Zdravý životní styl Relax Živý či umelý vianočný stromček? Zvoľte kompromis

Pôvodná myšlienka a tradície zdobenia vianočného stromčeka pochádzajú z čias pohanskej mágie a kúziel súvisiacich s kultom Slnka, jeho matky Asratry a kultom zelených stromov. Slávili sa "sväté noci" zasvätené slnečnému božstvu. Počas týchto nocí sa tancovalo vonku pod stromami, na vetvách ktorých viselo ovocie, sladkosti a svetlá.

Existuje aj legenda, podľa ktorej vytvoril prvý ozdobený vianočný stromček írsky opát Kolumbián. Mal za úlohu v Burgundsku kázať pohanom o sviatku narodenia Krista. Kolumbián chcel prilákať čo najviac ľudí a preto zostavil horiace pochodne do tvaru kríža a umiestnil ich na starý obradný ihličnan. Žiara prilákala veľké množstvo ľudí. Vďaka tomuto gestu sa stal takto ozdobený strom symbolom Ježišovho zrodenia.

Aký stromček si vybrať? Živý, umelý alebo v kvetináči?

Umelý vianočný stromček vám vydrží mnoho rokov bez toho, aby stratil ihličie. Šetrí vám tak peniaze, aj keď počiatočná investícia je väčšia, než kúpa živého stromčeka. Má dokonalý tvar a nemusíte sa oň starať, ani po ňom upratovať. Nevýhodami sú jedovaté látky, ktoré sa uvoľnia pri jeho likvidácii. Na výrobu a dopravu umelého stromčeka sa spotrebuje oveľa viac energie, než na vypestovanie živého stromčeka.

Živý vianočný stromček jednoducho k Vianociam patrí. Väčšina takých stromčekov sa dnes pestuje na špeciálnych plantážach alebo patria medzi prestrihmi lesných škôlok. Živý stromček si však žiada určitú starostlivosť a upratovanie padajúceho ihličia. Musíte riešiť, ako sa ho po Vianociach zbaviť. Najlacnejším variantom býva smrek obyčajný, ktorý však veľmi skoro opadá. Ihličie vydrží dlhšie skôr na smreku pichľavom. Borovica tiež vydrží o niečo dlhšie, ale má redšie korunu aj vetvy. Najvhodnejším stromčekom je jedľa kaukazská, ktoré takmer neopadáva, je odolná, má husté konáre a ihličie. Vďaka tomu vás však vyjde cenovo najdrahšie.

Vianočný stromček v kvetináči je kompromisom oboma vyššie uvedenými variantmi. Taktiež vám môže vydržať niekoľko rokov rovnako ako umelý stromček, cez Vianociach bude zase voňať v obývačke ako rezaný stromček. Do Vianoc ho môžete mať vonku na záhrade alebo balkóne, na sviatky si ho nasťahujete domov. Pozor však na teplotný šok z presunu z chladu do tepla. Dajte stromčeku čas na aklimatizáciu, inak zahynie. To však vyžaduje niekoľko dní až 2 týždne, podľa toho, ako veľmi nízke teploty panujú vonku.

Ako o živý stromček starať?

Až si prinesiete stromček domov, uložte ho do chladnej miestnosti alebo von. Nikdy ho nedávajte na priame slniečko ani k oknu alebo ku kúreniu (vzdialenosť minimálne 1 meter), pretože by veľmi rýchlo uschol.

Nezabudnite kmienok stromčeka postaviť do stojana s vodou, stromček tak vydrží dlhšie a zostane dlhšie svieži. Ak skladujete stromček vonku v mrazoch, postavte ho tiež do nádoby s vodou a do nej pridajte glycerín. Vďaka tejto látke voda v nádobe nezamrzne. Vodou kropte aj ihličie.

Kam stromček vyhodiť?

Až vám vianočný stromček doslúži, odstrojte ho a zkompostujte. Druhou možnosťou je doniesť ho do zbernej stanice. Niektoré mestá ponúkajú po sviatkoch odvoz vianočného stromčeka. Informujte sa na príslušnom úrade alebo na stránkach vášho mesta.

Ako ozdobiť stromček?

Než začnete stromček zdobiť, upevnite ho do stojana a umiestnite na vybrané miesto v dome. Ako prvý krok dajte na stromček osvetlenie. Po svietiacich reťaziach nasledujú nerozbitné ozdoby. Tie krehké  nechajte až ako posledné. Ozdoby si rozvrhnite tak, že tie väčšie a ťažšie zavesíte nižšie, na mohutnejšie konáre. Drobnejšie a ľahšie ozdôbky smerujte skôr do hornej polovice stromčeka. Potom siahnite po vianočných reťaziach a strapcoch. Bodkou zdobenia je hviezda alebo iná ozdoba, ktorá príde na špičku stromčeka.

Naši predkovia zdobili stromčeky predovšetkým ozdobami z prírodných materiálov - z dreva a slamy. Medzi tradičné ozdoby patria aj tie látkové, háčkované, látkové, papierové alebo z drôtikov a korálikov. Tento štýl zdobenia je ale obľúbený aj dnes. Klasikou sú už tiež sklenené gule rôznych farieb a vzorov.

Ako farebne zladiť všetky vianočné ozdoby na stromčeku, to záleží na vkuse každého. Niekto ladí stromček len do jednej či dvoch farieb, čo stromčeka dodá na elegancii. V jednoduchosti je krása.

Najčastejšie sa používa červená, modrá, zlatá, strieborná alebo žltá farba.

Nemusíte sa však spoliehať len na ozdoby z obchodov. Pokojne dajte voľnosť fantázii vašej a vašich detí a vyrobte si originálne kúsky. Vyrábať sa dajú papierové reťaze, hviezdy aj zvončeky. Obzvlášť pre deti je zdobenie stromčeka veľkou udalosťou, preto ich nechajte, aby sa na tejto tradícii čo najviac podieľali.

Zdobiť sa dá ale aj sladkosťami. Okrem čokoládových figúrok skúste stromček vyladiť pomocou perníčkov, vlašských orechov, malých jabĺčok. Originálne vianočné reťaze sa dajú vytvoriť aj z popcornu, navlečeného na niti.

Živý či umelý vianočný stromček? Zvoľte kompromis

Aký význam skrývajú vianočné ozdoby?Zdroj: novinky.cz, zena.aktualne.cz, milujivanoce.cz, blesk.cz, prazsky.denik.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok