Zdravý životní styl Zdravie Zdravé opaľovanie: Nestačí len kúpiť opaľovací krém

Pred prvým opaľovaním je dobré sa na vašu kožu pozorne pozrieť a zistiť, čo na nej zima napáchala. Citlivá koža býva vysušená. Bola totiž vystavená kúrenia a suchému vzduchu po dobu niekoľkých mesiacov. Než sa teda rozhodnete opaľovať, dôležité je kožu dobre premazávať. Nie je potrebný žiadny špeciálny krém, stačí akýkoľvek telový krém, ktorý vašu pokožku hydratuje. 

Solárium je mýtus

Možno sa vám ako prvá rada pre prípravu na opaľovanie vybaví solárium. Pred tým ale varuje Karolína Kykalová, primárka dermatologického oddelenia kliniky ESTHESIA: „Neodporúčala by som mnohokrát prepieranú prípravu soláriom. To nám príliš nepomôže. Naopak - zvýšime vystavenie kože ultrafialovému žiareniu a tým pádom aj riziku vzniku nežiadúcich vecí na koži, či už sú estetické alebo zdravotne závadné. "

Doplňte betakarotén a vitamín E a C

Než sa začnete opaľovať, doplňte vitamíny, ktoré pokožke pomôžu. Pre vašu kožu je ideálny betakarotén, ktorý je tiež účinným antioxidantom. Mali by ste ho užívať aspoň tri týždne pred opaľovaním. Betakarotén si telo premení na vitamín A. Ten potom posilňuje vašu imunitu a umožňuje vám zachovať si zdravú kožu a sliznice. Betakarotén môžete užívať vo forme tabletiek alebo zaradiť do jedálnička mrkvu, paradajky, papriky, tekvicu, sladké zemiaky, žeruchu, listy púpavy a z ovocia marhule, jahody, slivky, broskyne, nektarinky, plody rakytníka či grapefruit.

Vitamín E zmierňuje nepriaznivý vplyv ultrafialového žiarenia na kožu a pomáha ju chrániť. Nájdete ho predovšetkým v:

  • slnečnicových semienkach,
  • mandliach,
  • lieskových orieškoch,
  • masle,
  • mlieku,
  • búrskych orieškoch,
  • sóji
  • šaláte

Ďalším antioxidantom, ktorý vašu pokožku ochráni, je vitamín C, ktorý nájdete predovšetkým v citrusoch, ďalej v zemiakoch alebo paradajkách, paprike, papáji, brokolici, čiernych ríbezliach, jahodách, karfiole, špenáte, kiwi, brusniciach.

Fototyp a správny výber SPF

Než svoju kožu vystavíte slniečku, zistite, aký ste fototyp. Ide v podstate o to, ako vaša koža reaguje na prvé intenzívne slnko, keď nepoužijete opaľovací krém s ochranným faktorom. Aká je vaša farba kože, očí a pôvodná farba vlasov? Existuje 6 fototypov a podľa toho vyberajte aj opaľovací krém s vhodným SPF:


Fototyp

Vzhľad

Reakcia na slnko

Fototyp I

Máte veľmi svetlú pleť, ryšavé vlasy, pehy a modré oči.

Na slniečku sa vždy spálite, opálite sa len do červena, kože nezhnedne. Vhodný ochranný faktor je 50+.

Fototyp II

Máte svetlú pleť, ste trochu pehatí, vlasy máte blonďavé a oči modré, zelené alebo sivé.

Opaľujete sa do červena, často sa spálite. Vhodný ochranný faktor je 30+.

Fototyp III

Máte svetlo hnedú pleť, hnedé vlasy a hnedé oči.

Dobre sa opaľujete, málokedy sa spálite. Vhodný ochranný faktor je 20+.

Fototyp IV

Máte tmavú pleť a tmavé vlasy aj oči.

Prakticky nikdy sa nespálite. Vhodný ochranný faktor je 15 - 20.

Fototyp V

Máte veľmi tmavú kožu, tmavé až čierne vlasy (koža indiánov či arabskej populácie). Nikdy sa nespálite.

Môžete používať nižšie ochranné faktory.

Fototyp VI

Ste najtmavší typ. Nikdy sa nespálite

Môžete používať nižšie ochranné faktory.


