si vašu kuchyňu rozdelíte na zóny, napríklad:

Potom všetky veci roztriedite a poukladáte podľa týchto zón.

Využite priestor

Dajte každej veci svoje vlastné, pevne stanovené miesto:

  • Tie, ktoré používate často, umiestnite tak, aby ste na ne dosiahli čo najjednoduchšie.
  • Veľké a málo používané veci dajte dozadu alebo do horných skriniek.
  • Panvice môžu visieť na háčikoch na stene, podobne ako naberačky, habarky, metličky na šľahanie.
  • Vnútorná strana kuchynských dvierok poslúži ako odkladací priestor na pokrievky, stačí na ne nalepiť alebo pribiť háčiky tak, aby pokrievku udržali. Alebo na dvierka zaveste stojan na noviny, do ktorého dáte trebárs varešky či dosky.
  • Nevyužiteľný priestor, ako sú rohy v rohových skrinkách alebo skrinka pod umývadlom, sa dá využiť tiež. Poobzerajte sa po posuvných regáloch, výsuvných možnostiach, otočných podložkách, na ktoré poukladáte napríklad zaváraniny.
  • Do zásuviek si kúpte organizátor alebo si ho vyrobte z nepotrebných krabíc. Takto sa vám už veci nebudú váľať cez seba.

Tip: Zásuvka poslúži aj ako miesto na prehľadné uloženie koreničiek.

Skladujte potraviny viditeľne

Jedným z hlavných tvorcov kuchynského chaosu sú hory všakovakých potravín, uložených v skrinkách. V lepšom prípade ich máte presypané v rôznych zásobníkoch, v opačnom, v pootváraných pôvodných baleniach, z ktorých sa so škodoradosťou vysypú v najnevhodnejšom okamihu.

Premerajte si výšku poličiek v skrinkách a nakúpte si také zásobníky, ktoré sa do nich vojdú. A hoci tie guľaté majú svoje čaro, siahnite radšej po praktických štvoruholníkových. Korenie presypte do identických koreničiek a označte. Priesvitné nádoby, vhodne uložené, vám umožnia na prvý pohľad vidieť stav vašich zásob.

Zreorganizujte chladničku

Ste si istí, že v chladničke máte iba veci, ktoré tam patria? A že sú uložené tam, kde im je najlepšie? Zistite to a spravte si v chladničke poriadok podľa dobrých rád

Ovocie a zeleninu skladujte správne

Keď už budete pozerať do tej chladničky, povyberajte odtiaľ aj ovocie a zeleninu, ktorým chlad neprospieva. Skladujte ich v nádobách s dobrým prístupom vzduchu, napríklad v drôtených košoch. Budete mať prehľad aj o tom, čo už treba spotrebovať.

Vedeli ste, že...
...avokádo sa nemá skladovať s jablkami?

Zdroj: lifehacker.com, realsimple.com


Vytlačiť stránku
Zdielať článok