Ako vybrať opaľovací krém?

Zostal vám opaľovací krém z minulého leta? Pozor na krémy po záruke! Chemikálie reagujú so slnkom a môžete si privodiť alergickú reakciu. Pokiaľ je teda krém z minulej sezóny už otvorený, je lepšie si na novú sezónu zaobstarať nový.

V dnešnej dobe existuje na trhu niekoľko variantov - vyberať môžete z opaľovacích krémov, sprejov alebo mliek. Rozdiel je predovšetkým v tom, ako ľahko sa rozotierajú. Opaľovacie krémy sa rozotierajú horšie, zato máte istotu, že je na koži dostatočné množstvo ochrany. Opaľovacie krémy vydržia na koži najdlhšie a sú najodolnejšie.

Pri výbere venujte tiež pozornosť UVA a UVB filtrom - teda tomu, ako opaľovací prípravok proti týmto zložkám ultrafialového žiarenia chráni pokožku. Hodnota SPF, ktorá je uvedená na obale hovorí, akú veľkú ochranu poskytuje pred UVB. Práve táto zložka UV žiarenie je škodlivá pre živé organizmy. UVA sa považuje za menej škodlivé, ale je zodpovedné za rýchlejšie starnutie pokožky a preto sa oplatí investovať do opaľovacieho prípravku, ktorý chráni pred oboma zložkami - UVA i UVB. Na obale opaľovacieho krému hľadajte teda aj značku UVA v krúžku.

Nezabúdajte ani na pery. Aj to je koža a preto ju chráňte pred slniečkom ochranným balzamom.

Súčasťou starostlivosti o opálenú pleť sú aj krémy po opaľovaní, ktoré pokožku zregenerujú a udržia opálenie dlhšie.

K letu a opaľovanie neodmysliteľne patria aj slnečné okuliare. Vyberte také, ktoré vaše oči ochránia

Opaľovací krém pre alergikov, atopikov a citlivú kožu

Ak vás trápi atopický ekzém, pred opaľovací sezónou je kľúčové vybrať vhodný opaľovací krém. Vyberajte z prípravkov, ktoré obsahujú minerálne (fyzikálne) ochranné filtre. Tie sú vhodné aj pre deti a osoby, ktoré trpia napríklad alergiou na kozmetiku. Fyzikálne UV filtre na pokožke odrážajú slnečné lúče a pôsobia len na povrchu vašej kože. Ide najčastejšie o oxid zinočnatý a oxid titaničitý. Opaľovací krém pre alergikov by mal byť vždy bez parfumácie, farbív a konzervačných látok. Súhrnne ide o hypoalergénne prípravky.

Ak viete, že sa u vás objavuje alergia na slnko, sedem dní pred dovolenku je vhodné užívať antihistaminiká. A rovnako tak ako ľudia s atopickým ekzémom, aj vy si kúpte opaľovací krém s fyzikálnym filtrom.

Deti a opaľovanie
Deti do 1 roka nikdy nevystavujte slnku bez ochrany. Pomôcť môže zakrytie kože košieľkou, roztiahnutie slnečníka a absolútny tieň. Zaobstarať môžete svojim deťom aj letné oblečenie s ochranným faktorom. Vždy voľte svetlé farby. Najbezpečnejšie je pre deti používať ochranný faktor 50. Pre deti do 5 rokov  vyberajte detské opaľovacie krémy, pretože sú v nich minimalizované chemické látky a obsahujú iba fyzikálne ochranné faktory.

Ak sa dieťa do 5 rokov veku spáli až  do pľuzgierov, v budúcnosti na tom mieste spálenia hrozí vznik melanómov.

Ochrana detí pred slnkom je veľmi dôležitá nielen kvôli tomu, že im hrozí úpal. Deti do 5 rokov totiž nemajú úplne vyvinutú obranyschopnosť proti ultrafialovému žiareniu, nefungujú u nich obranné ani opravné mechanizmy, ktoré regulujú popálenia.

Viete, čo cítia vaše nohy v letných topánkach? 

Zdroj: wikiskripta.eu, hledani.rozhlas.cz

Vytlačiť stránku
Zdielať článok